کلید صنعت در قفل اقتصاد می‌چرخد

سمیرا کرمی - گروه اقتصاد کلان: سال‌ها از شروع همزمان برنامه حمایت از صنایع نوپا در ایران و کره‌جنوبی می‌گذرد و صنایع نوزاد در ایران به ۳۰ساله تبدیل شدند. این در حالی است که در صنعتی مثل خودرو، کره‌جنوبی تبدیل به یکی از غول‌های بزرگ خودروسازی جهان شد و با چنان سرعتی به سمت صنعتی شدن پیش رفت که در جهان با عنوان معجزه اقتصادی از آن یاد شد.

اصلاح ساختار هزینه‌ها، مهم‌ترین درخواست صنعتگران

سمیرا کرمی- گروه اقتصاد کلان: یکی از درخواست‌های صنعتگران در روز صنعت،‌ از وزیر صنعت، معدن و تجارت استقرار عدالت مالیاتی جهت ارتقای درآمد ملی بود. پیرامون استقرار عدالت مالیاتی و لزوم آن حرف‌وحدیث زیاد است.

از بهبود صنعت و تولید تا کارآیی بسته سیاستی

سمیرا کرمی - گروه اقتصاد کلان: بسته سیاستی خروج غیرتورمی از رکود، تاکید خود را بر بهبود محیط کسب‌وکار برای بخش خصوصی گذاشته است. گزارش مقدماتی این بسته سیاستی تحت عنوان «چرایی بروز رکود تورمی و جهت‌گیری برون‌رفت از آن» منتشرشده که حاوی مصوبات پیشنهادی دولت و لایحه تقدیمی به مجلس است

بیکاری؛ از شیرینی آمار تا تلخی واقعیت

سمیرا کرمی - گروه اقتصاد کلان: برای پی بردن به عمق بیکاری در کشور نیاز به راه دوری نیست، کافی است به اطراف خود نگاه مختصری بیندازیم تا با خیل کسانی که در جست‌وجوی کار هستند، روبه‌رو شویم.

شرایط لرزان و بی‌ثبات نیروی کار کاهش دارایی‌های نامحسوس

گروه اقتصاد کلان: اخیرا معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت علی‌اصغر توفیق در همایش تجلیل از صنعت‌گران نمونه استان قزوین، اظهار کرد: دارایی‌های دنیا بین کشورها در ۳ رده پیشرفته، متوسط و عقب‌افتاده تقسیم می‌شود.

بررسی کارنامه تدبیر و امید

سمیرا کرمی - گروه اقتصاد کلان: قبل از هر شعار مثبت اقتصادی، هدف دولت یازدهم، بازگرداندن اعتماد عمومی به سیاستمداران بود. اعتماد مردم به سیاستمداران در دل خود، پشتوانه اجرایی برای سیاست‌های اقتصادی دولت ایجاد می‌کند.

مکتب اقتصادی ایران چیست؟

سمیرا کرمی- گروه اقتصاد: اخیرا احمد توکلی و الیاس نادران در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور ضمن تجلیل از سیاست‌های درست و مناسب اقتصادی دولت یازدهم،

بخش مولد اقتصاد در بسته سیاستی کمرنگ است

سمیرا کرمی - گروه اقتصاد: در شرایط رکودی اقتصاد ایران، کمتر کسی پیدا می‌شود که از اهمیت نقش کلیدی تولید در اقتصاد کشور مطلع نباشد.

آغاز یک تحول اقتصادی

سمیرا کرمی - گروه اقتصاد: با وجودی که چند روز از تصویب یک فوریت بسته خروج غیرتورمی از رکود می‌گذرد، این‌طور به‌نظر می‌رسد که کاهش قیمت‌ها نتیجه داده و حرکت ضدتورمی دولت در حال به ثمر نشستن است.

رتبه ۱۵۲ در میان ۱۸۹ کشور

سمیرا کرمی - گروه اقتصاد: انجام هر کسب و کاری در ایران از شروع آن دشوارتر است. انگار سنگ اول را راحت می‌شود گذاشت اما تا ثریا کج رفتن دیگر مهم نیست و مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و این از فرهنگ غلط حاکم بر اقتصاد ما، ناشی می‌­شود.