گزارش آنلاین دخل و خرج شهرداری به شهروندان

اکرم امینی: گزارش عملکرد مالی شهرداری تهران، جدیدترین اطلاعاتی است که برای آگاهی عموم مردم در سامانه شفافیت شهرداری تهران قرار گرفته است.

این سامانه به آدرس اینترنتی www.shafaf.tehran.ir بعد از چند ماه فعالیت آزمایشی، در امسال به طور رسمی و با اعلام قراردادهای کلان شهرداری تهران آغاز به کار کرد. این قراردادها بیشتر مربوط به پروژه‌های عمرانی و خدمات شهری مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران و مربوط به مبلغ‌های بالای ۲۵۰ میلیون تومان است. ابتدا فقط اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان روی این سامانه منتشر شده بود اما در ادامه با دستور شهردار تهران، قرار شد اطلاعات قراردادهای بالای ۲۵۰ میلیون تومان شهرداری تهران نیز روی این سامانه قرار گیرد.
به گزارش صمت، شفافیت در عملکرد و اطلاع‌رسانی مطلوب از شعارهای شورای شهر پنجم از ابتدای تشکیل بوده است. محمدعلی نجفی، نخستین شهردار انتخابی این شورا نیز بر همین مسئله تاکید داشت و در همین زمینه نخستین گام‌ها را برای راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری تهران برداشت.
نجفی که کمتر از ۸ ماه و تا بهار امسال شهردار تهران بود، در جلسه دفاع از برنامه‌اش در حضور اعضای شورای شهر پنجم، انتشار قراردادهای شهرداری با رقم بیش از یک میلیارد تومان را یکی از برنامه‌های کوتاه‌مدت خود اعلام کرد و بر همین اساس، نخستین گام‌ها برای راه‌اندازی سامانه شفافت تهران برداشته شد.
البته در نسخه آزمایشی برای نمایش اطلاعات قراردادها، به ارتباط شبکه‌ای با سامانه قراردادها و پیمانکاران شهرداری تهران برای دریافت اطلاعات نیاز بود اما با راه‌اندازی رسمی سامانه شفافیت تهران در امسال، شهرداری با قراردادن اطلاعات خود برای عموم مردم تلاش کرده به یک سازمان شیشه‌ای تبدیل شود. قرار است هرگونه خرید، فروش و اجاره در قالب مزایده و مناقصه که بین شهرداری و اشخاص ثالث حقیقی و حقوقی انجام می‌شود، با انتشار در این سامانه در دسترس عموم قرار گیرد.


شفافیت شورا همسو با شهرداری
با توجه به اینکه شفافیت یکی از شعارهای اصلی اعضای شورای شهر پنجم و مدیریت شهر تهران بوده است، بعد از کلید خوردن شفاف‌سازی در شهرداری تهران بر بستر آی‌تی، در شورای شهر نیز کارگروهی با همین نام شکل گرفت و شفافیت در گردش اطلاعات و دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات از مهم‌ترین اهداف آن اعلام شد.
بهاره آروین، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر که به عنوان رئیس کارگروه شفافیت این شورا انتخاب شده است، در یکی از نشست‌های اخیر شورای شهر تهران درباره روند عملکرد سامانه شفافیت شهرداری، با اشاره به انتشار قراردادهای این نهاد در این سامانه گفت: اطلاعات متعددی وجود داشت و در نخستین اقدام کارگروه شفافیت بررسی کرد چه قراردادهایی باید انتشار عمومی پیدا کند و مواردی که قرار بود در دسترس عموم قرار گیرد، مشخص شد.
وی با بیان اینکه اطلاعات سامانه شفافیت به شکل برخط به‌روزرسانی می‌شود، افزود: تغییر قراردادها بدون دستکاری و با شفافیت در دسترس عموم قرار می‌گیرد. درواقع هر قراردادی که انعقادش پایان یابد، به صورت برخط در سامانه ثبت می‌شود.
رئیس کارگروه شفافیت شورای شهر تهران با بیان اینکه استفاده از این سامانه به منظور تحقق نظارت همگانی است، گفت: از بین رفتن فسادی که در گذشته در رگ و پی شهرداری ریشه دوانده نیازمند زمان است، البته تجربه ثابت کرده که نظارت همگانی بسیار کارآمدتر از نظارت متمرکز است.
آروین با تاکید بر اینکه کارگروه شفافیت شورای شهر از نظارت همگانی و مشارکت مردم استقبال می‌کند، گفت: از شهروندان می‌خواهیم اگر موردی از تخلف از سوی شهروندان یا خبرنگاران مشاهده شد، آن را در تماس با تلفن ۱۸۸۸ به اطلاع مدیریت شهری برسانند.
وی درباره اینکه چرا قراردادهای یک‌میلیارد تومانی به بالا در سامانه شفافیت بارگذاری می‌شود، توضیح داد: این تصمیم در فاز نخست گرفته شد و آقای نجفی، شهردار پیشین بنا را بر این گذاشتند تا قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در کمترین زمان ممکن در سامانه بارگذاری شود. به دلیل تعدد قراردادها و حجم بالای اطلاعات، تعدادی از این قراردادها بارگذاری شد.
رئیس کارگروه شفافیت شورای شهر تهران درباره بارگذاری قراردادهای پیشین که در دوره گذشته مدیریت شهری منعقد شده بود، گفت: تصمیم مدیریت شهری بر آن بود تا ما مسئولیت قراردادهایی که در دوره جدید بسته می‌شود را به صورت کامل به‌عهده بگیریم که اگر تخلفی در قراردادهای گذشته وجود داشته باشد، آن را به نهادهای نظارتی واگذار کنیم تا برخورد شود. هدف از راه‌اندازی این سامانه، این است که شفافیت نظام‌مند اتفاق بیفتد و به دنبال افشاگری نیستیم.
آروین توضیح داد: کارگروه شفافیت به دنبال این بود تا سامانه شفافیت هرچه سریع‌تر راه‌اندازی شود و نیازهای بعدی به مرور زمان ارتقا پیدا کند.
وی اضافه کرد: با حضور معاونت مالی و اداری شهرداری تهران و همچنین فعالیت سازمان فاوا که مجری طرح اصلی است، قرار شد مجموعه قراردادها که با یک مجری بسته می‌شود، جدا از مبلغ و براساس تعداد، انتشار پیدا کند. سامانه به صورت برخط قراردادها را منتشر کرده و در جلسه‌های متعدد به این توافق رسیدیم که ابتدا سامانه آغاز به کار کند و سپس آن را ارتقا دهیم و فعالیت به گونه‌ای نباشد که قراردادها خرد شوند.
به گفته آروین، براساس دستور افشانی، شهردار تهران مدتی است قراردادهای بالای ۲۵۰ میلیون تومان در سامانه شفافیت منتشر می‌شوند.
وی درباره نظارت کارگروه شفافیت شورای شهر تهران بر تخلف‌های شهرداران مناطق گفت: از این نوع موارد بسیار به اعضای شورای شهر منتقل می‌شود و معاونت نظارت نیز مسئول بررسی این موارد تخلف است و اگر تخلف خاص‌تر باشد مجموعه‌ای از کارشناسان را به کار می‌گیرند تا موضوع را بررسی کنند. تمامی مواردی که شهروندان به شورای شهر گزارش می‌کنند به صورت مکتوب ثبت و پیگیری خواهد شد.


انتشار اطلاعات ۱۸۱۲ قرارداد
قراردادهای کلان شهرداری (قراردادهای بالای یک میلیارد تومان)، اسامی دریافت‌کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری، لایحه پیشنهادی بودجه ۹۷، بودجه مصوب سال ۹۷، اطلاعات مدیران ارشد شهرداری تهران و گزارش عملکرد مالی شهرداری تهران از مهم‌ترین مطالبی است که تاکنون روی سامانه شفافیت شهرداری تهران قرار گرفته است.
البته با توجه به انتقادها نسبت به نبود شفافیت در قراردادهای مالی مدیریت شهری پیشین و تاکید بر لزوم انتشار جزییات این قراردادها در شورای شهر پنجم، به نظر می‌رسد شفاف‌سازی قراردادهای شهرداری و الزام شهرداری به پاسخگویی درباره این قراردادها، از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی این سامانه بوده است.
 بررسی جزییات قراردادهای منتشر شده در این سامانه که مربوط به شهریور ۹۶ (آغاز مدیریت نجفی در شهرداری تهران) تاکنون است، نشان می‌دهد از بین هزار و ۸۱۲ قرارداد بالای یک میلیارد تومان، هزار و ۴۲۵ قرارداد از روش مناقصه عمومی منعقد شده و بیشترین سهم قراردادها نیز مربوط به سازمان مهندسی و عمران شهر تهران است. این قراردادها براساس موضوع قرارداد، نام پیمانکار، نام کارفرما، مبلغ نهایی قرارداد و جزییات بیشتر منتشر شده است.


چاپ