05 مهر، 1400

بازهم واردات گوشی تلفن همراه، اول شد

خرید موبایل بیشتر از کالای اساسی

دسته‌بندی: تجارت

1400/6/24 09:52
بازهم واردات گوشی تلفن همراه، اول شد

خرید موبایل بیشتر از کالای اساسی

دسته‌بندی: تجارت
09:52:00 1400/6/24

از سال ۱۳۹۷ و با تغییر سیاست ارزی دولت به‌تدریج واردات بسیار محدود و عمدتا در قالب کالاهای اساسی در ۲۵ گروه و همچنین مواد اولیه و واسطه تولید صورت می‌گیرد. با این حال، در این بین کالایی مانند گوشی تلفن همراه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و در صدر واردات قرار دارد.

به گزارش صمت بررسی روند واردات براساس آمار گمرک ایران نیز این موضوع را تایید کرده و نشان می‌دهد در ۴ ماه نخست امسال که مجموع تجارت خارجی ایران در صادرات و واردات حدود ۲۹ میلیارد دلار بوده، حدود ۱۴ میلیارد دلار آن واردات است و از این میزان ۱.۱۵۶ میلیارد دلار به واردات گوشی تلفن همراه اختصاص داشته که در مقایسه با مدت سال قبل ۱۰۲ درصد از نظر ارزش و ۵۰ درصد از لحاظ وزنی رشد دارد.

مجموع واردات کالاهای اساسی در ۶ گروه دریافت‌کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی یا مجموع ۲۵ گروه اصلی بیشترین حجم واردات را دارد، اما واردات گوشی موبایل در مقایسه با تک‌تک اقلام در رتبه نخست است.

در ۴ ماه نخست امسال نیز واردات گوشی در صدر بوده و بعد از آن، واردات ذرت دامی، روغن، جو، کنجاله سویا، گندم، شکر و برنج که عمدتا کالاهای ضروری وارداتی و اغلب دریافت‌کننده ارز ۴۲۰۰ تومان بنا بر ضرورت واردات و اساسی بودن آنها است وارد کشور شده است.

روی خط آمار

بررسی آمار جدیدتر درباره تجارت خارجی در مرداد امسال نیز از این حکایت دارد که در این ماه مجموع تجارت خارجی حدود ۵.۳ میلیارد دلار بوده که ۲.۵ میلیارد دلار آن به واردات اختصاص دارد.

در همین دوره، باز هم گوشی تلفن همراه نسبت به سایر اقلام بیشتر وارد شده و در رتبه نخست است. براساس آمار، ۲۳۹ میلیون دلار واردات گوشی تلفن همراه صورت گرفته که با اختلاف زیادی پس از آن اقلام اساسی قرار دارد. در این ماه بعد از گوشی موبایل، دانه سویا با ۱۴۷ میلیون دلار، ذرت دامی ۱۱۲ میلیون دلار، گندم ۷۲ میلیون دلار و جو با ۴۰ میلیون دلار واردات در مرداد وارد شده است. بر این اساس، مجموع واردات گوشی موبایل در ۴ ماه ابتدایی سال به بیش از ۱.۴ میلیارد دلار می‌رسد که رقم قابل‌توجهی در واردات ایران به شمار می‌رود که عمدتا محدود به کالاهای اساسی و مواد تولیدی است. این روند در آمار سال گذشته نیز به وضوح نمایان است.

ورود ١٤ میلیون موبایل به روش تجاری و مسافری

معاون فنی گمرک ایران از واردات بیش از ١٤ میلیون گوشی موبایل به روش تجاری و مسافری در سال گذشته خبر داد که نشان از سهم حداقل ٢١ درصدی گوشی‌های اپل از این واردات داشت.

به گفته مهرداد جمال ارونقی، براساس این گزارش، طی ۱۲ ماه سال گذشته حدود ۱۳ میلیون و ۴۹۲ هزار‌ گوشی تلفن همراه به ارزش بیش از ۲ میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلار به رویه تجاری وارد کشور شده که نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۲۰درصد از نظر تعداد و ۶۹ درصد از نظر ارزش افزایش داشته است. به عبارت دیگر، میزان واردات گوشی تلفن همراه در سال ۹۹ از نظر تعداد حدود ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه رشد کرده‌ است.

این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ افزون‌بر ۱۱ میلیون و ۲۴۴ هزار دستگاه و به ارزش یک میلیارد و ۴۴۲ میلیون دلار گوشی وارد شده بود. اما متوسط نرخ واحد هر گوشی موبایل وارداتی در سال گذشته حدود ۱۸۰ دلار بوده که نسبت به متوسط ارزش وارداتی هر دستگاه در سال ۱۳۹۸ که ۱۲۸ دلار بود، حدود ۵۲ دلار افزایش داشته است.

براساس آمار گمرک، بیشترین واردات گوشی موبایل بر حسب تعداد دستگاه طی سال گذشته مربوط به دی ماه با یک میلیون و ۷۶۰ هزار دستگاه، اسفند یک میلیون و ۶۶۸ هزار دستگاه و تیرماه با یک میلیون و ۶۶۷ هزار دستگاه بوده است. کمترین میزان واردات گوشی تلفن همراه نیز به فروردین ماه با ۳۱۷ هزار دستگاه اختصاص داشت. در همین حال با توجه به جداول مبادلات تجاری، بیشترین واردات گوشی تلفن همراه از کشور امارات متحده عربی و چین انجام شده است.

