پنج‌شنبه 16 آذر 1402 - 07 Dec 2023
تاریخ انتشار: 1402/06/21 00:25
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مردم سیستان‌وبلوچستان و خراسان‌جنوبی:
کد خبر: 93528

نگذارید دشمن وحدت ملی را بهم بزند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جهان امروز را هم در آستانه تحول و از برخی زوایا در حال تحول دانستند و تضعیف قدرت‌های استعماری و برآمدن قدرت‌های جدید منطقه‌ای و جهانی را ۲ خصیصه این تحولات بزرگ برشمردند.
نگذارید دشمن وحدت ملی را بهم بزند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم استان‌های «سیستان‌وبلوچستان» و «خراسان‌جنوبی»، با قدردانی از همراهی دیرینه و مستمر مردم مومن و علمای شیعه و اهل تسنن این مناطق، مراقبت و هوشیاری ملت‌ها و مسئولان کشورها را به‌ویژه در دوران تحولات بزرگ جهانی کاملا ضروری خواندند و بااشاره به نقشه دشمن برای تحریک نقاط بحران‌ساز در ایران گفتند: تخریب وحدت ملی و تضعیف امنیت ملی ۲ هدف اساسی و جدی آنها است، اما ما هم در مقابله با دشمن به‌شدت جدی هستیم و اطمینان داریم دشمنان ایران عزیز، به‌شرط مراقبت، بیداری و هوشیاری ملت و مسئولان، هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بحث اصلی خود در این دیدار، به ضرورت مراقبت کامل و چند برابری ملت‌ها و مسئولان کشورها در دوران تحولات بزرگ جهانی پرداختند.

ایشان تسلط استعماری انگلیس در قرن ۱۸ بر مناطق مهمی از آسیا از جمله شبه‌قاره هند و تسلط غربی‌ها بر مناطق وسیعی از غرب آسیا بعد از جنگ جهانی اول را نتیجه خواب و غفلت ملت‌ها و دولت‌های این مناطق خواندند و افزودند: ملت‌های مناطق یادشده، بعدها رنج‌های فراوانی کشیدند تا بتوانند از سلطه چپاولگرانه استعمارگران رهایی یابند.

ایشان با استناد به حرف‌های برخی منابع غربی، شاخص‌های اقتدار امریکا از جمله در زمینه اقتصاد را در حال تنزل خواندند و گفتند: قدرت امریکا برای تغییر دادن دولت‌ها نیز افول محسوسی کرده است.

رهبر انقلاب در همین زمینه گفتند: روزگاری امریکا با اعزام یک مامور با یک چمدان پول به ایران، کودتای ۲۸مرداد را سازمان داد، اما امروز در هیچ کشوری، این امکان قدرت‌نمایی را ندارد و به‌همین‌دلیل به جنگ پرهزینه ترکیبی روی آورده، اما در این مسیر نیز ناکام مانده است.ایشان ناکامی در سوریه و فرار ذلت‌بار از افغانستان را ۲ نمونه مشهود افول قدرت امریکا خواندند و گفتند: بقیه مستکبران نیز به همین رویه دچار شده‌اند، همچنان که این روزها در کشورهای مختلف افریقایی علیه فرانسه به‌عنوان استعمارگر دیرین این قاره قیام می‌شود و مردم هم از این قیام‌ها حمایت می‌کنند.

رهبر انقلاب گفتند: البته اینکه می‌گوییم دشمن در حال ضعیف شدن است، به‌معنی ناتوانی او از مکر و نقشه‌کشی و ضربه زدن نیست. بنابراین، ما یعنی آحاد مردم و مسئولان باید بیدار و مراقب باشیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نقشه‌کشی‌های امریکا را منحصر به ایران ندانستند و گفتند: امریکا امروز در منطقه، برای عراق، سوریه، لبنان، یمن، افغانستان و حتی برای کشورهای خلیج‌فارس که دوستان قدیمی و سنتی‌اش هستند، برنامه دارد.

ایشان در تبیین نقشه امریکا گفتند: معلومات اطلاعاتی ما نشان می‌دهد که دولت امریکا مجموعه‌ای برای بحران‌سازی در کشورها از جمله ایران ایجاد کرده که ماموریت آن، یافتن و تحریک نقاطی است که به‌نظر آنها می‌تواند باعث بحران شود.

رهبر معظم انقلاب گفتند: از نظر آنها، تفاوت‌ها و اختلاف‌های قومی و مذهبی و مسئله جنسیت و زن جزو نقاط بحران‌ساز در ایران است که می‌خواهند با تحریک آنها به کشور عزیز ما ضربه وارد کنند، اما شتر در خواب بیند پنبه‌دانه!

ایشان بااشاره به تصریح برخی امریکایی‌ها به اینکه می‌خواهند در ایران وضعیتی مانند سوریه و یمن ایجاد کنند، افزودند: آنها بدون تردید نمی‌توانند چنین کاری کنند مشروط به اینکه ما مراقب و حواس‌جمع باشیم، راه را خطا و اشتباه نرویم، حق را با باطل اشتباه نگیریم، روش‌های دشمن را بشناسیم، در هیچ حرف و اقدام و حرکت به دشمن کمک نکنیم و دچار خواب و غفلت نشویم. رهبر انقلاب اسلامی بااشاره به ناکامی چهل و چند ساله دشمنان به‌علت پیروی ملت از رهنمودهای امام‌خمینی(ره)، انگشت اشاره و جهت‌گیری‌های امام بزرگوار را امری مغتنم برای استمرار حرکت موفقیت‌آمیز ملت ایران دانستند و گفتند: دشمن ۲ نقطه اساسی یعنی «وحدت ملی» و «امنیت ملی» ایرانیان را هدف گرفته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، وحدت را به معنی کنار هم بودن اقوام و مذاهب مختلف و کنار گذاشتن اختلاف‌های سیاسی، مذهبی، قومی و گروهی در جایی که پای منافع ملی در میان است، خواندند و افزودند: نگذارید دشمن وحدت ملی را به‌هم بزند.

ایشان استمرار حرکت ملت در مسیر پر افتخار انقلاب با همین توان و انگیزه و ایمان را ضروری خواندند و با تاکید بر اینکه بدون پشتیبانی مردم، مسئولان هیچ کشوری نمی‌توانند کار بزرگ و مهمی انجام دهند، گفتند: دشمن در دشمنی و نقشه‌کشی خود جدی است، ما هم در مقابله با دشمن به‌شدت جدی هستیم.

رهبر معظم انقلاب، وضع فعلی سیستان‌وبلوچستان را با قبل از انقلاب، غیرقابل‌مقایسه خواندند، اما تاکید کردند: باوجود کارهای فراوان انجام‌شده، مسئولان باید با جدیت، خدمت‌رسانی به این منطقه را قوت و گسترش دهند که ایجاد خط‌آهن شمال به جنوب در استان و تامین حق مردم در زمینه آب از جمله کارهای ضروری است.

ایشان افزودند: البته اگر مصوبات سفر اوایل دهه ۸۰ به سیستان‌وبلوچستان، کامل اجرا و دچار بی‌توجهی و غفلت نمی‌شد، چهره امروز استان متفاوت بود که امیدواریم این دولت با کار و تلاش جدی، مشکلات را کاهش دهد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/396pdw