داستان دنباله‌دار انتخاب شهردار

در حالی که قرار بود اعضای شورای شهر تهران در نشست شنبه، بر سر نام ۵ نفر به عنوان نامزدهای نهایی سومین شهردار در این دوره مدیریت شهری به تفاهم برسند، این اتفاق نیفتاد و نشست روز گذشته بدون نتیجه به پایان رسید. به گزارش صمت، در فروردین امسال و بعد از استعفای محمدعلی نجفی که کمتر از ۸ ماه شهردار تهران بود، اعضای پنجمین دوره شورای شهر، محمدعلی افشانی را جانشین او کردند اما شهردار افشانی نیز عمری کمتر از ۸ ماه داشت زیرا بر اساس قانون مصوب تازه در مجلس مبنی بر ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، او باید ۲۴ آبان و همزمان با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، از این سمت کنار رود. اگرچه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به استفساریه شورای شهر در زمینه اینکه افشانی مشمول این قانون می‌شود یا خیر، رای به کنار رفتن افشانی از این سمت داده است، با این حال شورای شهری‌ها همزمان با تکاپو برای انتخاب شهردار جدید، همچنان به دنبال تلاش برای ادامه فعالیت افشانی در شهرداری هستند.


گزینه‌های جدید شورا برای شهرداری
از هفته گذشته و وقتی اعلام شد افشانی نیز مشمول قانون بازنشستگی است، شورای شهری‌ها فهرست بلندبالایی به عنوان گزینه‌های نامزدی تصدی پست شهرداری تهران ارائه دادند. در این فهرست ۳۰ نفره نام محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی که به‌تازگی استعفا داده است، بیش از دیگر نام‌ها جلب توجه می‌کند. وجود نام هاشمی به عنوان رئیس شورای شهر تهران در این فهرست از جمله انتقادهای وارد شده به آن بوده است. محسن هاشمی در این زمینه فقط به بیان این جمله که «برخی اعضا، نام من را هم در فهرست ۳۰ نفره نامزدهای شهرداری تهران وارد کرده‌اند» بسنده کرده است. با این حال علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران می‌گوید: نظر نهایی آقای هاشمی این بود که اگر اعضا به اجماع برای حضور وی در انتخابات برسند، به این رقابت وارد می‌شود و اگر این اجماع وجود نداشته باشد همچنان به کار خود در قالب رئیس شورا ادامه می‌دهد. گمانه‌زنی درباره احتمال اجماع بر سر نام هاشمی به عنوان یکی از نامزدهای نهایی تصدی پست شهرداری تهران درحالی است که در ابتدای شکل‌گیری شورای شهر پنجم، هاشمی اعلام کرده بود به احترام رای مردم، نامزد شهرداری تهران نخواهد شد.


آخرین فهرست نامزدهای شهرداری تهران
تا این لحظه دست‌کم ۴ نفر از افرادی که نام آنها در فهرست پیشنهادی شورای شهر برای نشستن بر صندلی ریاست ساختمان بهشت آمده بود، انصراف خود را از این فهرست اعلام کرده‌اند. صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایرانیان، حجت‌الله میرزایی معاون پیشین برنامه‌ریزی شهرداری تهران، محمد ابراهیم انصاری‌لاری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و جواد امام مدیرعامل بنیاد باران افرادی هستند که تاکنون از نامزدی شهرداری تهران انصراف داده‌اند. همچنین سازمان اداری و استخدامی کشور، بعد از بررسی فهرست پیشنهادی شورای شهر، نام ۱۲ نامزد غیر بازنشسته برای تصدی سمت شهرداری تهران را اعلام کرد. البته بر اساس آنچه در این نامه آمده است، به نظر می‌رسد شورای شهر تهران فهرستی ۲۸ نفره برای استعلام بازنشستگی به سازمان اداری و استخدامی فرستاده اما به طور شفاهی اعلام کرده که تعیین وضعیت ۱۲ نفر از این فهرست اهمیت دارد. در نامه جمشید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری خطاب به رئیس شورای شهر تهران آمده است: «با توجه به نامه ارسال شده مبنی بر اعلام نام ۲۸ نفر از نامزدهای موردنظر برای تصدی سمت شهردار تهران، با توجه به اعلام شفاهی مبنی بر حذف نام ۱۶ نفر از افراد اعلامی، نتیجه بررسی‌ها درباره وضعیت اشتغال ۱۲ نفر باقی‌مانده به این شرح اعلام می‌شود:
۱-معصومه ابتکار ۲-غلامرضا انصاری ۳-پیروز حناچی ۴-مصطفی سلیمی ۵-محسن پورسید آقایی ۶-نصرالله جهانگرد ۷-مناف هاشمی ۸-ایرج معظمی ۹-عباس آخوندی ۱۰-سمیع‌الله حسینی مکارم ۱۱-علی‌اوسط هاشمی ۱۲-علی ربیعی
در این نامه تاکید شده است که ردیف‌های ۲ و ۸ بدون پیشینه در بانک اطلاعاتی این سازمان هستند و باقی افراد، شاغل در دستگاه‌های اجرایی بوده و سال‌های باقی‌مانده خدمت آنان (تا بازنشستگی) بیشتر از ۳ سال است. علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران درباره این استعلام گفت: معنای این نامه آن نیست که فقط ۱۲ نفر بازنشسته نیستند، بلکه استعلامی بود که از سوی شورا از سازمان اداری و استخدامی کشور به‌دست آمده بود اما به اطلاعات کلی گزینه‌ها مانند کد ملی دسترسی نداشتیم. اطلاعاتی که در دسترس بود، به طور شفاهی اعلام شد و استعلام‌های ابتدایی برای نام‌هایی که کد ملی آنها داده شده بود، ارسال شد اما این به آن معنا نیست که فقط این ۱۲ نفر بازنشسته نباشند.


گزینه‌های نهایی همچنان در ابهام
با وجود آنکه قرار بود روز گذشته اعضای شورای شهر تهران درباره ۵ نامزد نهایی شهرداری تهران به اجماع برسند، این اتفاق نیفتاد و بار دیگر شورای شهری‌ها می‌گویند منتظر نظر مجلس شورای اسلامی درباره احتمال مستثنا شدن شهردار تهران از قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در این زمینه گفت: روند رای‌گیری برای انتخاب ۵ گزینه شهرداری تهران متوقف شد تا در نشست امروز کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، طرح استفساریه مستثنا شدن شهرداران از قانون منع بکارگیری بازنشستگان مطرح و سپس در شورا تصمیم‌گیری شود. اعطا ادامه داد: درصورتی که رأی کمیسیون اجتماعی مجلس به استفساریه مثبت باشد، روند انتخاب شهردار در شورا متوقف می‌شود و اگر در کمیسیون اجتماعی این طرح رأی نیاورد، سه‌شنبه در صحن علنی برای انتخاب ۵ گزینه رأی‌گیری می‌شود.
اعطا یادآوری کرد: اگر ما ۵ نفر را انتخاب می‌کردیم و در همان حال، موضوع در کمیسیون اجتماعی مجلس پیگیری می‌شد، به نوعی نقض‌غرض کرده بودیم. به زودی نتیجه این طرح در مجلس مشخص می‌شود و مجلس درباره طرح استفساریه مستثنا شدن شهرداران از قانون منع بکارگیری بازنشستگان تصمیم‌گیری می‌کند.


افشانی می‌ماند؟
درحالی اعضای شورای شهر روند تعیین شهردار جدید تهران را به بهانه برگزاری نشست کمیسیون اجتماعی مجلس بار دیگر به تعویق انداختند که رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است استفساریه مدنظر شورای شهر درباره شهردار تهران به احتمال زیاد رد خواهد شد. سلمان خدادادی با تاکید بر اینکه براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تا ۲۴ آبان، تمامی افرادی که شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شوند باید از سمت خود کناره‌گیری کنند، به ایلنا گفت: این قانون باید درباره شهردار تهران و شهرداران شهرهای دیگر نیز اجرایی شود.
وی درباره استفساریه از کمیسیون اجتماعی درباره ماندن شهردار تهران گفت: این استفساریه بار دیگر و براساس آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی به کمیسیون اجتماعی فرستاده شده است و ما هم در کمیسیون بر اساس قانون باید آن را بررسی کنیم اما این به معنی تایید و صحت این موضوع نیست و به احتمال زیاد رد خواهد شد. با توجه به اینکه در قانون منع بکارگیری بازنشستگان، مهلت ۶۰ روز برای کنار رفتن بازنشستگان از زمان ابلاغ قانون درنظر گرفته شده، ۲۴ آبان آخرین مهلت شهردار تهران است و فقط در صورتی که این طرح با اولویت در مجلس بررسی و تصویب شود و در شورای نگهبان به تایید برسد و مراحل قانونی خود را تا آن زمان طی کند، افشانی در ساختمان بهشت ماندنی خواهد بود.


چاپ