28 مهر، 1400

یارانه‌های سوخت حذف می‌ شود؟

دسته‌بندی: انرژی

1400/7/4 22:00

یارانه‌های سوخت حذف می‌ شود؟

دسته‌بندی: انرژی
22:00:00 1400/7/4

کریستالینا جورجیوا، مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول، طی اظهاراتی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأکید کرد که مجموع یارانه دولت‌های جهان برای سوخت‌های فسیلی در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۶ تریلیون دلار بوده است که بیش از ۷۰ درصد آن باعث شده هزینه‌های زیست محیطی بیش از حد ارزان باشد و این امر تعیین قیمت مناسب سوخت برای کاهش انتشار کربن را ضروری می‌کند.

جورجیوا در اجلاس انرژی سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۴ سپتامبر، گفت: اگر قیمت سوخت‌های فسیلی تا سال ۲۰۲۵ به طور کامل منعکس‌کننده هزینه‌های زیست محیطی… باشد، انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان به میزان یک سوم کاهش می‌یابد و این امر موجب جلوگیری از گرمایش جهانی به میزان ۱.۵ در جه سلسیوس می‌شود.

وی افزود: البته افزایش قیمت سوخت بسیار چالش برانگیز است. من نمی‌خواهم که سختی این موضوع را کمتر از چیزی که هست نشان دهم اماعدم اقدام در این باره چالش‌های بسیار بزرگتری را به همراه خواهد داشت.

در ماه اوت، صندوق بین‌المللی پول که در واشنگتن مستقر است از کشورها خواست تا سرمایه‌ گذاری‌های سبز خود را افزایش دهند و به منظور کاهش اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی، قیمت بیشتری برای کربن در سطح جهانی تعیین کنند.

 خانم جورجیوا گفت: این امر می‌تواند به تعیین قیمت مناسب برای سوخت و تسریع اقدامات اقلیمی جهانی کمک کند. و اکنون زمان انجام این کار است.

به گفته جورجیوا، افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی، به منظور کاهش انتشار کربن، مزایای قابل توجه دیگری خواهد داشت.

وی گفت: سالانه تقریباً از یک میلیون مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا جلوگیری می‌شود. درآمدهای اضافی تقریباً ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را افزایش می‌دهد که می‌تواند برای افزایش سرمایه‌گذاری سبز و هزینه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد و بنابراین انتقال عادلانه به اقتصاد اقلیمی جدید را برای همه ما تضمین می‌کند.

رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: از سوی دیگر، قیمت‌گذاری پایین سوخت‌های فسیلی اهداف داخلی و جهانی محیط‌زیست را تضعیف می‌کند و به مردم و کره زمین آسیب می‌رساند.

 

 

منبع: تسنیم

برچسب: سوخت ، یارانه ، قیمت‌گذاری ، قیمت سوختhttps://smtnews.ir/direct/2868

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |