15 آذر، 1401


مخالفت با واردات، نتیجه نگرش انتزاعی به اقتصاد است

دسته‌بندی: تجارت ، اقتصاد

1401/6/29 18:08

مخالفت با واردات، نتیجه نگرش انتزاعی به اقتصاد است

دسته‌بندی: تجارت ، اقتصاد
18:08:00 1401/6/29

یک تاجر و کارشناس اقتصادی گفت: در حالیکه بزرگترین اقتصادهای جهان واردکننده‌های حرفه‌ای هستند، هنوز در ایران مسئولانی وجود دارند که واردات را خیانت می‌دانند بدون آنکه دید دقیقی نسبت به بازار داشته باشند.

 
حسین وثوقی ایرانی در گفتگو با «روزگارما»، با بیان اینکه مشکلات اصلی اقتصاد ایران مربوط به یک دولت خاص نمی‌شود، بر لزوم ریشه‌یابی دقیق مسائل تاکید و آن را یک اصل انکارناپذیر دانست و گفت: ریشه اغلب مشکلات اقتصادی ایران به چندین دهه قبل برمی‌گردد.
وی افزود: در تمام این سال‌ها فارغ از تحریم و یا روی کار بودن یک جناح سیاسی خاص، اقتصاد ایران همواره تورم بالا و به طور میانگین ۲۰ درصد را تجربه کرده و از رشد مثبت اقتصادی ناتوان بوده و همیشه با چالش‌های جدی در بخش صادرات و واردات دست‌وپنجه نرم می‌کرده است.
وثوقی ایرانی با بیان اینکه گمشده اقتصاد ایران حرکت هوشمندانه و تصمیم‌گیری فعالانه و دانش‌محور است، ادامه داد: مسئولان کشور باید بر طبق مکاتب مختلف اقتصادی، برنامه‌ای جامع، هم‌افزاو هماهنگ را طراحی و آن را اجرا کنند نه اینکه تصمیماتی بگیرند که با هیچ یک از مکاتب اقتصادی همخوانی ندارد. همین نحوه تصمیم‌گیری موجی از سرگردانی و حیرانی را در بازار ایجاد می‌کند و تولیدکننده و بازرگان را همواره در برزخ قرار می‌دهد. به یک بیان دیگر می‌توان می‌گفت به دلیل عدم‌پایبندی اقتصاد ایران به یک مکتب خاص، تصمیمات غیرمنتظره و نامنظم بسیار گرفته می‌شود.
وی یادآور شد: مخالفت صرف با واردات یکی از بهترین شواهد برای اثبات این ادعاست. در حالیکه بزرگترین اقتصادهای جهان واردکننده‌های حرفه‌ای هستند، هنوز در ایران مسئولانی وجود دارند که واردات را خیانت می‌دانند بدون آنکه دید دقیقی نسبت به بازار داشته باشند. در واقع آنها توقع دارند کشور در همه اقلام صادرکننده باشد که این موضوع به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست. این طرز تفکر ناشی از نگرش انتزاعی به اقتصاد است.
وثوقی ایرانی تصریح کرد: واردات اگر هدفمند و در راستای ارتقاء فناوری باشد، نه تنها یک ضعف نیست بلکه نقطه قوت یک اقتصاد است چراکه اقتصاد اساساً در فضای رقابتی توسعه می‌یابد و هیچ اقتصادی با بستن درهای واردات خود، نتوانسته به استقلال و پویایی برسد.
منبع:همت خبر

 

برچسب: اقتصاد ، تحریم ، صادرات ، وارداتhttps://smtnews.ir/direct/22422

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |