دوشنبه 06 آذر 1402 - 27 Nov 2023
تاریخ انتشار: 1402/05/09 05:40
گفتگوی گسترش‌نیوز با عضو اتاق بازرگانی تهران؛
کد خبر: 91039

آزمون سخت وزارت صمت در اتاق بازرگانی

امیدوار تجریشی گفت: انتخابات ریاست اتاق بازرگانی آزمون بزرگی برای وزیر صمت است چراکه انتخابات این اتاق به صورت قانونی برگزار شده، کما اینکه شورای عالی نظارت طی نامه‌ای انتخابات مذکور را تایید کرده است.
آزمون سخت وزارت صمت در اتاق بازرگانی

«برکناری» عبارتی پرتکرار که همزمان با تکیه زدن حسین سلاح‌ورزی بر کرسی ریاست اتاق بازرگانی ایران، بر سر زبان‌ها افتاد و هر بار پس از وقفه کوتاه، با تکرار آن اخبار مربوط به او و حواشی انتخاباتِ اتاق مذکور در صدر اخبار رسانه‌ها قرار می‌گیرد. کما اینکه روز سه‌شنبه ( ۳ مرداد ماه) مجدداً خبری مبنی بر برکناری سلاح‌ورزی توسط شورای عالی نظارت و دولتی‌ها در روز شنبه ۷ مرداد ماه منتشر شد که در واکنش به این خبر رئیس اتاق بازرگانی گفت نگران نیست و در نهایت نیز خبر لغو جلسه مذکور در رسانه منتشر شد.

در میان هیاهوی پیرامون حواشی اتاق بازرگانی نکته قابل توجه این است که بسیاری بر این باور هستند که اتاق بازرگانی با هدف پرت کردن حواس مخاطب از عملکرد این نهاد صنفی، چنین اخباری را منتشر می‌کند.

در واکنش به این ادعا رضا امیدوار تجریشی، عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار گسترش‌نیوز درباره حواشی پیش آمده پیرامون انتخابات اتاق بازرگانی گفت: خود بنده به عنوان چهره مستقل در انتخابات اسفند ماه هیئت رئیسه اتاق بازرگانی شرکت کردم، به این ترتیب که بنده نه در لیست ائتلاف بودم و نه در لیست اتاق شریف. البته رأی نیاوردم اما به دوستانی که انتخاب شدند تبریک گفتم. درباره انتخابات بحثی وجود دارد و آن اینکه انتخابات در همه استان‌ها برگزار می‌شود و بعد هیئت نمایندگانی تحت عنوان اتاق بازرگانی ایران تشکیل می‌شود، اگر شک و شبهه‌ای در انتخابات اتاق بازرگانی ایران وجود دارد، یعنی انتخابات اتاق‌های شهرستان و تهران را قبول ندارند، که این حرفی عبث، بیهوده و حاشیه‌ای محسوب می‌شود. در مجموع به نظر می‌رسد این حواشی از طرف افرادی در انتخابات اتاق بازرگانی شکست خوردند، مطرح می‌شود.

معلوم نیست دلواپسان انتخابات اتاق بازرگانی از کجا حمایت شدند

او افزود: سلاح‌ورزی دوره پیش نائب رئیس بوده و از طرفی برخی در مورد انتخابات اتاق لرستان این بهانه را م‌ آورند که انتخابات مذکورهم قبول نبوده، در صورتی که اولاً انتخابات اتاق لرستان کاملاً صحیح بوده اما معلوم نیست گروه فشاری که در روز انتخابات تحت عنوان دلواپس به اتاق حمله کردند، از کجا حمایت شدند. واقعیت امر این است که اتاق بازرگانی تشکل صنفی است، تشکل سیاسی نیست که کسی از داخل خیابان بیاید و اجازه ندهد انتخابات برگزار شود، لذا انتخابات برگزار شده، نتیجه آن به درستی ابلاغ شده و سلاح ورزی در انتخابات اتاق لرستان رأی آورد و به اتاق بازرگانی ایران آمده است. هیئت نمایندگان تشکیل شده و با رأی بیش از ۲۶۰ نفر از اعضای حاضر به عنوان رئیس اتاق بازرگانی انتخاب شده است، این رأی تشکل‌ها و هیئت نمایندگان کل کشور است.

سلاح‌ورزی تاوان باج ندادن را می‌دهد

امیدوار تجریشی با اشاره به ریشه حاشیه‌سازی‌ها علیه رئیس اتاق بازرگانی تصریح کرد: در مجموع اعضای اتاق بازرگانی به دنبال حاشیه‌سازی نیستند. حتماً سلاح‌ورزی بی‌تعارف و شفاف مقابل برخی از افراد ایستاده، به این ترتیب که از او چیزی خواستند اما سلاح‌ورزی باج نداده، لذا تاوان باج ندادن را می دهد. بنده تعجب می‌کنم بر چه اساسی مجلس و افرادی که نمی‌دانند اتاق کجاست، در مورد آن اظهارنظر می‌کنند. در حقیقت برخی از این افراد نمی‌دانند اتاق پوشیدنی است، خوردنی یا دیدنی. به عنوان مثال فردی که هیچ سابقه‌ای در حوزه حقوق ندارد در مورد کانون وکلا و انتخابات آن دخالت کند. از طرفی برخی به نام شفافیت در انتخابات اتاق بازرگانی ایران دخالت می‌کنند در صورتی که اتاق ارکان و دستگاه نظارت دارد، وزارتخانه‌های مربوطه در آن نماینده دارند، خلافی که صورت نگرفته است.

یک عده کاسه داغ تر از آش شدند و می‌خواهند در مورد دستگاه قضا و وزارت صمت تصمیم‌گیری کنند.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در حقیقت به نظر بنده افراد حاشیه‌ساز در مورد انتخابات بازرگانی به دنبال خالص سازی جریانی در اتاق بازرگانی هستند، به این ترتیب که فقط می‌خواهند جبهه خودشان در اتاق حضور داشته باشد لذا این حاشیه سازی ها بهانه است. اگر بنده اظهارنظری داشتم آن اظهار نظر شخصی و در فضای دیگری بوده است. کشور دستگاه قضا دارد اما یک عده کاسه داغ تر از آش شدند و می‌خواهند در مورد دستگاه قضا و وزارت صمت تصمیم‌گیری کنند.

شورای عالی نظارت انتخابات ریاست اتاق بازرگانی را تایید کرده

امیدوار تجریشی با اشاره به وظیفه وزارت صمت در مورد انتخابات اتاق بازرگانی اظهار کرد: در حقیقت انتخابات ریاست اتاق بازرگانی آزمون بزرگی برای وزیر صمت است چراکه انتخابات این اتاق به صورت قانونی برگزار شده، کما اینکه شورای عالی نظارت طی نامه‌ای انتخابات مذکور را تایید کرده است. نکته دیگر در مورد انتخابات این دوره اتاق بازرگانی این است که در مورد شرایط داوطلبین بسیار سخت‌گیری شد تا جایی که صلاحیت یکسری از افراد حاضر در هیئت نمایندگان تهران، تایید نشدند، به این ترتیب که اهلیت آنها ثابت نشد و نیامدند. لذا شرایط بسیار دشواری بود. سلاح‌ورزی از همه این فیلترها رد شده است.

رضا امیدوار تجریشی

مجلس و وزارت صمت در انتخابات اتاق بازرگانی نماینده داشتند

این چهره اقتصادی با اشاره به حضور نمایندگان مجلس و وزارت صمت در انتخابات اتاق بازرگانی ابراز کرد: در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که یکسری از نمایندگان مجلس در مورد عدم استقلال انجمن نظارت، عدم رعایت شروط قانونی عضویت یا ترک فعل اعضای شورای عالی نظارت به وزیر صمت نامه می‌نویسند. همه این کلمات بار معنایی دارند و در شرایطی مطرح می‌شوند که مجلس و وزارت صمت در انتخابات مذکور نماینده داشتند، از کشور دیگری برای نظارت نیامدند.

امیدوار تجریشی همچنین متذکر شد: در اسفند ماه که انتخابات اتاق بازرگانی برگزار شد یکی دو نفر از نمایندگان مجلس حضور داشتند و فرآیند رأی گیری را مشاهده کردند. از طرفی دولت ۴۰ نماینده در اتاق بازرگانی دارد که همگی حضور داشتند کما اینکه صادقی نیارکی به عنوان نماینده دولت در هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران حضور دارد که هیچ کدام از این افراد در روز انتخابات اتاق بازرگانی موردی نگفتند چرا که اصلاً تخلفی صورت نگرفته است. حواشی شکل گرفته پیرامون انتخابات اتاق بازرگانی یک پروژه است که در نتیجه آن می‌خواهند نهاد کاملاً صنفی و مردمی را با انگهای سیاسی و انگهایی که اصلاً ثابت نشده، به حاشیه ببرند. واقعیت امر این است که اتاق بازرگانی تشکل صنفی محسوب می‌شود و سیاسی نیست. از طرفی فعالان اقتصادی به اندازه‌ای درگیر مشکلاتی نظیر تحریم، بروکراسی، بیمه‌ای و مواردی از این قبیل هستند که وقتی برای حاشیه‌سازی ندارند و به دنبال آن نیستند. از این رو بهتر است که وزارت صمت و دولت با بخش خصوصی همراهی کنند.

سلاح‌ورزی بیش از ۱۰۰ رأی با رقبایش اختلاف دارد

او با اشاره به اختلاف رأی سلاح‌ورزی با سایر رقبا افزود: زمانی است که نماینده با یکی دو رأی جابه‌جا می‌شود اما گاهی با تفاوت بیش از ۱۰۰ رأی این جابه‌جایی صورت می‌گیرد کما اینکه نفر اول انتخابات اتاق بازرگانی ایران با ۲۶۵ رأی انتخاب شد، نفر دوم و سوم با ۹۴، ۹۵ رأی بدست آوردند. کسی صدای رأی را نمی‌شود؟

امیدوار تجریشی در مورد اینکه برخی به دنبال سیاسی کردن اتاق بازرگانی هستند، خاطرنشان کرد: سیاسی کردن تشکل‌های صنفی به نفع اقتصاد نیست. واقعیت امر این است که فعالین اقتصادی در امور سیاسی دخالت نمی‌کنند چراکه برای آنها فرق نمی‌کند دولت اصلاح‌طلب باشد یا اصول‌گرا بلکه برای فعالین اقتصادی این نکته اهمیت دارد که چه کسی موانع تولید و تجارت را رفع می‌کند، چه کسی بهتر با دنیا صحبت می‌کند، چه کسی امور بانکی و مالی را حل می‌کند. در حقیقت فعالین اقتصادی به اندازه‌ای دغدغه نیروی کار و تأمین آن را دارند که نمی‌خواهند به دنبال این حواشی بروند. از این رو بنده به دوستانی که عضو اتاق بازرگانی نیستند توصیه می‌کنم با توجه به اینکه اتاق بازرگانی و مسائل مربوط به آن در حوزه تخصصی آنها نیست کمتر خود را به آب و آتش بزنند چراکه همه آزاد هستند اظهارنظر کنند اگر هم به دنبال شفافیت هستند، شفافیت را از وزارت صمت بخواهند. در حال حاضر اتاق بازرگانی به تشکل‌های صنفی خدمات می‌دهد و خلاف قانون اقدامی انجام نداده است.

افرادی که در مورد انتخابات اتاق بازرگانی سکوت کردند، بدانند که زمین چرخ و آسیاب به نوبت است.

عضو اتاق بازرگانی تهران در پایان یادآور شد: نکته دیگر این است که ای کاش افرادی که داوطلب ریاست اتاق بازرگانی بودند، در این شرایط سکوت نمی‌کردند. در مجموع افرادی که در شرایط فعلی سکوت کردند، بدانند که این چرخ برمی‌گردد، زمین گرد و آسیاب به نوبت است.

منبع:گسترش نیوز


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2oxjal