05 مهر، 1400

سقوط قیمت سیمان در راه است؟

دسته‌بندی: بانک و بیمه

1400/6/22 15:02

سقوط قیمت سیمان در راه است؟

دسته‌بندی: بانک و بیمه
15:02:00 1400/6/22

رییس کمیسیون عمران مجلس در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان با بیان اینکه از محل صندوق زمین و مسکن وام ارزان ۱۰ تا ۱۲ درصد برای ساخت مسکن پرداخت می‌کنیم، گفت: تلاش بر این است قیمت سیمان به پاکتی زیر ۳۰ هزار تومان برسد.

محمدرضا رضائی کوچی امروز در حاشیه بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان در محل نمایشگاه تهران گفت: تلاش می‌کنیم با همکاری دولت، بازار سیمان و مصالح ساختمانی را کنترل کنیم و قیمت هر پاکت سیمان به زیر ۳۰ هزار تومان برسانیم و قیمت تمام شده مسکن را به تعادل می‌رسانیم.

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی عملی است، گفت: با وجود ۵۰۰ هزار مهندس ساختمان در کشور و تسهیلات بانکی و زمین‌های موجود در شهرها، ساخت این تعداد مسکن دور از ذهن نیست.

وی گفت: برای صندوق زمین و مسکن ۲۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به علاوه منابعی که از اقساط مسکن مهر وصول می‌شود، همچنین درآمد مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر خانه‌های لوکس و مالیات بر زمین جمع‌آوری و این منابع در صندوق ملی زمین و مسکن تجمیع می‌شود و از این محل، تسهیلات با نرخ سود ۱۰ تا ۱۲ درصد و با بازپرداخت بیست ساله برای ساخت مسکن پرداخت می‌شود.

رضائی کوچی در مورد اینکه بانک‌ها به این مصوبات عمل نمی‌کنند، گفت: در این قانون جریمه‌ای برای بانک ها درنظر گرفته شده است که اگر تسهیلات ارزان ۱۰ تا ۱۲ درصد برای مسکن پرداخت نکنند، باید دو برابر آن مقدار مالیات بپردازند و بانک‌ها راهی جز پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن ندارند.

رییس کمیسیون عمران مجلس در مورد تکمیل مسکن مهر گفت: برخی از مسکن مهر ساخته شده در جاهایی ساخته شده است که زمین مناسب نداشته، روی گسل زلزله قرار دارد و حدود ۵۰ هزار واحد دارای چنین مشکلاتی است که سعی بر آن است که تا سال آینده به پایان برسد.

وی تأکید کرد: اینگونه مسکن مهر بدون متقاضی بوده و کیفیت پایینی دارد و در جانمایی مناسبی برای آن صورت نگرفته است.

وی همچنین گفت: کمبود واقعی کشور به مسکن ۴ میلیون واحد است که سالانه یک‌میلیون واحد مسکن در کشور مورد نیاز است. کاهش تولید مسکن باعث عدم تعادل در عرضه و تقاضا شده است که امیدواریم با کمک دولت و مجلس و بانک‌ها ساخت مسکن رونق گیرد.

منبع: فارس


نویسنده:
برچسب: مسکن ، بازار ، تسهیلات ، سیمانhttps://smtnews.ir/direct/1881

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |