دوشنبه 13 آذر 1402 - 04 Dec 2023
تاریخ انتشار: 1402/07/03 04:19
کد خبر: 94133

اسپیس فریم یا truss space در صنعت غرفه سازی

ساخت تجهیزات نمایشگاهی در سال‌های اخیر، با گسترش قابل‌توجهی روبه‌رو شده‌است. اسپیش فریم یا داربست نمایشگاهی، یکی از مهم‌ترین تجهیزات نمایشگاهی است که با استفاده از آن، می‌توان انواع غرفه و سازه‌های نمایشگاهی را ایجاد کرد. اسپیس فریم با داشتن مزایای متعدد، توانسته است به جایگزین بسیار خوبی برای غرفه‌های نمایشگاهی قدیمی تبدیل شود. در این مطلب قصد داریم دربارهٔ کاربرد اسپیس فریم یا truss space در صنعت غرفه‌سازی، اطلاعاتی به شما عزیزان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.
اسپیس فریم یا truss space در صنعت غرفه سازی

ساخت تجهیزات نمایشگاهی در سال‌های اخیر، با گسترش قابل‌توجهی روبه‌رو شده‌است. اسپیش فریم یا داربست نمایشگاهی، یکی از مهم‌ترین تجهیزات نمایشگاهی است که با استفاده از آن، می‌توان انواع غرفه و سازه‌های نمایشگاهی را ایجاد کرد. اسپیس فریم با داشتن مزایای متعدد، توانسته است به جایگزین بسیار خوبی برای غرفه‌های نمایشگاهی قدیمی تبدیل شود. در این مطلب قصد داریم دربارهٔ کاربرد اسپیس فریم یا truss space در صنعت غرفه‌سازی، اطلاعاتی به شما عزیزان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

اسپیس فریم (Space frame) چیست؟

امروزه بسیاری از صاحبان نمایشگاه‌ها برای ساخت غرفه‌، از Space frame استفاده می‌کنند. وجود چنین تجهیزاتی این امکان را به ما می‌دهد تا براساس سلیقه و انتخاب خود، نسبت‌به طراحی دکوراسیون داخلی نمایشگاه اقدام کنیم. اما Space frame دقیقاً به چه چیزی گفته می‌شود؟ سازه اسپیس به فرم‌های هندسی منتظمی گفته می‌شود که در کنار یکدیگر قرار گرفته و با تقسیم نیروهای وارده، استحکام سازه را حفظ می‌کنند. این اسپیس‌فریم‌ها توسط بست اسپیس به یکدیگر متصل شده و درنتیجه ظاهری زیبا و مقاومتی بالا را برای سازه به ارمغان می‌آورند.

کاربردهای Space frame

اسپیس فریم‌ها از کاربرد بسیار متنوعی درزمینه‌های گوناگون برخوردار هستند. در این بخش به‌طور خلاصه به مهم‌ترین موارد استفاده از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ساخت غرفه‌های نمایشگاهی؛
 • ساخت سوله‌؛
 • ساخت استیج؛
 • ساخت قاب نگه‌داری بنر؛
 • ساخت پارکینگ‌های موقت و دائم؛
 • ساخت قفسه‌های نمایشگاهی؛
 • ساخت انواع طاق.

کاربرد Space frame در غرفه‌سازی

در بخش قبل، مهم‌ترین کاربردهای اسپیس را به‌صورت تیتروار بیان کردیم. همان‌طور که گفتیم، صنعت غرفه‌سازی یکی از اصلی‌ترین زمینه‌های استفاده از Space frame به‌شمار می‌رود. Space frame یا همان داربست نمایشگاهی را می‌توان در تمام نقاط نمایشگاه اعم از نقاط داخلی و نقاط خارجی نصب کرد. این داربست‌ها با متصل کردن پیچ و مهره‌های مخصوص، به یکدیگر وصل شده و غرفه‌های متنوعی را تشکیل می‌دهند. نکتهٔ بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که نصب این سازه باید حتماً توسط افراد متخصص و باتجربه صورت گیرد، زیرا در صورت نصب غیراصولی و به‌کارگیری افراد بی‌تجربه برای نصب اسپیس، مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

مراحل ساخت اسپیس فریم برای غرفه‌سازی

داربست‌های نمایشگاهی همچون هر سازهٔ دیگری، دارای یک‌سری اصول و مراحل برای نصب هستند. به طوری که اگر این مراحل به‌درستی و توسط افراد حرفه‌ای پشت سر گذاشته شوند، نتیجهٔ مطلوبی حاصل خواهد شد. در این بخش به بررسی مراحل ساخت Space frame پرداخته‌ایم:

طراحی غرفه

نخستین و در عین حال ساده‌ترین مرحله از ساخت غرفه با استفاده از Space frame، مربوط به طراحی غرفه است. در این مرحله، طراح باید نسبت‌به تمام ابعاد و اندازه‌های غرفه آگاهی داشته باشد.

ایجاد کفپوش برای غرفه

دومین مرحلهٔ ساخت اسپیس، ایجاد کفپوش است. زمانی که ابعاد و محل قرارگیری غرفه به‌طور دقیق مشخص شد، غرفه‌سازان باید زمین را توسط پنل‌های مربع شکل بپوشانند. البته ناگفته نماند که بسیاری از شرکت‌ها به‌منظور کاهش هزینه‌های ساخت غرفه، ایجاد کفپوش برای غرفه را از برنامهٔ خود حذف می‌کنند و کف غرفه را تنها با یک فرش ساده پوشش می‌دهند.

مونتاژ سازه

پس از پوشاندن کف غرفه به‌وسیلهٔ کفپوش، نوبت به مرحلهٔ مونتاژ Space frame می‌رسد. در این مرحله ستون‌ها و تیرهای سازندهٔ غرفه، با استفاده از اتصالات مختلف به یکدیگر متصل می‌شوند.

تثبیت سازه

نقطه‌ضعف اصلی بسیاری از اسپیس فریم‌ها، این است که هنگام قرارگیری در معرض باد شدید، دچار آسیب می‌شوند. دلیل بروز این اتفاق این است که این سازه‌ها به‌خوبی تثبیت نشده‌اند. ازاین‌رو مرحلهٔ تثبیت سازه یکی از مهم‌ترین مراحل در فرایند ساخت Space frame به‌شمار می‌رود. در این مرحله، پایه‌های اسپیس باید به‌خوبی تثبیت شود تا در صورت وزش باد شدید، سازه دچار آسیب‌دیدگی نشود.

پوشش سقف

آخرین مرحله از ساخت غرفه توسط Space frame، پوشش سقف غرفه است. در این مرحله، پایه‌های غرفه توسط چادر پوشیده می‌شوند و فرایند غرفه‌سازی به اتمام می‌رسد.

مزایا و معایب اسپیس فریم در غرفه‌سازی

تا به اینجا با ساختار Space frame و همچنین با مراحل ساخت آن به‌خوبی آشنا شدید. در این بخش قصد داریم دربارهٔ مهم‌ترین مزایای اسپیس در صنعت غرفه‌سازی صحبت کنیم. مهم‌ترین مزایای ساخت غرفه با استفاده از Space frame به شرح زیر است:

 • این سازه‌ها وزن نسبتاً کمی دارند.

 • حمل‌ونقل این سازه‌ها بسیار آسان است.

 • اسپیس فریم‌ها به‌راحتی بر روی یکدیگر چیده می‌شوند.

 • این سازه‌ها مناسب‌ترین فریم برای سازه‌هایی با اشکال و ابعاد غیرعادی هستند.

 • وزن سازه به‌طور کاملاً مساوی بر روی پایه‌ها تقسیم می‌شود.

 • ساخت غرفه به این روش نسبت‌به دیگر روش‌ها هزینهٔ کمتری دارد.

 • این سازه‌ها بهترین گزینه برای ساخت غرفه در مناطق باز محسوب می‌شوند.

اجاره اسپیس فریم

امروزه بسیاری از افراد برای تهیهٔ اسپیس‌های نمایشگاهی و غرفه‌سازی به‌وسیلهٔ آن‌ها، نسبت‌به اجاره Space frame اقدام می‌کنند. اجاره اسپیس فریم نمایشگاهی معمولاً از خرید آن به‌صرفه‌تر بوده و مزایای زیر را دارد:

 • هزینهٔ بسیار کم؛
 • تنوع در انتخاب غرفه‌های گوناگون؛
 • عدم نیاز به فضای بزرگ برای نگه‌داری غرفه.

قیمت اسپیس

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که هنگام خرید یا اجاره اسپیس فریم مورد توجه قرار می‌گیرد، بحث قیمت است. امروزه بسیاری از شرکت‌ها درزمینهٔ تولید و فروش اسپیس فعالیت می‌کنند که هرکدام از آن‌ها محصولات خود را براساس قواعد خاصی قیمت‌گذاری می‌کنند. ابعاد و سایز اسپیس یکی از اصلی‌ترین موارد تأثیرگذار بر قیمت اسپیس به‌شمار می‌رود. همچنین کیفیت مواد به‌کاررفته در ساخت اسپیس و استحکام قطعات، از دیگر موارد مؤثر بر قیمت نهایی اسپیس محسوب می‌شوند.

جمع‌بندی

در این مطلب، دربارهٔ استفاده از Space frame برای ساخت غرفه‌های نمایشگاهی و مزایای متعدد آن صحبت کردیم. همچنین مراحل ساخت آن‌ها را بررسی کردیم و دربارهٔ قیمت اسپیس اطلاعاتی ارائه دادیم. امروزه اسپیس‌های نمایشگاهی به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. هزینهٔ اجرای نسبتاً پایین، حمل‌ونقل آسان، استحکام بالا، امکان استفاده در فضای باز و... مهم‌ترین مزایای استفاده از این نوع سازه محسوب می‌شوند. جالب است بدانید که در سال‌های اخیر، بر تعداد شرکت‌هایی که درزمینهٔ فروش اسپیس یا اجاره اسپیس فریم فعالیت می‌کنند، به‌طور قابل‌توجهی افزوده شده‌است.

منبع:www.sazehpaya.com

 

برچسب ها : اسپیس فریم,اجاره اسپیس,فروش اسپیس


نویسنده:
کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3ga6g9