۲ روی سکه افزایش حق‌الارض معدن

الهام آبایی - گروه معدن: با مطرح‌شدن اقتصاد مقاومتی، بخش معدن نیز به‌عنوان منبع درآمدی مهم در کانون توجه دولت قرار گرفت. در این راستا تغییراتی نیز در قوانین مربوط به بخش معدن ایجاد شد که هدف از این تغییرات استفاده حداکثری از منابع معدنی و جلوگیری از هدررفت این منابع عنوان شده است.

بازار فولاد با آزادسازی صادرات آبدیده می‌شود

مژگان بابایی - گروه معدن: سال گذشته بود که دولت تصمیم گرفت تا به‌دلیل آنچه رونق بازار محصولات فولادی گفته می‌شد صادرات این محصولات را تا خردادماه ۹۳ آزاد کند. البته این اقدام دولت در آن زمان مخالفان و موافقان زیادی را در پی داشت به‌گونه‌ای که طرفداران این بخش‌نامه معتقد بودند، ازآنجایی‌که هم‌اکنون در بازار فولاد تقاضا نسبت به عرضه کم است، این موضوع به اشباع شدن بازار داخلی دامن زده و درنتیجه آزادسازی صادرات به نفع تولیدکنندگان تمام خواهد شد.

افزایش سهم معادن نیازمند سازمانی مستقل است

شهریار راستگو - گروه معدن: هم‌اکنون سهم معدن از تولید ناخالص ملی ۱درصد است که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید به ۵درصد افزایش یابد. این سخنان مهندس محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت است که در جلسه مشترکی که با معصومه ابتکار رییس سازمان محیط‌زیست درخصوص بررسی موضوعات مشترک دو سازمان برگزار شد، ضمن الزام معادن به رعایت ملاحظات زیست‌محیطی از تلاش این وزارتخانه برای دستیابی به سهم ۵درصدی معادن از تولید ناخالص ملی خبر داده است.

باید و نبایدهای لایحه حمایت از تولید در اقتصاد مقاومتی

مژگان بابایی - گروه معدن: با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، تمام مسئولان سازمان‌های مختلف عزم خود را برای تحقق این سیاست‌ها جزم کردند، در این میان با بررسی کارشناسان مختلف اهمیت برخی از بخش‌ها در تحقق این اهداف مشخص شد، به‌عنوان‌مثال بخش معدن در کشور ما جزو بخش‌هایی است که می‌تواند مسیر رسیدن به اقتصاد مقاومتی را کوتاه‌تر کند.

گره کور مشکلات زیست‌محیطی معدن

حسن ساعدی - گروه معدن: برگزاری جلسات اول و دوم کارگروه مشترک سازمان حفاظت از محیط‌زیست و کمیسیون معادن اتاق ایران نتیجه‌ای در پی نداشت، درواقع جنگ میان معادن و محیط‌زیست به سال‌های قبل بازمی‌گردد.

هفت خواهران فولادی در پیچ و خم باید و نباید‌ها

گروه معدن: نزدیک به ۸ سال است که از آغاز اجرای ۸ طرح فولادی در کشور می‌گذرد. ۸ طرحی که با ناکام شدن یکی از آنها و واگذاری به بخش خصوصی این روزها نام ۷ طرح فولادی را به دنبال خود می‌کشد.

نگاهی به نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی معدن

نرگس قیصری - گروه معدن: نمایشگاه و کنفرانس‌های بین‌المللی هرساله با هدف توسعه و گسترش حوزه‌های مختلف اقتصادی برگزار می‌شود. در بخش معدن و صنایع معدنی نیز هرساله در کشورهای مختلف شاهد برگزاری نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های مختلف هستیم، در این گزارش تلاش کردیم تا ۱۰ نمایشگاه مهم و بزرگ جهانی را در بخش معدن معرفی کنیم.

آلومینیوم عربی با انرژی ایرانی

گروه معدن: صنعت آلومینیوم ایران به تعبیر فعالانش، صنعتی مغفول مانده است که علاوه بر بی‌توجهی دولت نسبت به آن در حال حاضر بخش بزرگی از بازار بین‌المللی خود را به‌دلیل فعالیت‌های کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از دست داده است.

بازگشت پویایی به معادن بخش خصوصی

شایان صداقت - گروه معدن: توافقات تیم مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ به مراحل نهایی نزدیک‌تر شده است، اتفاقی که می‌تواند دریچه تازه‌ای برای بهبود تولید و صادرات مواد معدنی رقم زند.

چالش معادن و سازمان میراث فرهنگی بر سر ارتفاعات دماوند

شایان صداقت - گروه معدن: هفته پیش بود که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران از احتمال ریزش قله دماوند به‌دلیل فعالیت چند واحد معدنی خبر داد و گفته بود: هم‌اکنون ۷ واحد معدنی در ارتفاعات دماوند به استخراج پوکه معدنی فعالیت دارند که به‌دلیل استفاده از ماشین‌آلات سنگ‌شکن روباز و همچنین سستی و چسبندگی ساختار خاک، زمینه ریزش قله دماوند را فراهم آورده‌اند.