28 اردیبهشت، 1401

فولاد مبارکه منشأ تحولات بنیادین در اقتصاد

دسته‌بندی: صنایع معدنی

1400/10/27 17:40

فولاد مبارکه منشأ تحولات بنیادین در اقتصاد

دسته‌بندی: صنایع معدنی
17:40:00 1400/10/27

آیین گرامیداشت بیست‌و‌نهمین سالروز افتتاح شرکت فولاد مبارکه، با حضور محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، معاونان، جمعی از مدیران، کارکنان و مدیران عامل شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه برگزار و همزمان نیز به صورت آنلاین در فضای مجازی پخش شد.

 در این مراسم مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ضمن تاکید بر جایگاه ویژه این مجموعه فولادی در کشور گفت: فولاد مبارکه صرفا یک کارخانه نیست و در گذر سال‌های گذشته به منشأ تحولات بنیادین در اقتصاد و صنعت کشور مبدل شده است.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه در این آیین ضمن تبریک به مناسبت سالروز افتتاح این شرکت اظهار کرد: امروز برای خانواده فولاد مبارکه روز مهمی است چراکه کلنگ این مجموعه در دی ۱۳۶۰ به زمین زده شد و نهایتا در ۲۳ دی‌ ۱۳۷۱ به بهره‌برداری رسید. 

احداث فولاد مبارکه

طیب‌نیا اذعان کرد: فولاد مبارکه صرفا یک کارخانه نیست و در گذر سال‌های گذشته به منشأ تحولات بنیادین در اقتصاد و صنعت کشور مبدل شده است؛ اگر بخواهیم فولاد مبارکه تا ۵۰ سال آینده همچنان سرآمد باشد، باید رمز موفقیت‌مان در ۳ دهه گذشته را مرور و جایگاه و مسیرمان برای ۵۰ سال آینده را ترسیم کنیم.

به گزارش ایراسین، طیب‌نیا اضافه کرد: داشتن چشم‌انداز توسعه کمی و حفظ سهم تولید فولاد کشور برای فولاد مبارکه کافی نیست و باید برای افق‌های دیگری برنامه‌ریزی کنیم؛ ما باید در ابعاد مختلف توسعه کشور را رقم بزنیم که در این راستا سرمایه انسانی نخستین محور و رمز موفقیت فولاد مبارکه است.

مدیرعامل فولاد مبارکه ادامه داد: نیروی انسانی کارآمد، نظام مشارکتی و بهبود مستمر، داشتن چشم‌انداز متعالی، برنامه‌محور بودن، حرکت دقیق براساس برنامه، بسیج همگانی نیروها در برنامه‌ریزی و نظام‌های تحولی مشارکت، همه اینها در کنار روحیه جهادی، انقلابی و انگیزه‌ و نیت پاک الهی کارکنان باعث شده فولاد مبارکه در این نقطه قرار بگیرد.

طیب‌نیا با بیان اینکه انسان‌های بزرگی در شکل‌گیری فولاد مبارکه نقش داشته‌اند، افزود: یکی از رموز موفقیت فولاد مبارکه این است که در آن انسان‌ها و افکار بزرگی وجود داشته است.

وی تصریح کرد: بهره‌برداری از معادن سنگ‌آهن و منابع گازی و سابقه دیرینه در صنعت فولاد از ۵۰ سال گذشته تاکنون شرایطی را ایجاد کرده که این صنعت به یکی از صنایع موفق کشور تبدیل شود اما اگر امروز به‌درستی عمل نکنیم، همین موفقیت‌ها نیز نتیجه عکس خواهد داد.

نقش مهم در تولید ناخالص ملی

طیب‌نیا با بیان اینکه برنامه تولید ۵۵ میلیون تن تولید فولاد برای افق ۱۴۰۴ کشور در نظر گرفته شده است، گفت: فولاد مبارکه از تولید ۲.۵ میلیون تنی ابتدای راه‌اندازی به ۱۰ میلیون تن فعلی رسیده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه، ورود شرکت‌های معدنی به تولید فولاد را قابل توجه دانست و گفت: تحریم‌های بین‌المللی و محدودیت‌های موجود به اهمیت و جایگاه فولاد مبارکه برای رشد اقتصادی کشور افزوده است.

وی با اشاره به سهم یک درصدی فولاد مبارکه در تولید ناخالص کشور بیان کرد: امروزه بیشتر از نام کشورها نام صنعت‌ها و بنگاه‌ها شنیده و شناخته می‌شود و درآمد بعضی از این بنگاه‌ها و شرکت‌ها به مراتب از کل اقتصاد کشور ما و درآمد نفتی ما بیشتر است؛ ما با چنین دنیایی مواجهیم و اگر قرار باشد در کشور کسانی این گام‌ها را بردارند، چه صنعتی بهتر از فولاد مبارکه است؟

مدیرعامل فولاد مبارکه همچنین افزود: اگر کشور اسکله بزرگ نیاز دارد و اگر شبکه ریلی توسعه بیشتر می‌خواهد فولاد مبارکه باید برای این موضوع فکر کرده و اقدام کند؛ صنایع بزرگ مانند فولاد مبارکه باید این کارها را انجام دهند و این در حالی است که شرکت‌هایی بقا پیدا می‌کنند که در توسعه تکنولوژی فعال هستند.

پاک‌ترین صنعت کشور

وی در ادامه بیان کرد: توسعه مداوم کمی، کیفی و متوازن، تکنولوژی، نوآوری و توسعه پایدار، سرلوحه کار فولاد مبارکه است؛ تولید محصولات جدید با همت متخصصان داخلی این شرکت باعث افتخار ماست اما متاسفانه امروز همراستا با هدف‌گیری‌های دشمن، یک موج صنعت‌ستیزی در کشور راه افتاده و علیه صنعت ایجاد شده؛ صنعتی که نجات‌بخش اقتصاد کشور است.

مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن بیان اینکه بسیاری از صنایع الزامات توسعه‌یافتگی را به‌موقع رعایت نکردند، گفت: متاسفانه برخی، بحران‌های آلودگی و کم‌آبی را به گردن صنعت می‌اندازند؛ در حالی که این موضوع خلاف واقع بوده و این در حالی است که در ابتدای دی‌ امسال و در اوج آلودگی سایر شهرها، هوای پاک شهر مبارکه نشان‌دهنده عدم آلایندگی فولاد مبارکه بود.

طیب‌نیا با بیان اینکه فولاد مبارکه پاک‌ترین صنعت کشور است، تاکید کرد: ما باید در این حوزه الگوی صنعت سبز در کشور باشیم و نشان دهیم صنعت می‌تواند دوست‌دار محیط زیست باشد؛ باید نشان دهیم می‌توانیم مزایای صنعت را داشته باشیم و معایب آن را حذف کنیم، اکنون تمامی خروجی‌های فولاد مبارکه شبانه‌روزی در حال پایش لحظه‌ای است و نتایج نشان می‌دهد برخی از این مقادیر که ثبت‌شده حتی از استانداردهای محیط زیست بالاتر است.

محدودیت ۶۰ درصدی مصرف گاز

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه با بیان اینکه همه باید متوجه شوند کار درست چیست و در همان جهت با روش درست کار کنند، بیان کرد: باید حواشی را از فولاد مبارکه دور کنیم؛ علاوه‌بر این هم درست کار کنیم و هم نیت خود را درست کنیم.

وی با اشاره به ضرورت الگو بودن فولاد مبارکه در همه جایگاه‌ها اظهار کرد: فولاد مبارکه در حوزه انرژی باید به فکر مصرف بهینه، صرفه‌جویی و بالا بردن میزان تولید باشد؛ علاوه‌بر این، هر یک از ما به‌عنوان یک شهروند، باید الگوی مصرف انرژی را در زندگی خود پیاده‌سازی کنیم.

طیب‌نیا با بیان اینکه با محدودیت بیش از ۶۰ درصدی مصرف گاز مواجه شده‌ایم، گفت: مصرف روزانه گاز خانگی در استان اصفهان به ۶۰ میلیون مترمکعب رسیده و این در حالی است که اگر فقط ۶ میلیون مترمکعب گاز به میزان گاز اختصاص‌یافته به فولاد مبارکه اضافه می‌شد، این صنعت می‌توانست ظرفیت تولید خود را کامل کند؛ خسارت ناشی از کمبود گاز مورد نیاز در فولاد مبارکه بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

سخن پایانی

فولاد مبارکه با همت فولادمردان، روحیه جهادی و اراده آهنین آنان شکل گرفت که ما امروز میراث‌دار آنها هستیم؛ این مجموعه افتخارات زیادی داشته اما برای بقای این افتخارات نیازمند یک حرکت جدید و یک اتفاق بزرگ هستیم.

 

برچسب: گروه معدن ، صفحه ۶ ، شماره ۱۹۸۲https://smtnews.ir/direct/11846

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |