-
کد خبر: 107289
تاریخ انتشار: 1402/12/24 07:33

استرس کنکور و ضربه های جبران ناپذیر آن

همیشه یادتان باشد که هیچ استرسی نیست که با تلاش کافی و مطالعه منظم از بین نرود!
استرس کنکور و ضربه های جبران ناپذیر آن

تلاش و پشتکار شما می‌تواند به نتیجه برسد؛ به شرطی که به خودتان مطمئن باشید و این دوره چالش برانگیز را به خوبی سپری کند. استرس می‌تواند تاثیرات بسیار منفی بر عملکرد کنکور شما بگذارد. 

درست است که داشتن کمی استرس طبیعی است و بیشتر از آن که مانع حرکت شما باشد، شما را به سمت موفقیت هل می‌دهد.

اما اگر این استرس به خوبی کنترل نشود، عملکرد شما را ضعیف و ضعیف‌تر می‌کند. 

دانش‌آموزان زیادی داشتیم که به خوبی درس خوانده بودند اما به دلیل عدم کنترل استرس نتیجه خوبی از آزمون خود نگرفتند.

دانش‌آموزان دیگری هم داشتیم که وقت زیادی را صرف درس خواندن می‌کردند.

اما به دلیل عدم تمرکز هیچ کدام از درس‌هایشان را نمی‌فهمیدند.

اگر شما نمی‌خواهید بین هیچ کدام از این گروه‌ها باشید، راهکار‌های کنترل استرس را یاد بگیرید. استرس می‌تواند تمرکز و توجه را کاهش داده و حافظه را ضعیف کند. در نهایت هم باعث بی‌دقتی و افزایش اشتباهات می‌شود. 

شاید خیلی از افراد راه‌های مختلفی مانند خوردن ویتامین‌ها و مکمل‌ها را امتحان می‌کنند.

برای مثال تصور این است که ویتامین B1 یکی از ویتامین‌های مناسب برای کاهش استرس کنکور است. ویتامین‌های گروه B علاوه بر کاهش استرس به از بین بردن ضعف و بی حالی هم کمک می‌کنند. اما به طور کلی راه‌های متنوعی وجود دارد. 

فشار زمانی، حجم زیاد مطالب، انتظارت بالای دیگران، نداشتن برنامه‌ریزی، کمبود استراحت و خواب کافی، ترس از شکست و عدم موفقیت، فشار‌های خانوادگی و اجتماعی همه و همه از عوامل موثر بر استرس کنکور هستند که باید کنترل شوند. 

یکی از موثرترین روش‌های کنترل استرس در دوران کنکور، ارتباط با یک مشاور با تجربه و داشتن برنامه مناسب است.

بدین منظور حتماً ویدیو استرس کنکور هیولایی خفته در برنامه ریزی و مشاوره کنکور در سایت کنکور تی وی را که آقای محمد قاسمی در آن به روش CBT آموزش کامل از بین بردن استرس کنکور را گفته اند را ببینید.

استرس کنکور را شکست دهید: ۱۰ راه حل معجزه‌آسا

در ادامه ۱۰ راه حل معجزه‌آسا به شما یاد می‌دهیم تا با تجهیزات کافی به جنگ استرس بروید!

هدف‌گذاری

برای اینکه پیشرفت خوبی داشته باشید باید اهداف واقع بینانه‌ای برای خود تعیین کنید. هدف‌های شما باید قابل دسترس و در حد توانتان باشند.

برنامه‌ریزی صحیح

اگر برنامه‌ریزی دقیق و منظمی داشته باشید با استفاده بهینه از زمان هم به خوبی درس‌هایتان را مطالعه کرده و هم به اندازه کافی استراحت می‌کنید. مشاوران کنکوری با تجربه مانند مشاوران konkur.tv دقیقا با اصول برنامه‌ریزی صحیح آشنا هستند.

مدیریت زمان

از زمان خود به بهترین شکل استفاده کرده و برای مطالعه، تست و تمرین، مرور، جمع‌بندی و... برنامه‌ریزی کنید.

آرام‌سازی بدن

ورزش، پیاده‌روی و تکنیک‌های آرام‌سازی مثل یوگا باعث آرامش جسمی و روانی شما می‌شوند. با خالی کردن ذهن از استرس، تمرکز بیشتری برای مطالعه پیدا می‌کنید.

خواب کافی

برای بهبود حافظه و تمرکز به خوبی استراحت کرده و خواب کافی داشته باشید. کم خوابی، سطح کورتیزول را افزایش داده و استرس شما را بیشتر می‌کند.

مرور و خلاصه‌برداری

برای اینکه مطالب به خوبی در ذهنتان تثبیت شوند، آن‌ها را خلاصه‌نویسی کرده و به‌صورت دوره‌ای مرور کنید. 

تغذیه خوب

برای افزایش انرژی و بالاتر بردن تمرکز، در طول روز مواد غذایی سالم مثل میوه، سبزیجات و آب کافی مصرف کنید.

داشتن بهترین مشاور کنکور

برای پیشبرد اهداف و آمادگی بهتر برای کنکور، از مشاوره و راهنمایی اساتید با تجربه و حرفه‌ای استفاده کنید. یک مشاور ماهر و متخصص در کنار برنامه‌ریزی درسی، از لحاظ ذهنی هم شما را آماده می‌کند. بعد از بررسی صحبت‌های متقاضیان کنکور سال‌های پیشین متوجه شدیم که بهترین مشاورها مانند مشاورهای konkur.tv از دانش و مهارت خوبی برای کمک به کنترل استرس دانش‌آموزان برخوردار هستند.

داشتن نگرش مثبت

اعتماد به نفس داشته باشید، مثبت فکر کنید و مطمئن باشید که می‌توانید با موفقیت این چالش را پشت سر بگذرانید. یادتان باشد که هیچ چیز به اندازه افکار منفی قدرت شکست دادن شما را ندارند و البته دیدن ویدیوی استرس کنکور هیولایی خفته در برنامه ریزی و مشاوره کنکور را نیز فراموش نکنید.

با این تکنیک‌ها استرس رو سر جلسه کنکور از خودت دور کن!

برای اینکه بتوانید با نشان دادن بهترین عملکردتان نتیجه خوبی در کنکور به دست آورده و بدرخشید، چند راهکار موثر برای مدیریت استرس در جلسه به شما آموزش می‌دهیم.

  • خواب و استراحت کافی: شب قبل از کنکور دیگر وقت درس خواندن نیست! وقت این است که به خوبی استراحت کرده و بخوابید تا صبح با انرژی بیشتری به جلسه کنکور بروید.
  • آماده کردن وسایل مورد نیاز: شب قبل از کنکور مداد و پاک کن، کارت ورود به جلسه، سوزن، آب و خوراکی، شناسنامه یا کارت ملی و دیگر لوازم مورد نیاز را آماده کنید تا استرس شما کمتر شود.
  • ورزش و فعالیت بدنی: پیاده‌روی، دویدن و دیگر ورزش‌ها به کاهش تنش و اضطراب شما کمک می‌کنند.
  • گوش دادن به موسیقی آرام بخش: گاهی موسیقی‌های آرام بخش باعث تمرکز بیشتر شده و سطح استرس را کاهش می‌دهند.
  • صحبت کردن با خانواده و دوستان: قبل آزمون راجع به احساسات خود با دیگران صحبت کنید تا فشار روانی روی شما کمتر شود.

شب کنکور بدون قرص آرام شو!

برای کاهش استرس و اضطراب شب کنکور از تکنیک‌های زیر کمک بگیرید:

۱. با تمرین تنفس عمیق می‌توانید آرامش بیشتری را تجربه کنید.

۲. ورزش سبک یا پیاده‌روی کوتاه می‌تواند باعث کاهش استرس شما شود.

۳. نوشیدن دمنوش بهار نارنج یا گل گاو زبان احساس آرامش زیادی به شما می‌دهد.

۴. نوشتن افکار و احساسات به خالی کردن ذهن و کاهش استرس شما کمک می‌کند.

۵. استراحت و خواب کافی روی کاهش استرس و افزایش سطح انرژی تاثیرگذار است.

والدین؛ عامل ایجاد استرس کنکور و موثر در کنترل آن

والدین تاثیر بسیار مهمی روی ایجاد استرس در فرزند کنکوری دارند. پشتیبانی از سمت والدین و احساس امنیت دادن به کنکوری‌ها یکی از موثرترین راه‌های کاهش استرس آن‌ها است. والدینی که از فرزند کنکوری خود حمایت نکرده و او را تحت فشار می‌گذارند، یکی از عوامل ایجاد‌کننده استرس در آن‌ها هستند. 

خیلی مهم است که دانش‌آموز کنکوری بداند که فارغ از نتیجه، تلاش او برای پدر و مادرش مهم‌تر است. بنابراین نتیجه کنکور هر چیزی هم که باشد، او حمایت پدر و مادرش را دارد. بهترین راه برای کنترل استرس فرزند کنکوری، فراهم کردن یک محیط سالم و پشتیبانی از تلاش‌های او است. حمایت عاطفی، فراهم کردن امکانات مناسب، تشویق به یادگیری و از بهترین راهکار‌های کنترل استرس در کنکوری‌ها محسوب‌ می‌شوند. 

مشاوران با تجربه‌ای مانند مشاوران کنکور تی وی علاوه بر ارائه مشاوره‌های لازم به دانش‌آموزان، والدین را هم برای داشتن برخوردی مناسب با فرزندانشان راهنمایی می‌کنند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3qwyxp