05 مهر، 1400

ضرورت توجه به ظرفیت معدنی استان‌ها

دسته‌بندی: معدن

1400/6/23 10:07

ضرورت توجه به ظرفیت معدنی استان‌ها

دسته‌بندی: معدن
10:07:00 1400/6/23

گستردگی پهنه‌ها و عرصه‌های معدنی در کشور غیرقابل‌انکار است اما باید به این واقعیت اعتراف کرد که در بهره‌برداری از این ذخایر و منابع ارزشمند تا امروز کوتاهی داشته‌ایم.

 توجه به ظرفیت‌های معدنی استان‌های معدن‌خیز کشور از جمله مناطق غرب و شمال غربی مانند کرمانشاه و آذربایجان غربی، می‌تواند ضمن رونق به بخش معدن و حل مشکل صنایع معدنی، یاری‌رسان ساکنان این محدوده‌ها باشد، چراکه با راه‌اندازی و بهره‌برداری از این معادن، اشتغالزایی برای اهالی مناطق معدنی نخستین پیامدهای مثبتی است که پدیدار خواهد شد.

ظرفیت معدنی کرمانشاه

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه از ۲۴ هزار کیلومترمربع وسعت استان حدود ۱۶ هزار کیلومتر مربع آن ظرفیت بهره‌برداری معدنی را دارد، گفت: این یک ظرفیت و ثروت بسیار بزرگ برای توسعه و اشتغال کرمانشاه است که باید موانع سر راه بهره‌برداری از آن برداشته شود. به گزارش ماین‌نیوز، هوشنگ بازوند پنجشنبه در دومین جلسه شورای معادن استان در سرسرای تدبیر استانداری، گفت: بعد از سال‌ها پیگیری و تلاش توانستیم سرانجام مجوز بهره‌برداری از ۵ پهنه از معادن استان را از شورای‌عالی معادن کشور بگیریم اما اکنون وجود موانع و معارضان محلی به سرمایه‌گذاران اجازه نمی‌دهند از این ظرفیت بزرگ که علاج بیکاری و توسعه استان است، استفاده کنند.

او ادامه داد: همین ۵ پهنه هم با نامه شورای تامین و دادستانی شهرستان‌های استان به‌دلیل وجود معارض محلی و همچنین یکی به‌دلیل نامه سازمان هوانوردی به‌درخواست نیروهای مسلح از آنها، کار فعالیت‌شان‌ متوقف شده است.

رفع مشکل معارضان محلی

بازوند، احیای معادن را مانند احیای دیگر بنگاه‌های اقتصادی یکی از اصول ۲۴گانه اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: استان‌های کویری مانند کرمان و یزد با استفاده از ظرفیت معادن توانسته‌اند به اشتغال و توسعه دست پیدا کنند، زیرا موانع را به‌راحتی از سر راه برمی‌دارند، اما اینجا با معارضان و موانع متعددی بر می‌خوریم. وی این را وظیفه مدیران و فرمانداران استان دانست که هر طور شده با مذاکره، کدخدامنشی، دادگستری و دیگر راه‌حل‌ها، موانع سر راه احیای معادن را بردارند و از این ظرفیت بسیار عظیم برای توسعه و اشتغال استفاده کنند، زیرا ایجاد اشتغال و تحقق شعار سال مبنی بر مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید هم مورد تایید و تاکید رئیس قوه قضاییه و هم رئیس‌جمهوری است و دادستانی هم باید در این راه با فرمانداری‌ها همکاری کند.

وی همچنین از فرمانداران استان خواست، به‌منظور استفاده از ظرفیت معادن برای توسعه و اشتغال بیشتر به حل مشکلات پروژه‌های معدنی توجه کنند و اشتغال را خط قرمز خود قرار دهند.

توقف فعالیت‌های معدنی

استاندار کرمانشاه همچنین عدم مانع‌زدایی از مسیر احیای معادن استان را مصداق بارز فرصت‌سوزی در ایجاد اشتغال برای افراد بیکار استان دانست و گفت: ما مدیران و فرمانداران حق چنین فرصت‌سوزی را نداریم. بازوند همچنین با اشاره به کسانی که در تهران با یک نامه بهره‌برداری از معادن قیر پهنه گیلان‌غرب را به بهانه مسائل مرزی و امنیتی متوقف کرده‌اند، بدون اینکه در جریان مسائل اشتغال و توسعه این شهرستان باشند، گفت خودشان باید بیایند جوابگوی مردم منطقه باشند.

وی از دستگاه‌های مسئول و نمایندگان مجلس خواست این موضوع را در سطح ملی پیگیری کنند. ۲۷۰ معدن در سطح استان وجود دارد که ۱۵۵ واحد آن فعال هستند. ۹۵ واحد این معادن مربوط به سنگ لاشه و بقیه سنگ تزئینی و قیر است.

رونق معادن در آذربایجان‌غربی

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی گفت: در ۵ ماه نخست امسال ۲۴ پروانه اکتشاف برای محدوده‌های جدید در استان صادر شده و ۶ محدوده اکتشافی در مرحله گواهی کشف قرار دارند و ۲۱ معدن جدید در این بازه زمانی وارد چرخه تولید شدند.

به گزارش شاتا، پریسا عابدپور گفت: در ۵ ماه نخست امسال ۲۴ پروانه اکتشاف برای محدوده‌های جدید کشف شده در استان صادر شده است. همچنین ۶ محدوده اکتشافی در مرحله گواهی کشف قرار دارند و ۲۱ معدن جدید در این بازه زمانی وارد چرخه تولید شدند. عابدپور افزود: برای بهره‌برداری از معادن یادشده بیش از هزار و ۱۳۴ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ازسوی بخش خصوصی استان انجام شده که زمینه اشتغال مستقیم را برای ۵۹۶ نفر فراهم کرده است. از طرفی از این معادن سالانه بیش از ۳ هزار و ۴۸۸ تن انواع مواد معدنی استخراج خواهد شد.

جلوگیری از خام‌فروشی

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان در حوزه معادن استان جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی است که در این راستا با حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی چند واحد فرآوری انواع مواد معدنی از جمله واحد کنسانتره‌سازی سنگ آهن برای نخستین بار در استان در شهرستان بوکان و سنگبری‌های بزرگ‌مقیاس در شمال و جنوب استان در حال راه‌اندازی هستند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی تاکید کرد: درحال‌حاضر ۵۰۳ معدن دارای پروانه بهره‌برداری معتبر با ذخیره قطعی بیش از هزار و ۱۳۸ میلیون تن و حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۴ هزار و ۷۴۵ میلیارد ریال زمینه اشتغال مستقیم ۵ هزار و ۱۷۹ نفر را فراهم ساخته‌اند. عابدپور در پایان اضافه کرد: در راستای تحقق بخشیدن به شعار سال، ۶۰ معدن راکد با حجم سرمایه‌گذاری بیش از هزار و ۵۱۲ میلیارد ریال به چرخه تولید بازگردانی شدند.

سخن پایانی...

حرکت نهادهای دولتی متولی معدن در تمامی استان‌های کشور می‌تواند کشور را در دستیابی به توسعه اقتصادی و رفع گره‌های موجود امروز در بسیاری از موارد به‌ویژه معیشت اقشار مختلف جامعه، یاری کند؛ از این رو انتظار می‌رود سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با بخش معدن و صنایع معدنی نسبت به راه‌اندازی معادن و استفاده از ذخایر معدنی استان‌ها بیش از پیش اهتمام ورزند.


نویسنده: گروه معدن
برچسب: صفحه ۵ ، گروه معدن ، شماره ۱۸۸۳https://smtnews.ir/direct/1923

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |