نگاهی به نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی معدن

نرگس قیصری - گروه معدن: نمایشگاه و کنفرانس‌های بین‌المللی هرساله با هدف توسعه و گسترش حوزه‌های مختلف اقتصادی برگزار می‌شود. در بخش معدن و صنایع معدنی نیز هرساله در کشورهای مختلف شاهد برگزاری نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های مختلف هستیم، در این گزارش تلاش کردیم تا ۱۰ نمایشگاه مهم و بزرگ جهانی را در بخش معدن معرفی کنیم.

 

 

سومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران
هرساله کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران با نگاه به فرآیندهای مرتبط با این فلز و صنایع وابسته در تاریخ ۴و ۵ خرداد در تهران برگزار می‌شود که امسال نیز این کنفرانس از سوی مرکز تحقیقات آلومینیوم دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزارشده و در آن موضوعاتی همچون فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت آلومینیوم ایران، فناوری‌های نوین و مدیریت انرژی در حوزه‌های مختلف مهندسی موردنقد و بررسی قرار گرفته است.

 

اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران
 نخستین اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران با محوریت توسعه و سرمایه‌گذاری در تاریخ ۲۴ و ۲۵ آذر امسال در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.
 این اجلاس که از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار می‌شود زمینه توسعه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری حوزه‌های مختلفی همچون اکتشاف، بهره‌برداری و ماشین‌آلات را موردبررسی قرار می‌دهد.

 

نمایشگاه بین‌المللی معدن (۲۰۱۴) چین
چین به‌عنوان یکی از کشورهای قدرتمند معدنی هرساله اقدام به برگزاری نمایشگاه تخصصی در حوزه معدن کرده که در تاریخ ۲۵ شهریور مصادف با ۱۶ سپتامبر برگزار می‌شود.
چینی‌ها با برگزاری این نمایشگاه قصد دارند اهداف مختلفی همچون ارتقای سطح علمی و فناوری، افزایش بهره‌وری در معادن و صنایع معدنی، همچنین بازاریابی و فراهم آوردن بستر حضور در بازارهای جهانی را موردبررسی قرار دهند.

 

کنگره بین‌المللی فرآوری مواد معدنی شیلی (۲۰۱۴)
شیلی به‌عنوان یکی از کشورهای معدن‌خیز جهان نیز هرساله در تاریخ ۲۸ مهر مصادف با ۲۰ اکتبر اقدام به برگزاری کنگره بین‌المللی در زمینه مواد معدنی می‌کند. این کنگره که موردحمایت دولتمردان این کشور قرار دارد مقالات و آخرین دستاوردهای جهانی کارشناسان و فعالان معدنی را در حوزه‌های مختلفی همچون طراحی و بهینه‌سازی معادن و صنایع معدنی و همچنین اکتشاف و استخراج ارائه می‌دهد.

 

نمایشگاه معدن (۲۰۱۴) استرالیا
استرالیا که عنوان قدرت معدنی جهان را یدک می‌کشد در کنار برزیل دو قطب مهم تولید سنگ‌آهن محسوب شده و بیشترین حجم صادرات این ماده معدنی را در اختیار دارد. این کشور هرساله در ۳۱ شهریورماه مصادف با ۴ سپتامبر نمایشگاه معدن خود را به مدت ۳ روز برگزار می‌کند که با توجه به اهمیت این نمایشگاه اکثر شرکت‌های بزرگ و فعال معدنی جهان در حوزه‌های مختلف مهندسی در آن حضور دارند.

 

کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی معدن (۲۰۱۴) امریکا
امریکا نیز یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کشورهای معدنی جهان محسوب شده که در همین راستا هرساله کنفرانس و نمایشگاهی را با هدف بررسی و ارائه آخرین دستاوردهای معدنی در تاریخ ۱ مهرماه مصادف با ۲۳ سپتامبر برگزار می‌کند. با توجه به ذخایر عظیم طلا، نقره، مس، نیترات، قلع و سنگ‌آهن در امریکا این نمایشگاه محل مناسبی برای دستیابی به آخرین تکنولوژی‌های عرضه‌شده در این حوزه‌هاست.

 

نمایشگاه معدن اروپا – Expo
در دنیای تجارت جهانی نمایشگاه‌ها تنها جنبه اقتصادی نداشته و در برخی از موارد ایجاد ارتباط و گفت‌وگو میان کشورها از مهم‌ترین دستاوردهای آن محسوب می‌شود. نمایشگاه معدن اروپا که با نام expo شناخته می‌شود با همین هدف بیشتر جنبه نمایشی داشته و در تاریخ ۲۰ تا ۲۲ خرداد مصادف با ۱۰ تا ۱۲ ژوئن هرساله در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برگزار می‌شود که امسال قرعه به نام سوئد افتاده است.

 

نمایشگاه معدن دوبی
در چند سال اخیر شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای شده که کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز در حوزه معدن و صنایع معدنی فعالیت گسترده‌ای را انجام داده‌اند؛ به همین منظور دوبی هرساله نمایشگاه معدنی را نیز با هدف توسعه و دستیابی به آخرین تکنولوژی‌های نوین معدنی در تاریخ ۲۹ مهر مصادف با ۲۱ اکتبر برگزار می‌کند که با توجه به اهمیت این کشور به‌عنوان شاهراه مبادلات تجاری منطقه و حضور در آن برای فعالان معدنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدن هند
هند یکی از کشورهایی است که در زمینه محصولات معدنی به‌ویژه سنگ‌های قیمتی فعالیت‌های زیادی را انجام داده است. همچنین این کشور در زمینه تولید ماشین‌آلات معدنی اقدامات خوبی را انجام داده که در همین راستا هرساله نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی را در تاریخ ۱۲ تا ۱۵ آذرماه مصادف با ۳ تا ۶ دسامبر برگزار می‌کند که امسال دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدنی خود را در شهر دهلی برگزار خواهد کرد.


چاپ