28 اردیبهشت، 1401

گزارشی از افتتاح نخستین نمایشگاه ایران‌ژئو

نمایشگاهی که کم داشتیم

دسته‌بندی: نمایشگاه

1400/11/4 20:23
دسته‌بندی: نمایشگاه
20:23:00 1400/11/4

نخستین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی ایران‌ژئو روز پنج شنبه ۳۰ دی ماه با حضور سردار سرتیپ سیدمهدی فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امیرمجید فخری معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان جغرافیایی و سایر مقامات و فعالان این حوزه در محل سایت تهران آغاز به کار کرد.

۴۲ مجموعه تخصصی علوم گوناگون ژئوماتیک و اطلاعات مکانی از قبیل نقشه‌برداری هوایی با هواپیما و پهپادهای مخصوص داده‌برداری، تکنیک‌های سه‌بعدی‌سازی شهری، GIS و سامانه‌‌های اطلاعات مکانی، ژئودزی و ژئودینامیک، فضایی و سنجش از دور، تجهیزات و سامانه‌های تعیین موقعیت مکانی و GNSS، آبنگاری و هیدروگرافی، هوش مصنوعی، حمل‌ونقل هوشمند، فناوری‌های دانش‌بنیان و علوم جغرافیایی آخرین دستاورد‌ها و توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته‌اند. در این شماره صمت نگاهی به مقدمات و روند برگزاری این نمایشگاه داشته‌ایم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

نخستین نمایشگاه ایران‌ژئو با هدف ارتقای سطح فناوری و توسعه کسب و کارهای حوزه ژئوماتیک و ژئوانفورماتیک جمهوری اسلامی ایران هم در داخل کشور و هم در توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی با استفاده از هم‌افزایی و بکارگیری حداکثر ظرفیت قابل دسترسی بین بخشی برگزار می‌شود.

ایده اولیه برگزاری این نمایشگاه با رایزنی‌های اولیه از اسفند ۱۳۹۹ آغاز و در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به طور رسمی مطرح و پس از اخذ موافقت ریاست سازمان جغرافیایی و بررسی نمایشگاه‌ها و رویدادهای قبلی برگزار شده در کشور، نسبت به طرح ریزی و تهیه طرح توجیهی نمایشگاه از طریق شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و به مدیریت شرکت آوای موفق ایرانیان به‌عنوان یکی از مجریان با تجربه و توانمند برگزاری رویداد‌های نمایشگاهی داخل و خارج از کشور با گرید A+ جهت برپایی این رویداد مهم مذاکره و نسبت به اجرا و عملیاتی کردن نمایشگاه هماهنگی‌‌های لازم به عمل آمد.

دلایل تغییرات زمانی و مکانی

صمتادریس مازندرانی، مدیر برگزاری نخستین رویداد ایران‌ژئو اظهار کرد: پیرو نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری و وفاق اعضای این شورا پیرامون ارتقای سطح کیفی نمایشگاه با هماهنگی‌هایی که با شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به عمل آمد زمان برگزاری نخستین رویداد ایران‌ژئو از تاریخ ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه به ۳۰ دی تا ۳ بهمن ماه تغییر کرد.

وی افزود: جایگزینی سالن ۸ و ۹ به جای سالن ۵ نیز یکی دیگر از تغییرات مهم و عمده در برگزاری رویداد ایران‌ژئو بوده است. 

پس از تغییر زمان برگزاری نمایشگاه ما طبق روال، با هماهنگی سازمان توسعه تجارت ایران نامه‌ای را برای رایزن‌های بازرگانی مستقر در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای گوناگون ارسال کردیم. ما در این نامه از این رایزن‌های بازرگانی درخواست کردیم هیات‌های تجاری و مرتبطان با موضوع نمایشگاه را برای بازدید از این رویداد دعوت کنند. ضمن اینکه با همت آقای شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی موضوع صدور ویزا برای سفر به ایران نیز حل شد و ما ‌توانستیم هیات‌های تجاری را در این نمایشگاه داشته باشیم.

یک کنفرانس در دل نمایشگاه

برنامه‌های جانبی متعددی در زمان برگزاری نخستین نمایشگاه ایران‌ژئو تعریف شده که یکی از مهم‌ترین آنها برگزاری نخستین کنفرانس ملی علوم داده و اطلاعات مکانی است. 

صمتجواد وحیدی، مدیرگروه علوم کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران و دبیر کنفرانس ملی علوم داده و اطلاعات مکانی در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: سیر تاریخی نشان‌دهنده این است که همواره نخبگان و اندیشمندان علمی با برگزاری نشست‌ها و با اعتقاد به خردگرایی اجتماعی، راه کارهای خود را در بهبود شرایط و مدیریت بحران، به مشورت می‌گذاشتند که این رویکرد در دوران معاصر ما و با توجه به عطش نسل جدید بشری در دستیابی به بیکرانه‌های علم، قالب گردهمایی‌ها، سمینارها و کنفرانس‌ها را به خود گرفته است.

وحیدی در این زمینه افزود: رویکرد حرفه‌ای به برگزاری گردهمایی‌ها از آن جا حائز اهمیت است که بازدهی مطلوب آن نیازمند بسترسازی مناسب قبل برگزاری، رویکرد حرفه‌ای و مدرن هنگام برگزاری و تلاش مستمر و مداوم در پیگیری نتایج حاصل از آن پس از برگزاری است که می‌تواند این نشست‌ها را در زمره جدی‌ترین اقدامات در جهت تولید علم و معرفی فن آوری‌های نوین و امکان سنجی کاربرد گسترده ی آن در سطح اجتماع یا آزمون کاربرد در جامعه آماری و پایلوت قرار دهد.

دبیر کنفرانس ملی علوم داده و اطلاعات مکانی درباره برگزاری این کنفرانس گفت: دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان یک دانشگاه پیشرو و یکی از ۳ دانشگاه صنعتی برتر ایران است. سطح آموزشی نسبتا بالا از یک سو، و داشتن امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی پیشرفته از سویی دیگر، باعث شده وجهه صنعتی این دانشگاه پررنگ‌تر شود و دانش‌‌آموختگان آن بتوانند به سرعت جذب واحدهای صنعتی ایران شوند. در راستای همکاری‌های این دانشگاه با سازمان‌ها و نهاد‌های اجرایی کشور، توافقنامه دوجانبه‌ای میان دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح منعقد شده که این کنفرانس در همین راستا برگزار می‌شود.

در این کنفرانس تعدادی از دانشمندان خوش نام حوزه علوم داده و اطلاعات مکانی از دانشگاه‌های معتبر جهان به‌عنوان سخنران کلیدی آخرین دستاوردهای این حوزه را به شرکت‌کنندگان معرفی می‌کنند. به علاوه تاکنون بیش از صدمقاله از پژوهشگران داخل کشور به دبیرخانه کنفرانس رسیده که توسط اساتید برجسته عضو کمیته علمی در حال داوری است.

محوری برای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای کشور

صمتسیدرضا عظیمی، مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در گفت‌وگو با صمت درباره این نمایشگاه و اهداف آن، مطرح کرد: از ویژگی‌های نخستین نمایشگاه ایران‌ژئو مکان‌محور بودن اطلاعات مرتبط با ایران است. این اطلاعات پس از جمع‌بندی کلان و شبکه‌سازی، می‌تواند محور برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای و فرهنگی کشور در زمینه‌های گوناگون سازمانی، اداری و حتی اشتغال لحاظ شود.

وی تاکید کرد: بخش معدن، قدرت و ارزش‌افزوده آشکار و پنهانی دارد که نباید مورد غفلت قرار گیرد. اما در کشور ما با وجود وفور معادن، اهمیت آن در نظر گرفته نشده و آن‌طور که باید از آن استفاده نمی‌شود. در راستای استفاده از این ظرفیت بزرگ خدادادی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در حال اجراست. در این زمینه نباید از تأثیر علم ژئوماتیک برای بهره‌برداری از منابع معادن کوچک‌مقیاس غافل شد.

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در این‌باره تصریح کرد: محوریت یکسان و هدفمندسازی فعالیت‌های نمایشگاهی می‌تواند در توسعه شبکه‌های تخصصی برای تبیین اهداف مشترک نقشی بسیار مؤثر ایفا کند. محیط نمایشگاه فرصت مناسبی برای گفت‌وگوهای کارشناسی در سطوح میانی و بالای موسسه‌ها و شرکت‌هایی که در نمایشگاه حضور دارند به‌شمار می‌رود. بروشورهای دایرکتوری که به منظور تبلیغ و معرفی شرکت‌کنندگان در نمایشگاه‌ها تهیه می‌شود معمولا منبع مناسبی برای دستیابی به اطلاعات تماس برای ایجاد ارتباط یا پاسخگویی به نیازهای طرف‌های مقابل است. وی همچنین گفت: ارائه محصولات شرکت‌ها در نمایشگاه نیز نشان از اعتماد به نفس در معرفی در یک جامعه تخصصی و محیط اجتماعی است و سؤالات بازدیدکنندگان می‌توانند کلیدواژه‌هایی برای بهبود کیفیت یا کشف نیازهای متقاضیان باشند. از ویژگی‌های این نمایشگاه مکان‌محور بودن اطلاعات مرتبط با ایران است. این اطلاعات پس از جمع‌بندی کلان و شبکه‌سازی، می‌تواند محور برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای و فرهنگی کشور در زمینه‌های گوناگون سازمانی، اداری و حتی اشتغال لحاظ شود.

عظیمی در این‌باره یادآور شد: شرکت‌کنندگانی که در این نمایشگاه حضور دارند معمولا به‌گونه‌ای در این زمینه در حال فعالیت هستند و در یک یا چند زمینه خاص داده‌های خود را پردازش کرده یا به مشتریان خاصی ارائه سرویس یا خدمات می‌کنند. این نمایشگاه می‌تواند فرصت مناسبی برای اسکن کردن فرصت‌های مشابه و روش‌های گوناگون حل مسئله است. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، اطلاعات جدید مکان‌محوری است که می‌توان با تلفیق این اطلاعات، تحولی جدید در ارائه گزارش‌های تخصصی و حتی طراحی محصولات جدید کرد، چراکه شرکت‌کنندگان معمولا زیرساخت‌های لازم و پلتفرم‌های تخصصی مکان محور را در اختیار دارند و اضافه کردن شاخ‌وبرگ جدید برای این پلتفرم‌ها می‌تواند از نتایج حضور در این نمایشگاه‌ها قلمداد شود.

سخن پایانی

نخستین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی ایران‌ژئو که موردحمایت معنوی ۲۴ نهاد دولتی، سازمان، دانشگاه و انجمن قرارگرفته، با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و با حضور نمایندگان ۴ وزارتخانه، ۷ نهاد دولتی، ۵ دانشگاه، ۲۴ شرکت دانش‌بنیان و مهندسی مشاور و ۲ اتحادیه به همراه برگزاری یک کارگاه آموزشی در سالن ۴۴/۱ سایت نمایشگاهی تهران به مدت ۴ روز و از ساعت ۸ صبح تا ۱۵ عصر در حال برگزاری است.

 

 

برچسب: صفحه ۹ ، سهیل فرزین ، شماره ۱۹۸۷https://smtnews.ir/direct/12425

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |