سه‌شنبه 08 اسفند 1402 - 27 Feb 2024
کد خبر: 18066
تاریخ انتشار: 1401/04/14 00:17
به مناسبت 60 سالگی سازمان مدیریت صنعتی و همزمان با روز صنعت و معدن

سامانه هدایت شغلی رونمایی شد

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت صنعتی، نبوی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: امروز باید بر آموزش‌های با کیفیت به مدیران صنعتی کشور متمرکز شویم و در این صورت می‌توانیم امیدوار باشیم که حمایت و پشتیبانی بهتری از شرکت‌های دانش‌بنیان کنیم.

همزمان با روز صنعت و معدن و مقارن با شصت‌‌امین سال تاسیس سازمان مدیریت صنعتی و پنجاهمین سال راه‌اندازی دوره‌های مدیریت MBA، گردهمایی دانش‌آموختگان سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد. در این آیین که با حضور معاون خدمات و تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات‌عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد، از سامانه هدایت شغلی دانش‌آموختگان رونمایی شد.

ضرورت آموزش در هر دوره‌ای

علی نبوی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در این مراسم درباره اهمیت نقش سازمان مدیریت صنعتی در تحقق اهداف آموزشی به‌ویژه تحقق شعار سال ۱۴۰۱ در حوزه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، اظهار کرد: در سازمان مدیریت صنعتی، آموزش‌ها مفید و عمیق بوده و من در دوره‌ای براساس احساس نیاز و برای تجهیز به دانش روز مدیریت از این سازمان بهره برده‌ام.

رئیس هیات‌عامل ایدرو افزود: برای یک مدیر، مدرکی که سال‌ها پیش اخذ شده، نمی‌تواند مبنای توانمندی قرار گیرد. اکنون که سرعت تغییر و تحولات نیز بیشتر شده بیش از پیش لزوم آشنایی مدیران صنعتی با دانش روز ملموس است و امکانات و ابزاری که سازمان مدیریت صنعتی دارد، بسیار مفید بوده و امیدواریم بیش از پیش بتوان از آن بهره برد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نباید شرکت‌های دانش‌بنیان را صرفا شرکت‌های «نوپا» تلقی کنیم، بلکه در پی آن هستیم تا شرکت‌های بزرگ را دانش‌بنیان کنیم و فناوری‌های نوظهور را در شرکت‌های بزرگ رسوخ داده و تحقیق و توسعه را در این شرکت‌ها هدفمند کنیم.

رئیس هیات‌عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران خاطرنشان کرد: خوشبختانه نخبگان زیادی در حوزه صنعت حضور دارند و آمارها نشان می‌دهد کشور از نظر تعدد مهندسان در رتبه‌های برتر قرار دارد. وی تصریح کرد: با هم‌افزایی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سازمان مدیریت صنعتی در حوزه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان می‌توانیم شاهد تاثیرات مثبتی در این حوزه باشیم.

تغییر در شیوه آموزش

ابوالفضل کیانی‌بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این گردهمایی با طرح این پرسش که آیا واژه فارغ‌التحصیلی در عصر دانایی معنی‌دار است، اظهار کرد: در این عصر شاهد ارائه مطالب آموزشی در سطح گسترده و بدون هیچ‌گونه محدودیت در هر زمان و مکان و به‌صورت رایگان، یادگیری و ارائه مباحث در قالب مسائل واقعی و ملموس و نیز یادگیری از طریق شبکه‌ها از طریق انتقال تجارب هستیم، پس فارغ‌التحصیل شدن با رویکردهای جدید یاددهی-یادگیری دیگر معنادار نیست.

کیانی‌بختیاری در ادامه به معرفی نمونه‌هایی از آموزش‌های آنلاین و پلتفرم‌های آموزشی پرداخت و فعالیت‌های خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی را مصداق یادگیری مجاورتی عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی نخستین‌ها و نوآوری‌های آموزشی، مشاوره‌ای سازمان در سال‌های اخیر اشاره کرد و به‌ویژه فعالیت‌های رتبه‌بندی و اعتبارسنجی این سازمان در سال‌های اخیر را یادآور شد. وی افزود: سازمان مدیریت صنعتی در حوزه‌های خدمات رتبه‌بندی و اعتبارسنجی شامل ۱۰۰ شرکت برتر، تعالی سازمانی، جایزه ملی مدیریت انرژی، EPC، شرکت‌های طراحی و مونتاژ آسانسور و نماد اعتماد الکترونیک فعال است.

وی در ادامه به همکاری‌های بین‌المللی این سازمان در حوزه مشاوره و آموزش با موسسات معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌های خارجی به‌ویژه با دانشگاه‌های فرانسه و آلمان پرداخت.کیانی‌بختیاری درباره کنفرانس‌های جدید سازمان تاکید کرد: سازمان مدیریت صنعتی به‌صورت سالانه اقدام به برگزاری کنفرانس‌های تخصصی از جمله کنفرانس بین‌المللی توسعه منابع انسانی، کنفرانس بین‌المللی مدیریت صنعتی، کنفرانس بین‌المللی راهبری شرکتی و کنفرانس بین‌المللی چشم‌انداز مدیریت در تراز جهانی می‌کند.

وی همچنین با اشاره به ورود عرصه‌های انقلاب صنعتی چهارم و صنعت نسل پنجم اذعان کرد: سازمان در دو حوزه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی به‌ویژه چاپ و انتشار کتاب، برگزاری همایش و آموزش‌های مولفه‌های بنیادین انقلاب صنعتی چهارم اقدامات خوبی را به‌انجام رسانده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: این سازمان نقش ملی خود را به‌عنوان شتاب‌دهنده مدیریت برای شرکت‌های دانش‌بنیان هدف‌گذاری کرده و آمادگی دارد خدمات توانمندی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، شامل خدمات مرکز فناوری و نوآوری، خدمات گروه تخصصی فناوری‌های منابع انسانی، راه‌اندازی نمایشگاه‌های بهم‌رسانی ایده و دانش فنی به بخش صنعت، رتبه‌بندی و ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان و دوره‌های آموزشی و مشاوره‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و نوآور به‌انجام برساند.وی همچنین برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های پرورش مدیران آینده و مدیران جهان تراز، ارزیابی و سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای مدیران و کارکنان، برگزاری همایش، عضویت در خانه مدیران و خدمات نشر، همچنین خوشه‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان و خدمات مشاوره‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر خدمات قابل ارائه سازمان مدیریت صنعتی به شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد.

کیانی‌بختیاری با برشمردن اقدامات جدید دوره‌های آموزشی و خدمات مشاوره سازمان مدیریت صنعتی، اظهارکرد: این سازمان با کیفیت در ارائه خدمات خود بیش از ۵ هزار پروژه مشاوره‌ای و پژوهشی در داخل کشور به‌انجام رسانده است. او هدف از ایجاد شبکه مشاوران سازمان (شمسا) را ارتقای سرمایه فکری حوزه مشاوره سازمان مدیریت صنعتی، اتصال و سازماندهی مشاوران و متخصصان علوم مدیریت و تصمیم‌گیری و خبرگان صنعت، ایجاد یک شبکه متصل، منسجم، پویا و مولد و تولید و ارائه خدمات و محصولات مشاوره مدیریت متنوع و کیفی با تمرکز بر نیازهای بومی ایران در سرتاسر کشور دانست و در ادامه به معرفی المپیاد مدیریت و اقتصاد، آکادمی پرورش ارزیاب و سامانه هدایت شغلی که برای نخستین‌بار در کشور در سازمان مدیریت صنعتی تشکیل شده‌اند، پرداخت.

رئیس سازمان مدیریت صنعتی در پایان با دعوت از دانش‌آموختگان برای تدریس و عضویت در هیات‌علمی سازمان مدیریت صنعتی و عضویت در شبکه مشاوران سازمان (شمسا)، به تشریح اهداف سامانه هدایت استعداد و توسعه اشتغال پرداخت و گفت: این سامانه که با مشارکت معاونت تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق برنامه‌های مقام عالی وزارت ایجاد شده، به خانواده سازمان و فعالان بخش‌های صنعتی کشور از طریق اختصاص پنل رایگان، خدمت ارائه می‌کند.

