«سپاه بهره‌وری نیروی کار» جایگزین «سرباز صنعت»

بنفشه بینش- گروه صنعت: جذب سرباز در واحدهای صنعتی که از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شده است علاوه بر نگاه‌های مثبتی که پیرامون آن برای کاهش نرخ بیکاری و رشد صنعتی وجود داشت، انتقاداتی را نیز متوجه خود کرده است.

۳ شاخص تعیین‌کننده قیمت نهایی خودرو

اگرچه رکود در بازارهای خودروی ساخت داخل موضوع بحث‌بر‌انگیز و روز محافل رسمی و غیررسمی شده است اما عاملی که موجب شد این کالای طناز با هر رونمایی قیمتی در هر دوره با افزایش قیمت روبه‌رو شود، بحث‌برانگیزتر است.

صادرات مستقیم به اروپا

همه‌جا صحبت از فضای امیدبخشی است که تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه ۱+۵ ایجاد کرده‌اند. مذاکراتی که درپی آن به‌تدریج شاهد تغییراتی در بخش‌های اقتصاد کشور هستیم و یکی از این تاثیرات مثبت، افزایش صادرات به اروپا در سه ماه نخست امسال اعلام شده است. صادراتی که قبلا از طریق کشورهای واسط مانند امارات متحده عربی انجام می‌شد اما حالا با گرایش مثبت اروپایی‌ها به مراودات با ایران، به‌طور مستقیم انجام می‌شود.

محصولات خارجی، داخلی‌اند!

محمد حسینی، رییس انجمن تشکل صنایع غذایی است. او نظری کاملا متفاوت نسبت به کارشناسان دارد و می‌گوید مواد غذایی وارداتی اگر در ایران برچسب بخورند و بسته‌بندی شوند، ایرانی محسوب می‌شوند و مشکلی برای تبلیغ شدن، ندارند!

هدفمندی در کشاکش تورم و تحریم

گروه اقتصاد کلان: صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ۲ نهاد پولی مهمی هستند که سالانه گزارش‌هایی را درخصوص اقتصاد جهان و وضعیت آماری کشورها منتشر می‌کنند. براساس گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول درباره طرح هدفمندی در اقتصاد ایران پس از اجرای فاز اول، رشد اقتصادی کاهش و نرخ تورم افزایش یافت.

تلویزیون خارجی در ایران وجود ندارد

گروه گزارش: بااینکه بسیاری از کارشناسان تلویزیون‌هایی که با برندهایی نظیر ال‌جی در کشور تولید می‌شود را در زمره تولیدات داخلی به‌شمار نمی‌آورند و آن را تنها مونتاژ می‌دانند اما محمد طحان‌پور رییس اتحادیه کشوری لوازم‌خانگی معتقد است که تلویزیون‌های ال‌جی، سامسونگ و سونی ایرانی هستند و مردم هر تلویزیونی که بخرند، ایرانی است.

قوانین و خلأهای قانونی اشتغال باید بازبینی شود

کارگران پیمانکار شرایط دشوار و سختی را در واحدهای صنعتی می‌گذرانند. آنان به آینده خویش امیدی ندارند، زیرا هرروز و حتی هرلحظه ممکن است مشمول تعدیل و اخراج شوند.

حمایت از تولیدکنندگان هدفمند باشد

گروه آینه: بحث تولید ملی و حمایت از تولیدکنندگان همواره از سوی مسئولان مورد تاکید بوده است. اما اینکه نگاه معطوف به تولید داخلی چقدر از سوی جامعه موردپذیرش باشد،‌ بحث دیگری است.

حراجی‌ها برای واسطه‌های اقتصادی هنر سودبخش است

دلال‌ها و واسطه‌های اقتصادی به بخش فرهنگ و هنر نیز به رسوخ کرده‌اند. یکی از دلایل این مسئله حضور بازیگران و هنرمندان عرصه‌های تلویزیون، سینما و... به حیطه هنرهای تجسمی و سایر هنرهایی است که پیش از آن هنرمندان سایر رشته‌ها در آن حضور نداشتند.

حرکت کند صنعتی‌سازی و فاصله زیاد با اهداف برنامه پنجم

یلدا یزدان‌فرحی - گروه صنعت: مسئله سرمایه‌گذاری به‌ویژه سرمایه‌گذاری خارجی نیاز به فضای مناسب دارد.