05 مهر، 1400

هزاران تن پیاز نابود شد

دسته‌بندی: تجارت

1400/6/11 18:05

هزاران تن پیاز نابود شد

دسته‌بندی: تجارت
18:05:00 1400/6/11

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: امسال ۵۰ هزارتن پیاز خریداری شده در منطقه جنوب کرمان و استان هرمزگان امحا شد.

سید محمد موسوی روز پنجشنبه در جمع بندی سفر خود به استان کرمان اظهار داشت: بسیاری از محصولات کشاورزی به دلیل نبود بازار فروش و عدم توسعه صنایع فراوری خرید تضمینی یا توافقی شدند که این موضوع سبب زیان کشاورزان شد.

وی اظهار داشت: هر ساله در فصل برداشت محصولات کشاورزی به ویژه پیاز و گوجه فرنگی با مشکل بازار فروش مواجه بودیم و این در حالیست که تولید محصولات کشاورزی برگ برنده ای در بازارهای جهانی است.

موسوی انعقاد تفاهم نامه کشاورزی را الگوی مهم برای بخش کشاورزی برشمرد و گفت: با این الگو می توان بسیاری از مشکلات مهم بخش کشاورزی را برطرف کرد.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد مشکل زنجیره تولید در قبل و بعد از تولید است، تفاهم نامه کشاورزی قراردادی را نقش مهمی در فروش محصولات کشاورزی برشمرد.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی تمام ظرفیت تعاون روستایی برای تحقق این تفاهم نامه بکار بسته شده تا شاهد ایجاد الگوی جدید در بخش کشاورزی باشیم.

وی انعقاد تفاهم‌نامه‌ کشاورزی قراردادی را راه حلی برای حل یکی از ابرچالش‌های بخش کشاورزی کشور برشمرد و گفت: این تفاهم‌نامه همکاری حمایت همه‌جانبه از تولید، اشتغال مولد و تقویت زنجیره‌های تولید و ارزش افزوده محصولات کشاورزی میان استانداری کرمان، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، سازمان جهاد کشاورزی منطقه جنوب کرمان، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران، شرکت بازرگانی تعاونی کشاورزی و اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی ایران منعقد شد.

وی با بیان اینکه تفاهم نامه کشاورزی قراردادی نیازمند به پشتیبانی استاندار، ریاست جهادکشاورزی و مشارکت بخش خصوصی دارد، از زحمات استاندار کرمان، نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی و رییس جهاد کشاورزی جنوب کرمان تشکر کرد.

براساس این تفاهم‌نامه شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی ایران سالانه نسبت به اجرای کشاورزی قراردادی محصولات سیب‌ زمینی، گوجه‌ فرنگی و پیاز در سطح ۳ هزار هکتار از اراضی منطقه، خرید توافقی سالانه ۱۰۰ هزار تن گوجه‌فرنگی سیب‌زمینی و پیاز توسط اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران و اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی ایران اقدام خواهند کرد.

موسوی خرید توافقی و صادرات سالانه ۵۰ هزار تن گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز توسط شرکت بازرگانی تعاونی کشاورزی، احداث یک واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت یک میلیون قطعه در جیرفت توسط اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران را از مفاد این تفاهم‌نامه برشمرد.

وی افزود: همچنین شرکت بازرگانی تعاون کشاورزی ایران، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران و اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی ایران نسبت به احداث کارخانه‌های (صنایع تبدیلی، سورت، بسته‌بندی و فرآوری) محصولات پیاز، گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی اقدام می کند.

موسوی تصریح کرد: ۹ هزار تعاونی با چهار ونیم هزار عضو ظرفیت خوبی برای بخش کشاورزی است که باید از این ظرفیت استفاده بهینه کرد.

وی با بیان اینکه مشکل مردم را باید توسط خود مردم برطرف کرد، گفت: مشکلات بخش کشاورزی دغدغه رهبری بوده لذا الگوهای جدید برای رفع مشکلات بخش کشاورزی ایجاد کرد.

 

منبع: ایرنا

 

برچسب: تعاون کشاورزی ، پیاز ، محصولات کشاورزیhttps://smtnews.ir/direct/1042

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |