سه‌شنبه 14 آذر 1402 - 05 Dec 2023
تاریخ انتشار: 1402/07/08 01:09
گزارش صمت به‌مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی
کد خبر: 94333

تولیدکنندگان تجهیزات آتش‌نشانی را دریابید

تولید تجهیزات آتش‌نشانی در داخل کشور و خودکفایی در این بخش بسیار مهم است، زیرا این تجهیزات برای حفظ امنیت و جان افراد و محافظت از دارایی‌ها و امکانات کشور بسیار حائز اهمیت هستند و هر قدر دسترسی به آنها راحت‌تر باشد، وضعیت ما در این بخش استراتژیک بهتر خواهد بود و این چالش که به‌دلیل مشکلات ارزی یا تحریم نتوانیم برخی از این تجهیزات را تامین کنیم، ایجاد نخواهد شد.
تولیدکنندگان تجهیزات آتش‌نشانی را دریابید

عدم‌تولید و تامین کافی این تجهیزات می‌تواند منجر به عدم‌توانایی در مقابله با حریق و ایجاد خسارات جدی شود؛ بنابراین تولید تجهیزات آتش‌نشانی در داخل کشور بسیار ضروری است تا بتوانیم نیازهای خود را برآورده و امنیت جامعه را در بالاترین سطح فراهم کنیم. صمت به‌مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره وضعیت تولید تجهیزات آتش‌نشانی در ایران با برخی از فعالان این بخش گفت‌وگویی داشته‌ که در ادامه می‌خوانید.

تولید تجهیزات آتش‌نشانی در ایران و جهان

تجهیزات آتش‌نشانی در جهان بسیار متنوع است و کشورهای مختلف در تولید این تجهیزات فعالیت و به‌دلیل استراتژیک بودن این بخش با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، تجهیزاتی باکیفیت و قابل‌اعتماد را تولید می‌کنند. بعضی از کشورها که در تولید تجهیزات آتش‌نشانی بسیار پیشرفته هستند عبارتند از ایالات متحده امریکا که شرکت‌های زیادی در زمینه تولید تجهیزات آتش‌نشانی دارد و تجهیزات پیشرفته و مدرن را تولید می‌کند. ژاپن نیز یکی از کشورهای پیشرو در تولید تجهیزات آتش‌نشانی است و تجهیزات پیشرفته و باکیفیتی را تولید می‌کند. آلمان نیز از کشورهای معروف در تولید تجهیزات آتش‌نشانی است و تجهیزات قابل‌اعتماد و خوبی را تولید می‌کند. چین نیز از کشورهای بزرگ تولیدکننده تجهیزات آتش‌نشانی است و با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، تجهیزات باکیفیتی را در بازار جهانی عرضه می‌کند. فرانسه دیگر کشور معروف در تولید تجهیزات آتش‌نشانی است و تجهیزات پیشرفته و باکیفیتی را تولید می‌کند. به‌طور کلی، تولید تجهیزات آتش‌نشانی در جهان به‌دلیل اهمیت بالای این صنعت و نیاز روزافزون به این تجهیزات، به‌صورت گسترده‌ای انجام می‌شود.

تولید تجهیزات آتش‌نشانی در ایران نیز متنوع است. در ایران، شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید تجهیزات آتش‌نشانی فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها عمدتا تجهیزاتی مانند خودروهای آتش‌نشانی، لباس آتش‌نشانی، کاسه‌های آتش‌نشانی، لوله‌های آتش‌نشانی، پمپ‌های آتش‌نشانی و سایر تجهیزات مربوط به آتش‌نشانی را تولید می‌کنند. این شرکت‌ها با استفاده از فناوری‌های روز و استانداردهای بین‌المللی، تجهیزات باکیفیت و قابل‌اعتمادی را تولید می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها با همکاری شرکت‌های خارجی فعالیت و تجهیزاتی پیشرفته را وارد می‌کنند. با این حال، مانند تولید خودروهای آتش‌نشانی، تولید تجهیزات آتش‌نشانی نیز ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شود. مشکلاتی مانند کاهش تامین مالی، کاهش قابلیت خرید مواد اولیه و تجهیزات، محدودیت در واردات قطعات و تجهیزات پیشرفته و کاهش تقاضا در بازار داخلی به‌دلیل رکود اقتصادی می‌تواند بر تولید تجهیزات آتش‌نشانی در ایران تاثیر بگذارد.

