05 تیر، 1401

در هیات‌وزیران به تصویب رسید

ساماندهی صنعتی‌ها با تکیه براصول زیست‌محیطی‌

دسته‌بندی: صنعت

1401/3/30 08:35
در هیات‌وزیران به تصویب رسید

ساماندهی صنعتی‌ها با تکیه براصول زیست‌محیطی‌

دسته‌بندی: صنعت
08:35:00 1401/3/30

وزارت صنعت، معدن و تجارت در این تصویب‌نامه موظف است نسبت به بررسی و ابطال کارت‌های شناسایی، گواهی‌های فعالیت صنعتی و پروانه بهره‌برداری صنایع غیرفعال با اولویت بررسی صنایع مستقر در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی، اقدام کرده و اطلاعات مربوطه را به سازمان ملی حفاظت محیط‌زیست ارائه کند.

گروه صنعت: هیات‌وزیران در نشست خود به پیشنهاد معاونت اجرایی رئیس‌جمهوری و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ساماندهی واحدهای صنعتی و معدنی اطراف تهران را براساس اصول زیست‌محیطی تصویب کرد که در پی آن واحدهای صنعتی و معدنی ۳۸ لکه صنعتی اطراف تهران براساس اصول زیست‌محیطی ساماندهی خواهند شد. در این تصویب‌نامه که برای اجرا به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، نیرو، راه و شهرسازی، کشور، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی و سازمان‌های برنامه‌وبودجه و حفاظت محیط‌زیست ابلاغ شده، توسعه واحدهای تولیدی موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی دولتی و غیردولتی مصوب با تایید سازمان ملی حفاظت محیط‌زیست و در سقف منابع آب تخصیص‌یافته، مجاز است. به‌گزارش شاتا، صدور مجوز توسعه و نوسازی برای واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری، کارت شناسایی و گواهی فعالیت صنعتی مستقر در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز در همان عرصه موجود و زنجیره تولید و با اخذ مجوز محیط‌زیستی در سقف منابع آب تخصیص‌یافته، بلامانع است.

مستثنا شدن واحدها

واحدهای دانه‌بندی شن و ماسه در محدوده معادن شن و ماسه دارای پروانه بهره‌برداری با رعایت ضوابط استقرار صنایع و تایید سازمان ملی حفاظت محیط‌زیست از ممنوعیت استقرار در داخل محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران مستثنا هستند.

در بخش دیگر این تصویب‌نامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شده با همکاری وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان برنامه‌وبودجه، سامانه یکپارچه ساماندهی صنایع مستقر در محدوده ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران را با هدف شفاف‌سازی وضعیت فعلی صنایع و کمک به تصمیم‌سازی در موضوعات مرتبط، در مدت ۶ ماه ایجاد و راه‌اندازی کند.

دستورالعمل بارگذاری داده‌ها از سوی وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط‌زیست تا پیش از راه‌اندازی سامانه، تدوین و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می‌شود.

شهرک‌ها و معافیت‌های مالیاتی

هیات‌وزیران در ادامه این تصویب‌نامه، شهرک‌ها و نواحی صنعتی شهرستان فیروزکوه و واحدهای صنعتی و تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی شهرستان اشتهارد که پروانه بهره‌برداری آنها از ۱۱ مهر سال ۱۳۹۴ به بعد صادرشده را نیز مشمول معافیت‌های موضوع بند (د) ماده (۱۳۲) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم کرده است. پیش از این، شهرک صنعتی کاسپین قزوین از این معافیت مالیاتی برخوردار بود.

همچنین وزارتخانه‌های کشور و صنعت، معدن و تجارت در این تصویب‌نامه موظف شده‌اند نسبت به تعیین‌تکلیف مدیریت و تقسیمات کشوری شهرک صنعتی پایتخت (علی‌آباد) برای حل مشکلات صنایع مستقر در این شهرک با رعایت قوانین و مقررات در ۳ ماه آینده اقدام کنند.

صدور پروانه بهره‌برداری

در ادامه این تصویب‌نامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز شده در اجرای قانون اصلاح تبصره (۵) بند (الف) ماده (۳) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و الحاق دو تبصره به آن مصوب سال ۱۳۹۲ و به‌منظور ساماندهی فعالیت‌های کارگاهی، صنفی و صنعتی، در چارچوب قوانین نسبت به صدور پروانه بهره‌برداری شهرک صنعتی غیردولتی برای ۳۸ لکه صنعتی که به‌صورت متمرکز (لکه‌ای) در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران ایجاد شده‌اند، پس از تحقق تمامی احکام مربوطه با رعایت ترتیبات مقرر لحاظ شده، حداکثر در مدت دو سال آینده اقدام کند.

براساس این احکام، وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مکلف شده نسبت به تهیه و تعیین دقیق حدود جغرافیایی لکه‌های صنعتی موجود به‌صورت نقشه‌های مختصات‌دار (UTM) با مقیاس یک‌هزارم اقدام کرده و برای بررسی به واحدهای تابع استانی نهاد‌های مرتبط ارائه کند. همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مکلف است از طریق صاحبان صنایع مستقر در هر یک از لکه‌های صنعتی، نسبت به معرفی اعضای شرکت خدماتی آن لکه صنعتی، برای ارائه درخواست ایجاد شهرک صنعتی غیردولتی و تحقق سایر اهداف این تصویب‌نامه اقدام کند.

از سوی دیگر، شرکت خدماتی مکلف است نسبت به شناسایی نوع و مقیاس فعالیت‌های فعلی، تعیین متراژ دقیق زمین‌های در اختیار واحدهای مستقر و وضعیت تامین خدمات زیربنایی (از قبیل آب و برق) در لکه‌های صنعتی به تفکیک عرصه و اعیان و وضعیت مالکیت آنها اقدام و نتایج را از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) به واحدهای تابع استانی دستگاه مربوطه ارائه کند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) در ادامه با همکاری استانداری تهران و وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط‌زیست نسبت به تعیین نوع فعالیت‌های مجاز برای هر یک از لکه‌های صنعتی براساس وضعیت فعلی و سیاست‌ها و اسناد فرادستی اقدام و نتیجه را به شرکت‌های خدماتی لکه‌های صنعتی ابلاغ می‌کند.

رفع تصرف قطعی واحدهای لکه‌های صنعتی

وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی نیز در این تصویب‌نامه مکلف شده‌اند با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) و استانداری تهران نسبت به رفع تصرف قطعی و کامل واحدهای لکه‌های صنعتی مستقر در حریم و بستر رودخانه‌ها و اراضی ملی و دولتی اقدام کنند. دراین‌باره، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده نسبت به صدور مجوز تغییر کاربری اراضی فعالیت‌های موضوع این تصویب‌نامه اقدام کرده و سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز در صدور مجوز محیط‌زیستی واحدهای مستقر در لکه‌های صنعتی مطابق ماده (۱۱) قانون هوای پاک مصوب سال ۱۳۹۶ و با تاکید بر همیاری در ساماندهی صنایع و ارائه راهکارهای کاهش آلودگی محیط‌زیست اقدام کند.

مکان‌یابی اراضی مناسب برای ارائه خدمات

وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) در بخش دیگری از این تصویب‌نامه مکلف شده نسبت به مکان‌یابی اراضی مناسب برای ارائه خدمات مدیریت پسماند، فاضلاب، آتش‌نشانی و سایر خدمات موردنیاز در محدوده لکه‌های صنعتی از طریق شرکت خدماتی و همچنین پیگیری تاسیس شرکت خدمات شهرک صنعتی غیردولتی متشکل از منتخبان صنایع واقع در هر شهرک اقدام کند.

ممنوعیت هرگونه توسعه خارج از محدوده

براساس این تصویب‌نامه، هرگونه توسعه خارج از محدوده مصوب شهرک‌ها ممنوع است و استانداری تهران و واحدهای تابع استانی هر یک از نهادهای تخصصی مرتبط، مکلف هستند برای جلوگیری از ایجاد واحدهای غیرمجاز و طی فرآیند قضایی برای تخریب واحدهای غیرمجازی که پس از ابلاغ این تصویب‌نامه احداث می‌شوند، اقدام کنند.

همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مجاز است در ساماندهی واحدهایی که براساس این تصویب‌نامه در محل فعالیت فعلی خود، غیرمجاز تشخیص داده می‌شوند و از نظر دستگاه تخصصی اجازه ادامه فعالیت ندارند، مجوز انتقال به سایر شهرک‌های موجود و مرتبط را صادر کند.

استانداری تهران نیز از طریق شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان موظف به ایجاد هماهنگی، راهبری و نظارت بر اجرای فرآیند موضوع این تصویب‌نامه است و گزارش عملکرد مربوطه را به تفکیک نهادهای مرتبط در مقاطع زمانی ۶ ماهه به هیات‌وزیران ارائه می‌کند.

همچنین سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف است اقدامات قانونی لازم برای تعیین‌تکلیف لکه‌های صنعتی مستقر که با اراضی تحت مدیریت این سازمان تداخل دارد را از طریق شورای‌عالی محیط‌زیست در مدت ۶ ماه انجام دهد.

لکه‌های صنعتی آهنکاران، برآوند، سهند، درودگران و کمالیه در شهرستان اسلامشهر، خیرآباد، همدانک، گلستان و حیدری در شهرستان بهارستان، جمال‌آباد، فرون‌آباد و موزاییک‌سازان در شهرستان پاکدشت، خیرآباد در شهرستان ورامین، آهن مکان، استوک خاوران، چوبستانه، توتک، خاوران، صدرا، عباس‌آباد علاقه‌بند، عشق‌آباد، لپه زنک، ثامن‌الحجج، قیصرآباد و تجریشی در شهرستان ری، کارا در شهرستان قرچک، تپه سیف و کمرد در شهرستان پردیس، سفیدار، علی‌آباد و وهن‌آباد در شهرستان رباط‌کریم، صباشهر، فردوسیه و گلگون در شهرستان شهریار، البرز و هفت‌جوی در شهرستان قدس، قبچان و بیدگنه در شهرستان ملارد، ۳۸ لکه صنعتی اطراف تهران هستند که براساس اصول زیست‌محیطی در چارچوب این تصویب‌نامه ساماندهی می‌شوند. سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۹ شهرک و ۳۳۵ ناحیه صنعتی و ۴ منطقه ویژه اقتصادی در حال بهره‌برداری، ۸۲ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۷ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب‌وکار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌افزاری، ۹۹ هزار و ۱۶۸ قرارداد منعقد شده و بهره‌برداری از ۴۹ هزار و ۲۲۱ واحد صنعتی و ۳ هزار و ۲۰۷ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۸۱ هزار و ۲۸ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است 

برچسب: صفحه ۳ ، محیط زیست ، تجارت ، معادن ، شماره ۲۰۸۲https://smtnews.ir/direct/20248

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |