07 تیر، 1401

شکل‌گیری هسته‌های دانش‌بنیان در فولاد مبارکه

دسته‌بندی: صنایع معدنی

1401/4/1 08:25

شکل‌گیری هسته‌های دانش‌بنیان در فولاد مبارکه

دسته‌بندی: صنایع معدنی
08:25:00 1401/4/1

مدیرعامل فولاد مبارکه در جلسه کمیته مدیریت این شرکت، به‌ضرورت شکل‌گیری هسته‌های دانش‌بنیان در فولاد مبارکه تاکید کرد.

 محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل این شرکت اظهار کرد: مدیر باید بار اصلی هر مجموعه‌ای را به‌دوش بکشد. مدیران فولاد مبارکه باید همیشه در دسترس زیرمجموعه‌های خود باشند و تا جایی که امکان دارد همه مدیران اعم از کلیه مدیران مستقر در نواحی و حتی مدیران ستادی باید به‌صورت منظم از واحدها سرکشی کنند. مدیران حوزه بهره‌برداری نیز به‌طورحتم باید در صحنه تولید حضور داشته باشند. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه فولاد مبارکه راهبرد ایجاد تحول را در دستور کار خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: این شرکت به‌عنوان یکی از ارکان اقتصادی نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌دنبال حرکت‌هایی است که منجر به‌جهش و تحول می‌شوند.

حرکت فولاد مبارکه در مسیر جهش و تحول

وی بااشاره به موانع تولید اذعان داشت: طبیعی است که به‌دنبال شروع هر حرکتی، مشکلات مختلفی پیش خواهد آمد که در این بین، مدیران باید فقط دغدغه کار داشته باشند و درگیر حواشی نشوند؛ ویژگی خستگی‌ناپذیری همواره در مدیران فولاد مبارکه وجود داشته و به‌همین‌خاطر باید تلاش بیشتری داشته باشند.

عملکرد امیدبخش واحدهای مختلف برای تحقق تولید

طیب‌نیا بااشاره به گزارش‌های ارائه‌شده در جلسه کمیته مدیریت تصریح کرد: این گزارش‌ها نشان‌دهنده موفقیت‌های مهم و قابل‌توجهی در عرصه تولید و توسعه فولاد مبارکه بود. باوجود همه مشکلات و موانعی که بر سر راه تولید و توسعه در کشور وجود دارد، این گزارش‌ها امیدبخش است. رکوردهای تولید ارزشمندی در فروردین‌ و اردیبهشت امسال ثبت شد که تحسین‌برانگیز است و این دستاوردها باید ادامه پیدا کنند. وی با تاکید بر ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های ایمنی در کار عنوان کرد: این موضوع باید در عرصه تولید و توسعه، برای نیروهای رسمی و پیمانکار سرمشق قرار داده شود، چرا که رعایت قوانین و مقررات ایمنی برای همه است و هیچ تفاوتی میان نیروها وجود ندارد.

ارتقای کیفی محصولات

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: واحدهای تولیدی فولاد مبارکه جهت‌گیری روبه‌رشدی در تولید محصولات کیفی داشته‌اند و این در حالی است که طی ۲ ماه گذشته و در خرداد نیز همچنان میزان تولید در حال ارتقا بوده است. وی بااشاره به ضرورت تامین مواد اولیه متذکر شد: با انعقاد قراردادهای میان‌مدت تا حد زیادی موفق به پایداری نسبی در تامین مواد اولیه شده‌ایم. اولویت ما ارتقای کیفیت محصولات است که باید همواره در نظر گرفته شود و تولید کیفی منوط به تامین مواد اولیه باکیفیت است.

رعایت ایمنی همزمان با ارتقای تولید

طیب‌نیا یادآور شد: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده باوجود محدودیت‌های انرژی، حفظ میزان کمی و کیفی تولید را که تاکید رهبر معظم انقلاب است، در دستور کار قرار داده‌ایم و زمینه تولید در فصول دیگر سال فراهم شده است، همچنین میزان رعایت ایمنی و کاهش حوادث نیز همزمان با ارتقای میزان تولید در فولاد مبارکه محقق شده است.

وی بااشاره به موفقیت‌های اخیر مجتمع فولاد سبا اضافه کرد: مجتمع فولاد سبا یکی از مجموعه‌هایی است که باور به انجام کار در آن احساس می‌شود و این امر جای تقدیر دارد، چرا که موفقیت‌های مختلفی که در گزارش‌های این مجموعه آمده، حاصل استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود (مهارت، تجربه و سرمایه‌های انسانی) است.

تلاش فولاد سبا برای تولید محصولات کیفی

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در این‌باره ادامه داد: مقدمات تولید بسیاری از فولادهای کیفی از جمله فولادهای الکتریکی در مجتمع فولاد سبا فراهم شده و این اتفاق بدون اضافه شدن هرگونه تجهیز جدیدی محقق شده که بسیار ارزشمند است و باید ادامه پیدا کند. باید با برنامه‌ریزی مشخصی، اتاق‌های فکر برای رفع چالش‌های مختلف فولاد مبارکه تشکیل شود و مدیران مجموعه از طریق استفاده از تجارب و دانش مشاوران، متخصصان و کارشناسان حوزه‌های فنی، فرصت‌های جدید بهبود را شناسایی کنند.

وی ضمن تقدیر از عملکرد معاونت توسعه در پروژه‌های شرکت تاکید کرد: افزایش سرعت در شروع و اجرای پروژه‌های توسعه فولاد مبارکه بسیار محسوس است و این پروژه‌ها مشکلات زیادی را از سر راه واحدهای مختلف شرکت برداشته است.

روند مثبت داخلی‌سازی و بومی‌سازی

طیب‌نیا بااشاره به روند مثبت داخلی‌ و بومی‌سازی در فولاد مبارکه اظهارکرد: در حوزه بومی‌سازی همچنان جای زیادی برای کار وجود دارد و با تسهیلگری، برنامه‌ریزی و دیگر اقدامات باید بتوانیم پیشرفت بیشتری در پروژه‌های بومی‌سازی داشته باشیم تا برای آینده آماده باشیم و این موضوع از امروز نیاز به پیش‌بینی و برنامه‌ریزی دارد.

وی بااشاره به عملکرد مثبت معاونت سرمایه‌های انسانی شرکت عنوان کرد: در ماه‌های گذشته در این حوزه اتفاقات خوبی رقم خورده و طرح‌های مختلفی برای تامین مسائل معیشتی و رفاهی کارکنان به‌مرحله اجرا رسیده است. مقدمات فعال‌سازی مراکز خدماتی انجام شده است، اما باید با جدیت بیشتری پیگیری شود تا به‌نتیجه برسد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر ضرورت تولید دانش‌بنیان بیان کرد: تولید دانش‌بنیان باید در همه واحدهای تولیدی و دیگر حوزه‌ها به‌صورت کامل پیاده‌سازی شود که البته این موضوع فقط به‌بحث تحقیق و توسعه محدود نمی‌شود و باید هر واحد، کارشناس مربوط به خودش را به‌صورت ویژه داشته باشد. وی ادامه داد: فولاد مبارکه طی سال‌های گذشته نیروهای دانشی خوبی تربیت کرده و به‌همین‌خاطر لازم است در واحدهای تولیدی هسته‌های دانش‌بنیان شکل گیرد تا تسهیلگری‌های لازم برای ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان با فولاد مبارکه انجام شود. در این‌باره همه مدیران در همه واحدها مامور به انجام این کار هستند تا شاهد تحول‌ها و جهش‌ها در این زمینه باشیم.

باید در مصرف انرژی فرهنگ‌سازی شود

طیب‌نیا با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی در صرفه‌جویی مصرف انرژی گفت: انرژی یکی از مهم‌ترین چالش‌های جدی در کشور بوده و خواهد بود که باید برای بهینه‌سازی مصرف آن فرهنگ‌سازی شود و این کار را باید از خودمان شروع کنیم. باید پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف در خطوط تولید تعریف و فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف انرژی را در شرکت فولاد مبارکه نهادینه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مدیران و کارکنان فولاد مبارکه، سفیران فرهنگ‌سازی برای مصرف بهینه انرژی هستند و روابط‌عمومی شرکت فولاد مبارکه نیز باید در این زمینه تلاش‌های جدی انجام دهد. البته این کار مربوط به امروز نیست و برای فرهنگ‌سازی باید برای سال‌های متمادی برنامه‌ریزی کرد، اما شروع‌کننده این حرکت باید فولاد مبارکه باشد. 

برچسب: تولید ، صفحه ۶ ، فولاد مبارکه ، رهبر معظم انقلاب ، شماره ۲۰۸۴https://smtnews.ir/direct/20324

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |