برنامه ۵ ساله شهرداری برای پایان تراکم‌فروشی

اکرم امینی: معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینکه بنیاد مستضعفان به عنوان مالک ساختمان پلاسکو اعلام کرده است که برای ساخت بنای جدید احتمال دارد تعداد طبقه‌های این بنا کم یا زیاد شود، گفت: یادمانی برای عزیزانی که در حادثه آتش‌سوزی به شهادت رسیدند ساخته خواهد شد.


به گزارش صمت پیروز حناچی در نشست خبری عصر شنبه در تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت معماری و شهرسازی در دوره مدیریت جدید گفت: اقداماتی در حوزه‌های مختلف شهرسازی از جمله بررسی تخلف‌های ساختمانی، سیما و منظر شهری، طرح جامع و طرح تفصیلی، حریم شهر تهران، قواعد ساخت‌وساز و... انجام شده است.
وی افزود: بر اساس قانون، یکی از وظایف اصلی شهرداری‌ها کنترل تخلف‌های ساختمانی به استناد ماده ۱۰۰ است و برخی از این تخلف‌ها از سوی مناطق یا براساس شکایت‌های مردمی به اداره کل شهرسازی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ارجاع داده و از سوی ما پیگیری می‌شود.
حناچی ادامه داد: در ۶ ماه نخست امسال ۲۴۰ نشست در کمیسیون ماده ۱۰۰ برگزار شده است که در برخی از این نشست‌ها، ملاقات مردمی به صورت مستمر انجام شده است. در ۶ ماه نخست امسال، ۴ هزار و ۷۳۴ رای در کمیسیون ماده ۱۰۰ صادر شده است که این اتفاق، نشانه خوبی نیست و ما نباید این حجم تخلف‌ها را داشته باشیم.
به گفته او، یکی از مسائلی که در دستور کار معاونت شهرسازی قرار دارد، ارتقای سامانه ماده ۱۰۰ است و اداره کل حقوقی معاونت شهرسازی اقداماتی را در این زمینه در دستور کار دارد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به افزایش کیفیت زیست‌پذیری در بخش‌های مختلف شهر اشاره کرد و گفت: معنای معلولیت در جامعه امروز تغییر کرده است. نگاه ما نیز باید به این موضوع تغییر کند و باید شرایطی ایجاد کنیم که همه شهروندان ازجمله معلولان، سالمندان، کودکان و زنان به راحتی در شهر تردد داشته باشند.
به گفته معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، ارتقای کیفیت ساختمانی، استانداردسازی مصالح، به‌روزرسانی ثبت گزارش‌ها از سوی مهندسان ناظر، توجه به هویت ایرانی‌اسلامی و... از مسائلی است که موردتوجه معاونت شهرسازی قرار گرفته است.
حناچی افزود: طرح راهبردی فضاهای زیرسطحی، ساماندهی پهنه‌های صنعتی برای اختصاص صنایع پاک و کیفیت طرح ارتقای میدان‌ها از دیگر مسائلی است که در این معاونت پیگیری می‌شود. در این زمینه ارتقای میدان‌های منیریه، محمدیه و بهارستان در دستور کار قرار دارد.


آخرین وضعیت مصوبه «رج باغ»
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به حذف مصوبه «برج باغ» بر اساس تصمیم اعضای شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: لایحه جدیدی که از سوی معاونت شهرسازی تهیه شده، نگاه ویژه‌ای به باغ‌ها مبنی بر حفظ و توسعه آنها داشته است و در این لایحه نیز مزیت‌ها و مشوق‌هایی برای مالکان درنظر گرفته شده است.
حناچی تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی که در شورای شهر و معاونت شهرسازی پیگیری می‌شود ساماندهی پهنه‌های «جی» است. بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی محله‌ها، بازبینی طرح محله سیروس و پروژه‌های بازآفرینی شهری از دیگر مواردی است که در این معاونت پیگیری شده است.
وی ادامه داد: راه‌آهن تهران-تبریز یکی از مهم‌ترین پروژه‌های مطرح در حوزه بازآفرینی است که اقدامات ویژه‌ای در این زمینه انجام شده است. در این زمینه از ظرفیت برپایی مسابقه معماری و شهرسازی استفاده می‌کنیم و تا امروز ۳ مسابقه پهنه جنوبی دریاچه خلیج‌فارس، محور راه‌آهن تهران- تبریز و همچنین ساختمان پلاسکو برگزار شده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به توجه ویژه این معاونت به بافت تاریخی تهران گفت: اگرچه در دوره گذشته در این بخش اقداماتی انجام شد اما با وجود همه تلاش‌ها، وضعیت تهران به لحاظ بافت تاریخی مناسب نیست. ضمن اینکه در سایر شهرهای ایران نیز توجه ویژه‌ای به بافت تاریخی نسبت به سایر بافت‌ها می‌شود. در همین زمینه اقداماتی در زمینه بافت تاریخی منطقه ۱۲ از جمله در محدوده لاله‌زار و میدان توپخانه در دست اقدام است.


کوتاه شدن فرآیند صدور پروانه ساختمانی
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه کوتاه کردن فرآیند صدور پروانه ساختمانی در دستور کار این معاونت قرار دارد، افزود: تلاش می‌کنیم زمان صدور پروانه را به ۲ ماه یا کمتر برسانیم. همچنین بازبینی شورای معماری مناطق یکی دیگر از برنامه‌هایی است که به طور جدی از سوی معاونت شهرداری و معماری شهرداری تهران پیگیری می‌شود. ضمن اینکه پیگیر لایحه ارزش‌افزوده ناشی از طرح‌های شهری هستیم.
حناچی به رونمایی کتاب «تهران‌نگاری» اشاره کرد و گفت: این کتاب برای نخستین‌بار تمام روزنامه‌های رسمی از دوران قاجار تا مظفری را در خود جای داده و ۲۴ آبان در کتابخانه ملی رونمایی می‌شود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به آسیب‌شناسی که در ۱۰ سال گذشته در راستای اجرای مصوبه باغ‌ها انجام شده است، گفت: در این زمینه برای تهیه لایحه جدید اقدام شد که به لایحه «خانه باغ» معروف است و در آن مشوق‌هایی برای مالکان باغ‌ها درنظر گرفته شده است.
وی همچنین به تهیه شناسنامه باغ‌ها اشاره کرد و گفت: بر اساس شناسنامه‌ای که تهیه شده انبوهی از باغ‌ها اکولوژیک و بعضی از آنها دارای بناهای تاریخی هستند که باید این باغ‌ها حفظ شوند و در لایحه پیشنهادی به شورای شهر پیشنهاد خرید این باغ‌ها داده شده است.


جزییات بازسازی پلاسکو
حناچی با اشاره به ساخت بنای جدید پلاسکو گفت: با توجه به ابعاد حادثه آتش‌سوزی، متولی ساختمان پلاسکو یعنی بنیاد مستضعفان با فشاری از سوی ذی‌نفعان روبه‌رو شد که برخی از آنها نهادهای رسمی و بخشی از آنها کاسبانی بودند که در پلاسکو فعالیت داشتند.
وی ادامه داد: در نشست‌هایی که با مسئولان بنیاد برگزار کردیم، تاکید شد بر اساس ضوابط، به شهرداری اجازه ساخت ساختمان پلاسکو داده می‌شود. ضمن اینکه در این نشست‌ها تاکید شد ضوابط شهرداری به درستی رعایت شود. ساختمان پیشین پلاسکو طوری بنا شده بود که برخی ضوابط ایمنی و شهرداری رعایت نشده و این امر مشکلاتی را ایجاد کرده بود.
حناچی تصریح کرد: با توجه به نشست‌های برگزار شده با بنیاد، آنها عنوان کردند که اگر بخواهند برخی ضوابط را در بنای جدید پلاسکو رعایت کنند، برخی از سطوح و طبقه‌های بنای جدید اشغال خواهد شد که ما نیز اعلام کردیم در این زمینه انعطاف لازم را خواهیم داشت. ضمن اینکه در ساخت بنای جدید پلاسکو تاکید شده است یادمانی نیز برای عزیزانی که در حادثه آتش‌سوزی به شهادت رسیدند درنظر گرفته شود.
حناچی با بیان اینکه برای انتخاب طرح ساختمان پلاسکو مسابقه‌ای برگزار شده است، ادامه داد: بخش شمالی پلاسکو در حال مقاوم‌سازی است و هنوز برای ساختمان فروریخته تصمیم نهایی گرفته نشده است و احتمال دارد از تعداد طبقه‌ها کاسته شود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به پروژه «ایران‌مال» گفت: مبنای ما برای تشخیص تخلف، پروانه است. اگر نسبت به آن تخلف داشته باشد باید به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده شود. اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ عبارتند از: نمایندگان شورای شهر، وزارت کشور و قوه قضاییه و در واقع شهرداری در این کمیسیون حضور ندارد.
حناچی اضافه کرد: برخی مواقع در کمیسیون ماده ۱۰۰ رای به قلع و قمع و در برخی مواقع رأی به پرداخت جریمه داده می‌شود. پروانه ساخت پروژه «ایران‌مال» یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع است و تا امروز یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع آن ساخته شده است که ما اجازه ساخت بیشتر از این مساحت را نمی‌دهیم.
وی با بیان اینکه باید در ساخت پروژه‌ها ۳ موضوع موردتوجه قرار گیرد، گفت: این موارد منافع سیاست‌گذاران و سیاست‌مداران شهری، منافع سرمایه‌گذاران و منافع عمومی شهروندان هستند. ضمن اینکه شهر با سرمایه اداره می‌شود و ما باید بستر لازم را برای حضور سرمایه‌داران البته با حفظ منافع عمومی شهروندان فراهم کنیم.


برنامه‌ریزی برای کاهش درآمدهای ساخت‌وساز
حناچی با اشاره به مشکلات اداره تهران ناشی از کاهش درآمدهای حاصل از ساخت‌وساز در شهر گفت: این موضوعی است که شورا و شهرداری را زیر فشار جدی قرار داده است. ما نمی‌توانیم در برهه زمانی کوتاهی مسائلی که در مدت ۳ دهه در شهر تهران مرسوم شده را حذف کنیم و برای حذف درآمد ناشی از ساخت تراکم، حداقل نیاز به بازه زمانی ۵ سال داریم.
وی اضافه کرد: در تلاشیم درآمد شهرداری تهران ناشی از ساخت‌وسازها را از ۸۰ درصد در سال ۹۶ به ۵۰ درصد کاهش دهیم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که به‌طور ویژه از سوی معاونت شهرسازی پیگیری می‌شود، لایحه منابع درآمد پایدار شهری است که این موضوع از دولت به مجلس رفته و در روزهای آینده در کمیسیون شوراهای مجلس پیگیری می‌شود و تصویب آن، فرصتی برای همه شهرهای ایران است.
حناچی همچنین از تهیه طرح تفصیلی منطقه ۲۲ خبر داد و گفت: این طرح به دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی ارسال شده است.
معاون شهردار تهران اعلام کرد: لایحه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن بلندمرتبه به شورا ارسال شده است. همچنین طرح جامع برج میلاد تا پایان سال تدوین می‌شود. وی همچنین با اشاره به نشست اخیر زمین در تهران، درباره عوامل این رویداد گفت: نشست‌های تهران عوامل گوناگونی دارد. به طور مثال در بخش جنوب غربی تهران، برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی و در بخش جنوبی، وجود قنات‌های متروک از عوامل نشست است.


چاپ