یک‌شنبه 27 خرداد 1403 - 16 Jun 2024
کد خبر: 94541
تاریخ انتشار: 1402/07/10 07:54

جدیدترین جزییات از اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان / صندوق بازنشستگی در حال گروکشی با حقوق فرهنگیان بازنشستگان

عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه اجرایی قانون رتبه‌بندی معلمان، آخرین وضعیت اجرای این قانون را تشریح کرد.
جدیدترین جزییات از اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان / صندوق بازنشستگی در حال گروکشی با حقوق فرهنگیان بازنشستگان

محمد وحیدی عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه داخلی، با اشاره به آخرین وضعیت اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان گفت: یکی از نگاه‌های ویژه‌ای که ما در انتخاب آقای صحرایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش دنبال کردیم این بود که قانون رتبه‌بندی هم در فرآیند اجرا دچار تغییراتی شود و هم اینکه فرصتی فراهم شود تا کسانی که نسبت به رتبه خود معترض هستند، اعتراضات‌شان را در سامانه ثبت کنند و در نهایت پرداختی‌های آنها متناسب با تغییراتی باشد که در احکام جدید اعمال می‌شود.

وی افزود: قول وزیر آموزش و پرورش این بود که تا پایان شهریور ماه علاوه بر رسیدگی به اعتراضات فرهنگیان نسبت به رتبه‌بندی‌های صورت گرفته، پرداختی‌ها در ردیف پرداختی‌های دولت قرار گیرد که متاسفانه این وعده آقای صحرایی به مهر ماه موکول شد. همچین ما مصّر بودیم که اختیاراتی به مدیران استانی داده شود تا هم بتوانند اصلاحاتی را در رابطه با اعتراضات فرهنگیان اعمال کنند و هم اینکه امکان صدور احکام جدید را داشته باشند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش مجلس عنوان کرد: یکی دیگر از مطالبات فرهنگیان اصلاح آیین نامه اجرایی رتبه‌بندی متناسب با قانون مصوب مجلس بود که کارگروهی در این رابطه از سوی وزیر برای این منظور ایجاد شده است.

پرداختی‌های رتبه‌بندی ارتباطی با فوق‌العاده‌های ویژه معلمان ندارد

وحیدی خاطرنشان کرد: در بحث فرآیند اجرای قانون رتبه‌بندی یک مسئله حائز اهمیت این بود که پرداختی رتبه‌بندی ارتباطی به موضوع فوق العاده ویژه معلمان ندارد. بر این اساس چون میزان پرداختی‌های فوق العاده معلمان کمتر از مصوبه قانونی است، در صورتی که دولت در شورای حقوق و دستمزد مسئله فوق العاده ویژه کارکنان خود را به تصویب برساند، این اعتبارات نیز در کنار مبالغ مرتبط با قانون رتبه‌بندی به حقوق معلمان اضافه می‌شود. میانگین فوق‌العاده ویژه‌های پرداختی به معلمان هم‌اکنون بین ۲۱ تا ۲۳درصد حقوق است که تا ۵۰ درصد نیز امکان افزایش وجود دارد.

صندوق بازنشستگی در حال گروکشی با حقوق فرهنگیان بازنشستگان است

وحیدی درباره پیگیری اعتراضات معلمان بازنشسته به نحوه اجرای قانون رتبه‌بندی عنوان کرد: در قانون به صراحت آمده است که رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به بعد انجام می‌شود. در عین حال وزارت آموزش و پرورش سهم صندوق بازنشستگی برای سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ را پرداخت کرده است اما در ارتباط با ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ که سهم صندوق بازنشستگی پرداخت نشده بود، آموزش و پرورش اخیراً اقدام به پرداخت این سهم کرده اما صندوق به دلیل اینکه سهم شاغلان پرداخت نشده، این موضوع را به صورت یک گروکشی نگه داشته و حکم بازنشستگان را با رتبه‌بندی تطبیق نداده است.

عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه اجرایی رتبه‌بندی ادامه داد: با این وجود با توجه به جلسات متعددی که کمیسیون آموزش مجلس برای پیگیری حقوق فرهنگیان بازنشسته با وزیر داشت، آقای صحرایی در نهایت اعلام کرد که نامه وزارتخانه برای صدور احکام بازنشستگان به صندوق بازنشستگی ارسال شده که با تغییر مدیرعامل سازمان بازنشستگی امیدواریم هرچه زودتر احکام رتبه‌بندی برای بازنشستگان نیز صادر شود.

منبع:تسنیم


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3qxme9