تولید شرایط خوبی ندارد

محمد علیزاده‌برمی، تولیدکننده تجهیزات آتش‌نشانی درباره وضعیت فعلی این صنعت در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: واحدهای تولیدکننده تجهیزات آتش‌نشانی باوجود نیاز کشور و اینکه از بخش‌های تولیدکننده کالاها و تجهیزات حساس برای حفظ امنیت و ایمنی در جامعه هستند، متاسفانه ازسوی دولت و نهادهای مربوط در بخش‌های مختلف موردبی‌توجهی قرار گرفته‌اند. موضوع مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود و سایر فعالیت‌های این بخش را تحت‌تاثیر قرار داده این است که تولیدات ما سفارشی‌ساز است و بخش زیادی از مشکلات ما به این موضوع برمی‌گردد که سفارش‌ها همیشگی نیست و گاه اصلا سفارشی نداریم و تقاضا برای تولیدات ما به صفر می‌رسد.

علیزاده‌برمی ادامه داد: در این شرایط انتظار داریم دولت به تولیدکنندگان این حوزه نگاه یکسانی داشته باشد تا بتوانند سفارش بگیرند و به فعالیت خود ادامه دهند. از آنجا که بخش اعظم فروش ما سفارشی و از طریق مناقصات انجام می‌شود، در تامین نقدینگی و ارائه ضمانت‌های بسیار بالا در این بخش مشکل داریم. در این شرایط اداره واحد تولیدی، تامین مواد اولیه موردنیاز و پرداخت حقوق پرسنل و نگهداشت آنها سخت و دشوار می‌شود.

وی افزود: تولیدکنندگان تجهیزات آتش‌نشانی کالاهایی مطابق با استانداردهای روز و بسیار باکیفیت تولید می‌کنند، اما متاسفانه در داخل کشور به‌دلیل برخی سیاست‌گذاری‌های اشتباه وضعیت چندان مناسبی ندارند. تحریم‌ها و محدودیت‌های اقتصادی بر وضعیت تولید در این بخش تاثیرگذار بوده، اما عمده مشکلات تولیدکنندگان مربوط به بازار داخل و سیاست‌هایی است که در این بخش تعریف شده و بعضا تغییراتی که به‌طور ناگهانی شاهد آن هستیم.

دردسرهای سفارش‌گذاری مقطعی

علیزاده‌برمی با اشاره به اینکه مشکلات تولید روز به روز بیشتر می‌شود، ادامه داد: مشکلات ادامه‌دار و پیچیده تولید در همه بخش‌ها، از جمله در تولید تجهیزات آتش‌نشانی به‌وضوح فعالان این بخش را با گرفتاری‌های زیادی درگیر کرده است. بخش زیادی از این مشکلات در تمام بخش‌های تولید و صنعت ما نمود دارد و دیده می‌شود.کاهش منابع تامین مالی، کاهش امکان خرید مواد اولیه و تجهیزات، محدودیت در واردات قطعات و تجهیزات پیشرفته و کاهش تقاضا در بازار داخلی به‌دلیل رکود اقتصادی از جمله مشکلاتی است که می‌توانیم به آنها اشاره کنیم. درحال‌حاضر، گروه‌های مختلفی تجهیزات آتش‌نشانی تولید می‌کنند که اگر حمایت شوند می‌توانند نقش بسیار پررنگی در اقتصاد کشور داشته باشند. قانون کار، بیمه و دارایی نیز از موضوعات دیگری است که تولیدکنندگان این بخش مانند سایر صنایع درگیر آن هستند. در کل تولید شرایط خوبی ندارد، چون با کار و سفارشات مقطعی باید ادامه فعالیت دهد. تولید ما مقطعی است و از این مزیت که با تولید مستمر می‌توان هزینه سربار را کاهش داد محروم است.

راه سخت تولید

این تولیدکننده فعال در حوزه صنعت با اشاره به اینکه دولت باید این صنعت را یک صنعت استراتژیک بداند، ادامه داد: این صنعت استراتژیک نیازمند توجه ویژه ازسوی نهادهای بالادستی است. بیشتر مواد اولیه این صنعت از داخل تامین می‌شود و چندان وابسته به واردات نیستیم؛ بنابراین به‌راحتی می‌توان آن را رشد داد. تولیدکنندگان تجهیزات آتش‌نشانی توانمندی افزایش تولید و عرضه را دارند و اگر شرایط برای صادرات فراهم باشد می‌توان از این طریق برای کشور ارزآوری داشت. البته در این مسئله روابط بین‌المللی کشور بسیار تاثیرگذار است و باید نخست در این زمینه راه هموار شود. علیزاده‌برمی در پایان با اشاره به اینکه درخواست ضمانتنامه‌های سنگین برای شرکت در مناقصه‌ها، از معضلات بزرگ واحدهای تولیدکننده تجهیزات آتش‌نشانی و ایمنی است، ادامه داد: از دولت انتظار داریم رویکردی را در نظر بگیرد که تولیدکننده راحت‌تر بتواند در مناقصه شرکت کند. به‌عنوان نمونه با تمهیداتی از سنگینی بار ضمانتنامه‌ها بر دوش تولیدکنندگان تجهیزات آتش‌نشانی بکاهد. اگر مشکلات بزرگی که در مسیر تولید قرار دارد، برطرف شود، حرکت تولید تسهیل خواهد شد و با رونق آن، نقدینگی افزایش خواهد یافت و دیگر تولیدکننده نیازی به تامین مالی در قالب وام نخواهد داشت.

مشکلات بی‌پایان تولید

سید منصور امامی، عضو اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ایمنی و آتش‌نشانی درباره وضعیت تولید و بازار تجهیزات ایمنی به صمت گفت: خودرو آتش‌نشانی از دو قسمت اصلی و چند بخش فرعی تشکیل شده؛ بخش اصلی شاسی و قوای نیرو محرکه که دارای اهمیت بسیاری است. در این بخش در داخل کار زیادی انجام نشده تا قدرت لازم برای اطفای حریق ایجاد شود. وی افزود: در تولید خودروهای آتش‌نشانی مشکل داریم و معمولا خودروسازان این نوع خودروها را وارد می‌کنند و تعداد کمی در داخل مونتاژ می‌شود. این فعال صنعت با بیان اینکه در این بخش پیشرفتی حاصل نشده، ادامه داد: این مسئله مربوط به مشکل کلان صنعت خودرو کشور است؛ بنابراین مدل‌ها قدیمی شده، اما شرکت‌ها نتوانستند خود را بروزرسانی کنند. وی اضافه کرد: درحال‌حاضر یکی از چالش‌های اساسی آتش‌نشانی از رده خارج کردن ماشین‌های قدیمی و جایگزینی آنها با مدل‌های جدیدتر است.

تولیدات قابل‌رقابت

امامی در ادامه سخنان خود به بخش دوم خودروهای آتش‌نشانی اشاره کرد و گفت: تجهیزات ایمنی بخش دوم این خودروها را تشکیل می‌دهد که در این زمینه پیشرفت بیشتری در داخل حاصل شده است. به‌عنوان مثال، مدیریت آبپاش‌ها هوشمند شده و این سیستم امکان کنترل از راه دور را دارد؛ علاوه بر اینکه به لحاظ کیفیت قابل‌رقابت با نمونه‌های خارجی هستند. این عضو اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ایمنی و آتش‌نشانی عنوان کرد: پس از حادثه پلاسکو ۵ تا ۶ شرکت داخلی با مشارکت یکدیگر سعی کردند استانداردهای لازم برای آبپاش‌ها را تدوین کنند. پیش از این استانداردی در این زمینه تدوین نشده بود. این شرکت‌ها ۲ تا ۳ سال روی این پروژه کار کردند تا در نهایت مولفه‌های استانداردی آماده شد. او یادآور شد: آزمایشگاه‌هایی هم برای تست تجهیزات آبپاش راه‌اندازی شده و مشکلات کمتری در این زمینه داریم.

داخلی‌سازی با سهم بالا

امامی با بیان اینکه خرید خارجی در حوزه تجهیزات آتش‌نشانی برای ایمنی ساختمان‌ها به کمترین میزان خود رسیده، گفت: پیش‌تر این تجهیزات ۱۰۰ درصد وارداتی بود که با داخلی‌سازی آنها به‌ویژه در چند سال اخیر، وابستگی ارزی در حال کاهش است. عضو اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ایمنی و آتش‌نشانی اظهار امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک بیش از ۸۰ درصد این قطعات در داخل تولید شوند. این فعال صنعت ایمنی در بخش دیگری از سخنان خود درباره خودروهای آتش‌نشانی، گفت: خودروهای آتش‌نشانی در چند سال اخیر نوسازی نشده و به‌لحاظ فناوری، مانند تجهیزات ایمنی ارتقا پیدا نکرده‌اند. ساختمان‌ها آتش می‌گیرند و امکانات لازم برای اطفای حریق بهنگام وجود ندارد؛ بنابراین می‌توان گفت در این بخش امکانات موجود پاسخگو نیست. امامی درباره تغییرات فناوری در خودروهای آتش‌نشانی فعال در جهان گفت: مهم‌ترین موضوع، هوشمندسازی این خودروهاست. به‌عنوان مثال خودروهای روزآمد هنگام رانندگی هم می‌توانند عملیات اطفای حریق انجام دهند و دیگر لازم نیست در جایی ثابت ایستاده باشند. همچنین در جهان امروز که ساخت برج‌های بلند در حال افزایش است، نردبان‌های بسیار بلند طراحی شده و در تجهیزات ایمنی خودروهای آتش‌نشانی برای ساختمان‌های مرتفع مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌تازگی هم پهپادهایی برای این کار ساخته شده که خودروهای آتش‌نشانی را پشتیبانی می‌کنند و اطلاعات لازم را در اختیار کاربران این خودروها قرار می‌دهند. عضو اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ایمنی و آتش‌نشانی اضافه کرد: نخست این پهپادها به شناسایی نقطه حریق و طبقه موردنظر می‌پردازند و در ادامه خودروهای آتش‌نشانی وارد عمل می‌شوند؛ بنابراین پیشرفت‌های زیادی در فناوری خودروهای آتش‌نشانی در جهان حاصل شده است.

سخن پایانی

تولیدکنندگان تجهیزات آتش‌نشانی نیز مانند سایر صنایع درگیر مشکلاتی هستند که در مواردی مربوط به چالش‌های اقتصاد کلان کشورمان است و برخی از این مسائل هم خاص این تولیدکنندگان است که باتوجه به اهمیت این بخش و نیاز کشور به تامین این امکانات در داخل دولت باید نگاه جدی به این حوزه داشته باشد. دولت با ارائه تسهیلات مالی و پرداخت وام‌های با بهره کم یا بدون بهره به تولیدکنندگان تجهیزات آتش‌نشانی می‌تواند مسیر حرکت آنها را هموار کند و بخشی از این تسهیلات مالی را به برنامه‌های تحقیق و توسعه و نوآوری در این صنعت اختصاص دهد تا مشوق فعالان این بخش برای ادامه فعالیت باشد. باتوجه به ظرفیتی که در این بخش وجود دارد دولت همچنین می‌تواند با ارائه مشوق‌های مالی و مالیاتی، تولیدکنندگان را به صادرات تجهیزات آتش‌نشانی تشویق کند. این کار می‌تواند به افزایش درآمد صادراتی کشور و ارزآوری مناسب برای کشور منجر شود. موضوع مهم دیگری که کارشناسان بر آن تاکید داشتند درباره استاندارد در این صنعت است که موضوع بسیار مهمی هم به‌شمار می‌رود. دولت می‌تواند استانداردهای لازم برای تجهیزات آتش‌نشانی را تنظیم و تولیدکنندگان را به رعایت این استانداردها تشویق کند. این کار می‌تواند به افزایش اعتماد مشتریان و صادرکنندگان به تجهیزات آتش‌نشانی ایرانی کمک کند. دولت می‌تواند با خرید تجهیزات آتش‌نشانی داخلی و استفاده از آنها در مراکز آتش‌نشانی و سازمان‌های دولتی، بازار داخلی را تقویت و تولیدکنندگان را تشویق به تولید بیشتر کند. همچنین می‌تواند با ارائه تسهیلات صنعتی مانند زمین‌های صنعتی، ساختمان‌های تولید و امکانات لازم، تولیدکنندگان را در توسعه و گسترش کسب‌وکار خود یاری کند. با این اقدامات، می‌توان به تولید تجهیزات آتش‌نشانی در داخل کشور و حفظ امنیت جامعه کمک کرد و صنعت مربوطه را توسعه داد.

 


نویسنده:
کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3ga6ex