17 مرداد، 1401

ذوب‌آهن سهمیه مواد اولیه ندارد

دسته‌بندی: صنعت ، اخبار روز

1400/7/17 18:20

ذوب‌آهن سهمیه مواد اولیه ندارد

دسته‌بندی: صنعت ، اخبار روز
18:20:00 1400/7/17

ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان نخستین تولیدکننده فولاد در ایران ظرفیت‌های نهفته بسیاری دارد. درحال‌حاضر برای فعال شدن این توانایی‌ها برنامه‌ریزی خوبی در هلدینگ صدرتامین و هیات‌مدیره کارخانه انجام شده است.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان، مرتضی یزدخواستی، عضو هیات‌مدیره این شرکت فولادی گفت: تولید ریل به‌عنوان یک دستاورد ملی صرفا یکی از توانایی‌های ذوب‌آهن اصفهان بود که به‌ منزله یک برگ زرین و نماد خودکفایی ایران اسلامی با تلاش و کوشش شبانه‌روزی کارکنان این شرکت ثبت شد.

عضو هیات‌مدیره ذوب‌آهن اصفهان تامین پایدار مواد اولیه را بزرگ‌ترین دغدغه امروز ذوب‌آهن عنوان و اظهار کرد: این مجتمع عظیم صنعتی با وجود کمبود مواد اولیه، تمام خطوط ریلی کشور را زیر پوشش کامل قرار داد و تولید این محصول استراتژیک در ذوب‌آهن به جایگاهی رسیده که برای صادراتش برنامه‌ریزی انجام شده‌ یا در زمینه تامین مقاطع ساختمانی برای طرح ساخت یک میلیون مسکن، ذوب‌آهن آمادگی خودش را به صورت کامل اعلام کرده است. با این همه، توانمندی و شیوه تولید جهانی، به‌واقع حیف نیست ذوب‌آهن بزرگ همچنان از سهمیه مواد اولیه بهره‌مند نباشد؟

این مقام مسئول ادامه داد: از ایمیدور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت معدنی این وزارتخانه تقاضا داریم صنایع فولادی را به یک چشم نگاه کنند. اگر قرار است همه بخش‌ها مجاز به داشتن زنجیره باشند پس نباید تفاوتی در این بین قائل شوند. ذوب‌آهن از یک سو از نداشتن یارانه انرژی رنج می‌برد و از سوی دیگر از نداشتن سهمیه مواد اولیه؛ اما واحدهای فولادی و معدنی را در سطح کشور می‌بینیم که در تخصص کاری یکدیگر ورود کردند و تولید دارند. بنابراین از وزارت صنعت، معدن و تجارت و نهادهای ذی‌ربط انتظار می‌رود نظارت بیشتری بر زنجیره تولید فولاد کشور داشته باشند.

یزدخواستی خاطرنشان کرد: تولید محصولات صنعتی در کمیته طرح‌های ارزش‌افزا و معاونت برنامه‌ریزی و توسعه و هیات‌مدیره ذوب‌آهن با قوت در حال پیگیری است تا بتوانیم سبد محصولات ذوب‌آهن را با افزودن این محصولات گسترده‌تر و ارزشمندتر کنیم.

عضو هیات‌مدیره ذوب‌آهن اصفهان گفت: برای شرکت‌های تابع‌ نیز برنامه‌ریزی مناسبی شده و در ریل پیشرفت قرار گرفتند. به‌عنوان مثال، شرکت مهندسی و پویش با ساخت پاتیل برای مجتمع فولاد مبارکه، ذوب‌آهن اصفهان، فولاد آلیاژی و... توانمندی خود را در ریخته‌گری پاتیل‌های فولادی اثبات کرده است. وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌ها، درنظر داریم ساختار جدیدی را با همکاری مدیریت امور مجامع و سهام ذوب‌آهن برای شرکت‌های تابع تعریف کنیم تا هر یک در این مجموعه در تخصص خودشان بتوانند بیش از گذشته در سراسر کشور برند ذوب‌آهن اصفهان را معرفی کنند.

 

برچسب: اخبار روز ، صفحه ۶ ، شماره ۱۹۰۱https://smtnews.ir/direct/3662

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |