سه‌شنبه 07 آذر 1402 - 28 Nov 2023
تاریخ انتشار: 1401/05/04 19:15
کد خبر: 18587

تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالا در ذوب‌آهن اصفهان

شرکت ذوب‌آهن اصفهان سال گذشته بیش از ۵۰۰هزار تن محصولات صنعتی و ویژه تولید کرد که همه در دسته محصولات با ارزش‌افزوده بالا قرار می‌گیرند.

 شرکت ذوب آهن اصفهان به‌عنوان نخستین تولیدکننده فولاد کشور به‌دنبال آن است که همزمان با ارتقای ظرفیت تولید، محصولاتی پیشرفته با ارزش‌افزوده بیش‌تر تولید کند. این شرکت فولادی توجه به مسائل محیط‌زیستی را در اولویت خود قرار داده است؛ برهمین اساس نیز طرح تصفیه پساب با پیشرفت ۷۰درصدی را در دست اجرا دارد.

به‌گزارش ایراسین، ایرج رخصتی، مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان اظهار کرد: طرح تصفیه پساب با پیشرفت ۷۰درصدی در حال انجام است و امیدواریم امسال بتوانیم با موفقیت این طرح را وارد مدار کنیم و برداشت از منابع آبی موجود مانند زاینده‌رود را به‌حداقل برسانیم.

اهداف تولیدی ذوب‌آهن در سال ۱۴۰۱

ایرج رخصتی درباره ۲هدف اصلی ذوب‌آهن در سال ۱۴۰۱ گفت: مرز تولید ۳میلیون تن چدن را در ذوب‌آهن به‌عنوان یک هدف مهم در دستور کار قرار دادیم و همزمان با افزایش کمی، میزان تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالا نیز طبق برنامه حداقل باید امسال به ۸۰۰هزار تن برسد تا افزایش کمی و کیفی تولید را در کنار همدیگر داشته باشیم. وی گفت: باتوجه به افزایش شدید قیمت‌های آب، گاز و برق و به‌ویژه در ماه‌های پایانی سال، نرخ کک و زغال در بازار جهانی افزایش بسیاری یافت و مواد اولیه داخلی هم از افزایش نرخ بی‌نصیب نماند. برای اینکه بتوانیم در سال ۱۴۰۱، اهداف کمی و کیفی را محقق کنیم، باتوجه به قیمت‌هایی که عنوان شد، باید صرفه‌جویی را در بخش‌های مختلف در دستور کار قرار دهیم. نرخ گاز و برق در مقایسه با اول سال ۱۴۰۰، کمابیش 8برابر و نرخ کک و زغال 2برابر شده که همه تاثیرگذار است. برای اینکه بتوانیم کمترین میزان مصرف را داشته باشیم، باید بیشترین تولید را رقم بزنیم که همت بخش‌های مختلف شرکت را می‌طلبد. مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در ادامه بیان کرد: اجرای پروژه‌های زیست‌محیطی از جمله اولویت‌های اصلی شرکت است و مجموعه این پروژه‌ها به‌صورت هدفمند دنبال خواهد شد.

مشکل تامین برق نداریم

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت: به‌دلیل داشتن نیروگاه، ذوب‌آهن اصفهان برای تامین برق با مشکل مواجه نیست، اما مسئله اصلی ما نرخ تمام‌شده گاز است. رخصتی افزود: ما ۲۴۰مگاوات زیرساخت برق داریم و توان تولیدی نیروگاه‌های ذوب‌آهن به‌نحوی است که جایگزین نیروگاه‌های تولید برق شبکه سراسری حداقل برای مصرف داخل کارخانه است، در واقع اگر این نیروگاه‌ها فعالیت نکنند، کل برق مصرفی کارخانه باید توسط شبکه سراسری تامین شود. وی عنوان کرد: درخواست ما این است بهای گاز مصرفی شرکت‌هایی که دارای نیروگاه بوده و بخشی از برق مصرفی خود را به‌جای دریافت از شبکه سراسری، تولید و در خود کارخانه مصرف می‌کنند، مانند سایر نیروگاه‌های دیگر محاسبه شود، در غیراین‌صورت ما به‌دلیل نرخ بالای گاز با مشکل مواجه خواهیم شد.

شکسته شدن رکورد تولید

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان خاطرنشان ساخت: در سال گذشته بهترین رکورد سالانه تولید چدن مذاب با عدد ۲میلیون و ۷۶۸هزار تن رقم خورد و همچنین رکورد ماهانه تولید چدن مذاب در بهمن با عدد ۲۵۰هزار و ۸۷تن و رکورد روزانه این تولید با عدد ۹، ۷۹۳تن ثبت شد. بیشترین تولید شمش چدن را در سال ۱۴۰۰ و در تاریخ ذوب‌آهن با عدد ۲۲۱هزار تن داشتیم، بیشترین مقدار تولید کک خشک با عدد یک‌میلیون و ۲۲۳هزار تن به‌ثمر نشست، رکورد تعداد ذوب با 2کنورتور در بخش فولادسازی در یک شبانه‌روز با ۶۱ذوب و تولید ۲۱۰۰تن میلگرد ۱۶ در یک شبانه‌روز از جمله رکوردهایی هستند که در سال ۱۴۰۰ با همت کارکنان محقق شدند. وی تولیدات بخش‌های مختلف ذوب‌آهن اصفهان را در سال ۱۴۰۰ چنین برشمرد: نسبت تولید آگلومره در مقایسه با سال ۱۳۹۹، ۱۰۳درصد، کک خشک ۱۰۱.۴درصد، چدن مذاب ۱۰۹درصد، فولادخام ۱۰۴درصد و در بخش محصولات نوردی نیز ۱۰۷درصد بود و در مجموع نسبت تولید محصولات اصلی نیز ۱۰۸درصد در مقایسه با سال ۱۳۹۹ بوده است.

رشد صادرات ذوب‌آهن

ایرج رخصتی تصریح کرد: بازار داخلی در سال گذشته کمابیش در رکود بود و بنابراین ذوب‌آهن بر مقوله صادرات متمرکز شد و در این بخش یک‌میلیون و ۱۱۶هزار تن محصول باتوجه به موقعیت‌های جغرافیایی، محدودیت‌ها و تحریم‌ها صادر شد که موفقیت بزرگی به‌شمار می‌رود. از این عدد صادراتی کمابیش ۶۳۳ هزار تن بلوم و بیلت، ۳۱۹ هزار تن محصولات نوردی و ۱۶۳هزار تن نیز چدن جامد بوده است. این اعداد صادراتی مهر تایید دیگری بر کیفیت محصولات ذوب‌آهن اصفهان در سطح جهانی است. وی ادامه داد: در سال گذشته در مجموع، ۵۶۹هزار تن محصولات صنعتی و ویژه تولید شد. قابل‌توجه اینکه عدد عنوان‌شده مربوط به مجموعه‌ای از شمش‌ها با گریدهای صنعتی ویژه، کلاف صنعتی، ریل، میلگردهای صنعتی مورداستفاده در صنایع مس، آرک معدن، ورق سازه‌های فولادی و... است که همه در دسته محصولات دارای ارزش‌افزوده بالا قرار می‌گیرند.

صرفه‌جویی در مصرف آب

ایرج رخصتی درباره میزان مصرف آب در ذوب‌آهن اصفهان نیز گفت: این شرکت موفق شد در سال گذشته، کمترین میزان مصرف آب را به نسبت تولید در تاریخ خود داشته باشد، به‌نحوی که میزان مصرف آب صنعتی به فولاد خام ۳.۷مترمکعب شد و میزان مصرف آب‌صنعتی به چدن تولیدی نیز ۳.۳مترمکعب بوده است که این اعداد بهترین رکورد تاریخ ذوب‌آهن در زمینه مصرف آب به‌ازای تولید به‌شمار می‌روند و البته با اجرای پروژه‌های توسعه به‌طورقطع در سال‌های آتی این عدد دوباره کاهش می‌یابد.

سخن پایانی

شرکت ذوب‌آهن اصفهان سال گذشته موفق به تولید ۵۶۹هزار تن محصولات صنعتی ویژه تولید شد. منظور از محصولات صنعتی ویژه شمش‌ها با گریدهای صنعتی ویژه، کلاف صنعتی، ریل، میلگردهای صنعتی مورداستفاده در صنایع مس، آرک معدن، ورق سازه‌های فولادی و... هستند. 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2oabxd