22 مرداد، 1401

معرفی انواع روش های رفع مشکلات دندانی

دسته‌بندی: اخبار روز

1401/4/20 12:50

معرفی انواع روش های رفع مشکلات دندانی

دسته‌بندی: اخبار روز
12:50:00 1401/4/20

دندان ها جز حیاتی ترین اجزای بدن می باشند که به وجود آمدن هرگونه مشکلی در آن ها می تواند سلامت عمومی افراد را به خطر بیاندازند. روش های رفع مشکلات دندانی متفاوت اند. مشکلات دندانی می تواند مربوط به ظاهر دندان ها همانند کج بودن دندان، پریدگی دندان و یا جای خالی دندان نیز باشد. زیبا بودن دندان ها تاثیر زیادی در زیبا بودن لبخند افراد دارد. کسانی که از دندان هایی با ظاهر زیبا محرومند نمی توانند اعتماد به نفس کافی داشته باشند. در این مقاله می خواهیم شما را با روش های رفع مشکلات دندانی آشنا سازیم.

انواع شیوه های رفع مشکلات دندانی(h2)

کامپوزیت، از پرطرفدار ترین روش های رفع مشکلات دندانی(h3)

احتمالا امروزه اسم کامپوزیت کردن دندان ها بسیار به گوشتان خورده است. کامپوزیت یکی از جدید ترین و متداول ترین روش های رفع مشکلات دندانی می باشد که به راحتی می توان از آن استفاده کرد. آسیب های ظاهری دندان همانند شکستگی دندان، لب پر شدن آن و پوسیدگی دندان را می توان با کامپوزیت رفع کرد.

برای انجام کامپوزیت که از روش های رفع مشکلات دندانی است ابتدا پزشک مربوطه دندان ها و لثه ها را بررسی می کند. دندان ها باید در صورت لازم جرم گیری شوند تا بهتر بتوان آن ها را کامپوزیت کرد. بیمار می تواند بر اساس سلیقه خود رنگ کامپوزیت خود را انتخاب کند.
بعد از این مراحل، پزشک کار انجام کامپوزیت را شروع می کند. کامپوزیت یک نوع ماده خمیری مانند می باشد که جنس آن نیز به نوع کامپوزیت بستگی دارد. پزشک ماده خمیری شکل را برروی قسمت بیرونی دندان ها قرار داده و سپس آن را توسط اشعه مخصوص محکم می کند. پس از محکم شدن کامپوزیت، نوبت به برش دادن و صیقلی کردن آن می رسد. نتیجه کار کاملا بستگی به مهارت پزشک و جنس کامپوزیت انتخابی افراد داد.

ارتودنسی، یکی از حرفه ای ترین روش های رفع مشکلات دندانی(h3)

ارتودنسی نیز یکی از بهترین  روش های رفع مشکلات دندانی می باشد که از سنین بسیار کم نیز قابل اجرا می باشد. لذا ارتودنسی کودکان نیز امکان پذیر است. این روش از روش های رفع مشکلات دندانی قادر به رفع مشکلات فکی نیز می باشد. همچنین ارتودنسی یکی از گرایش های تخصصی رشته دندان پزشکی می باشد.
کار یک متخصص ارتودنسی این است که مشکلات دندان و فکی بیمار را تشخیص داده و اقدامات لازم جهت پیشگیری از مشکلات بیشتر را انجام دهد. همچنین متخصص ارتودنسی باید به بهترین شیوه بتواند مشکلات فکی و دندانی افراد را به وسیله ارتودنسی رفع کند. و همچنین به روش های نوین این درمان همانند ارتودنسی دیمون تسلط کامل داشته باشد

مراحل انجام ارتودنسی چگونه است(h4)

برای انجام ارتودنسی ابتدا بیمار باید عکس های پزشکی مخصوصی از وضعیت دهان و دندان خود تهیه کند. پزشک نیز با توجه به نوع مشکل و سن بیمار اقدام به انجام روش ارتودنسی می کند. ارتودنسی برای اصلاح کج بودن و نامرتبی دندان ها بسیار عالی عمل می کند.

همچنین با ارتودنسی می توان مشکلات فکی را در سنین پایین حل کرد. ارتودنسی با استفاده ار براکت های مخصوص و سیم مخصوص انجام می شود. در روش های رفع مشکلات دندانی در صورت لازم از مینی اسکرو(پیچ کوچک) نیز در روند اردتودنسی استفاده می شود.