نوآوری در حوزه تجاری

در این مراسم، علیرضا شاه‌میرزایی، معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت طی سخنانی با اشاره به ابزارها و نهادهای نوین تامین مالی زنجیره‌ای مانند برات الکترونیکی، اعتبار اسنادی ریالی و فکتورینگ اظهارکرد: در سال تولید دانش‌بنیان باید با استفاده از دانش روز و نوآوری در حوزه‌های مالی و تجاری، راهکارهای عملی برای حل همزمان دو مشکل «تورم» و «رکود» پیدا کرد.شاه‌میرزایی افزود: زمانی این نقد وجود داشت که مقاله‌های دانشگاه‌ها مطابق با نیاز کشور نیست و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها به خارج مهاجرت می‌کنند؛ امروزه همین نگرانی درباره «شرکت‌های دانش‌بنیان» وجود دارد و اگر از این شرکت‌ها حمایت کنیم اما نتوانند بازگشت اقتصادی ایجاد کرده و نیازهای واقعی صنعت را رفع کنند، به‌زودی با تعداد زیادی شرکت‌های دانش‌بنیان ورشکسته و مهاجرت این شرکت‌ها به خارج از کشور روبه‌رو خواهیم شد.

وی تصریح کرد: هر چند در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری صنعتی کاهش‌یافته و صنایع کشور با تحریم‌های خارجی و داخلی روبه‌رو بوده‌اند اما شاهد اراده و عزم جدی در صنعتگران و فرهیختگان حوزه مدیریت صنعتی هستیم که نمونه آن در این مراسم با شکوه قابل‌مشاهده است و دستاوردها و رونمایی‌های مراسم امروز، نشان‌دهنده امید به آینده است.

معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: نام‌گذاری امسال نشان می‌دهد بین نظام فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان با نظام تولید و صنعت و اقتصاد، پیوستگی وجود دارد و این مقوله‌ها را نمی‌توان به‌صورت انتزاعی و جدا از هم مدیریت کرد؛ همان‌طور که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده‌اند، هر فناوری که به تولید نرسد، بی‌ارزش است و هر تولیدی که به بازار نرسد و ارزش اقتصادی نداشته باشد، مفید نیست، بنابراین دهه اول تیر که از روز اصناف تا روز صنعت و معدن است، دهه «تجارت و تولید» نامیده شده تا پیوستگی بین تولید و بازار نشان داده شود.شاه‌میرزایی بیان کرد: شاهد ضعف شدید در نگاه کلان اقتصادی بین برخی از مدیران و مسئولان در قوای مختلف اجرایی و تقنینی هستیم که وظیفه فرهیختگان سازمان مدیریت صنعتی را دوچندان می‌کند؛ همان‌طور که ۲۵ سال پیش برای واژه «تکنولوژی» معادل فارسی نداشتیم و از واژه «صنعت» برای آن استفاده می‌شد، یا واژه «نوآوری» که معادل  innovationاست به معنی «ایده جدید» دانسته می‌شد و فهمیده نمی‌شد که به معنی «ایجاد ارزش جدید اقتصادی» است، در فهم واژه «صنعت» نیز همین فقر نگاه وجود دارد و برخی هنوز تفاوت بین «صنعت» و «کارخانه» را نمی‌دانند.

وی افزود: صنعت بدون زنجیره تامین، نهادها و ابزارهای پولی و مالی، لجستیک و پخش هوشمند، فروش اینترنتی و خدمات پس از فروش هوشمند، از اساس قابل بقا و پایداری نیست.معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت یادآور شد: پیوستگی زنجیره فناوری، صنعت و بازار، بین مدیران صنایع کشور کم‌وزیاد شناخته‌شده و مشاهده می‌کنیم که هلدینگ‌هایی برای پوشش حلقه‌های گوناگون نظام تولید و تجارت شکل‌گرفته اما باید بین مدیران دولتی و تصمیم‌گیران کشور نیز این مفاهیم رایج شود.

شاه‌میرزایی با تاکید بر نگاه جامع به حلقه‌های فناوری، تولید و تجارت، توضیح داد: سازمان مدیریت صنعتی می‌تواند نگاه‌های مدیران را تغییر دهد، زیرا با آموزش و ارائه مشاوره، مدیریت‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند.

وی درباره ایجاد «اداره کل خدمات کسب‌وکار» در معاونت تجارت و خدمات گفت: بسیاری از خدماتی که در گذشته تصور می‌شد کارکنان و مدیران دولتی باید به کسب‌وکارها ارائه دهند، امروز توسط شرکت‌های تخصصی و خصوصی بهتر و کامل‌تر قابل ارائه است؛ بنابراین اداره کلی ایجاد شد تا با هویت‌بخشی به این شرکت‌ها و سازماندهی آنها، ارائه حجم زیادی از خدمات مالی، فناوری، مشاوره‌ای، بازاریابی، توانمندسازی و... به خود شرکت‌های خصوصی واگذار شود. معاون تجارت و خدمات وزارت ص‍نعت، معدن و تجارت افزود: هم در وزارتخانه و هم در سازمان مدیریت صنعتی این رویکرد واگذاری به بخش خصوصی وجود دارد؛ بنابراین همکاری خوبی بین این اداره کل با سازمان مدیریت صنعتی به‌وجود آمده است. البته می‌دانیم که با واگذاری این خدمات به شرکت‌های متعدد، نظارت بر آنها و هماهنگی آنها امری پیچیده است اما با استفاده از سامانه‌های هوشمند می‌توان این یکپارچه‌سازی و هماهنگی و نظارت هوشمند را نیز انجام داد. شاه‌میرزایی، سامانه هدایت شغلی به نشانی www.jobdoc.ir را یکی از همین سامانه‌ها برشمرد که با مشارکت اداره کل خدمات کسب‌وکار و سازمان مدیریت صنعتی در این مراسم رونمایی شده است.

وی تاکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی در حوزه کاریابی، هدایت شغلی، آموزش نیروی کار و مدیریت منابع انسانی فعال هستند اما با ایجاد این سامانه می‌توانیم تجربه‌نگاری کامل‌تری انجام دهیم.

سیاست‌های آموزشی

سیدعلیرضا شجاعی، معاون آموزش سازمان مدیریت صنعتی در این گردهمایی طی سخنانی با اشاره به شرایط پاندومی کرون، اظهارکرد: سال ۱۳۹۹ سال سختی برای سازمان مدیریت صنعتی بود که یکی از علل مهم آن شیوع ویروس کرونا بود که تعامل رو در روی دانشجویان را دچار مشکل کرد. البته در زیرساخت‌ها هم مشکلاتی داشتیم و به علت همین مسائل، آن سال را سال «پایایی» نام گذاشتیم، به‌بیان‌دیگر، سال ۱۳۹۹ از ۳۶۵ روز، ۱۸۶ روز امکان برگزاری کلاس آن هم در شرایطی بسیار سخت را داشتیم.

وی تصریح کرد: سال ۱۴۰۰ شرایط نیز به‌طور تقریبی این شرایط ادامه داشت اما عزم خود را به سمت پویایی گذاشتیم و با همکاری همه‌جانبه اتفاقات خوبی در حوزه آموزش رخ داد، به‌گونه‌ای که رکورد تاریخ سازمان صنعتی شکسته شد و تنوع شرکت‌هایی که با سازمان آشنا شدند، بالا بود و در نهایت امسال را سال «پیشتازی» نام گذاشتیم.

شجاعی با اشاره به پیگیری چند سیاست مهم در سازمان توضیح داد: مرجعیت آموزش‌های مدیریتی در ایران، توسعه همکاری با دانشگاه‌ها، توجه به صنعت و مرجع صدور خدمات آموزشی که اتفاقات خوبی در این حوزه افتاده و تفاهمنامه‌هایی امضا کردیم و در برخی تفاهمنامه‌های بین‌المللی نام مدیریت صنعتی قید شده، این ۴ سیاست آموزشی سازمان است.

وی درباره رویکردهای سازمان گفت: لذت بردن ذی‌نفعان از آموزش سازمان مدیریت صنعتی، تعامل گسترده با ذی‌نفعان، تنوع‌بخشی و نوآوری در محصولات، دوره‌های کلاسیک، کاربردهای نوین، ورود به مباحث نوین و آینده، مهم‌ترین رویکردها را تشکیل می‌دهد.

معاون آموزش سازمان مدیریت صنعتی تاکید کرد: در گذشته دوره‌های عمومی و دوره‌های اختصاصی برای شرکت‌ها برگزار می‌کردیم اما امسال نوآوری دیگری را که برگزاری و پیگیری دوره‌های تخصصی است، رقم زده‌ایم.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2raqgy