مصرف دانش‌آموزان، واردات گوشی را افزایش داد

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران از مهم‌ترین دلایل افزایش تعداد واردات گوشی موبایل نسبت به سال ١٣٩٨ می‌توان به گستره نیاز به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند در منازل توسط دانش‌آموزان به دلیل شرایط آموزش مجازی مدارس، ناشی از اثرات بیماری کرونا و تعطیلی مدارس و آموزشگاه‌ها اشاره کرد.

 وی گفت: از سوی دیگر، مدت‌زمان محدود بهره‌برداری از موبایل به دلیل چرخه طول عمر کوتاه این کالا از دیگر دلایل نیاز بازار به واردات آن است.

اما در این گفت‌وگو سهم ارزشی و تعداد واردات گوشی موبایل سال گذشته براساس برندهای مختلف اعلام شد که نشان داد سهم برند سامسونگ ۴۴ درصد، شیائومی ۲۵ درصد، اپل ۲۱درصد، هواوی ۶ درصد، نوکیا ۲ درصد و سایر گوشی‌ها ۲درصد بوده است.

همچنین سهم تعدادی واردات گوشی موبایل در برند سامسونگ ۴۴ درصد، شیائومی ۲۴ درصد، اپل ۴ درصد، هواوی ۷ درصد، نوکیا ۱۴ درصد و سایر برندها ۶ درصد بوده است. درباره سهم تعداد مصرف در سال گذشته به ترتیب گوشی‌های سامسونگ با ۵۳ درصد، شیائومی ۲۸ درصد، هواوی ۶ درصد، اپل ۶ درصد، نوکیا ۵ درصد و سایر ۲ درصد بوده است.

تعداد گوشی‌های وارداتی به ایران براساس اطلاعات شرکت‌های تولیدکننده موبایل از قبیل سامسونگ، شیائومی، هواوی، اپل، نوکیا، لیگو حدود ۱۵ میلیون و ۶۶ هزار دستگاه است که با آمار رسمی واردات تجارت گوشی تلفن همراه و واردات مسافری آن به تعداد ۱۳ میلیون و ۹۴۲ هزار دستگاه حدود یک میلیون و ۵۷۴ هزار دستگاه تفاوت دارد.

ارزش گوشی‌های فروخته‌شده توسط این شرکت‌ها بیش از ۲میلیارد و ۷۸۶ میلیون دلار است که با ارزش تجاری رسمی تلفن‌های وارداتی و همچنین توسط مسافران به ارزش ۲میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلار به میزان ۳۵۰ میلیون دلار تفاوت دارد که به گفته ارونقی، طبیعتا این تفاوت در تعداد و ارزش کالا را می‌توان ناشی از دلایلی از جمله کم‌اظهاری تلقی کرد.

رشد ۲۸ درصدی واردات موبایل

در همین حال معاون فنی دفتر آمار گمرک نیز گفت: طی ۴ماه نخست ۱۴۰۰، حدود ۵ میلیون و ۱۵۶ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش یک میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد ۲۸ درصدی داشته است.

آرزو غنیون ضمن بیان این مطلب در گفت‌وگو با تسنیم افزود: در ۴ ماه نخست سال، میزان کل واردات به کشور بیش از ۱۲میلیون و ۵۰۹ هزار تن و به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۷۶ میلیون دلار بوده که این میزان واردات، مشتمل بر ۴۰۵۰ قلم کالای وارداتی (تحت کد تعرفه ۸ رقمی) است که از ۱۰۵کشور طرف معامله تجاری ایران وارد کشور شده است.

در میان کالا‌های وارداتی، گوشی تلفن همراه نه‌تنها در بین ۱۰قلم عمده کالا‌های وارداتی به لحاظ ارزشی رخ می‌نماید، بلکه به‌عنوان نخستین کالای وارداتی مشاهده می‌شود و بیش از یک میلیارد دلار به واردات این کالای مصرفی که حدود ۸درصد از ارزش کل واردات کشور در ۴ ماه نخست امسال را به خود اختصاص داده تخصیص داده شده است.

معاون فنی دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران ادامه داد: در ۴ماه منتهی به تیر، حدود ۵ میلیون و ۱۵۶ هزار ‌گوشی تلفن همراه به ارزش یک میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار به رویه تجاری وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد ۲۸ درصدی از نظر تعدادی و ۱۰۲ درصدی از نظر ارزشی را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، میزان واردات گوشی تلفن همراه طی ۴ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از نظر تعدادی حدود یک میلیون و ۱۲۵ هزار دستگاه بیشتر شده است.

وی گفت: از مهم‌ترین دلایل افزایش واردات این کالا نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹، می‌توان به افزایش نیاز به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند در منازل توسط دانش‌آموزان حسب شرایط آموزش مجازی مدارس، ناشی از اثرات بیماری کرونا و تعطیلی مدارس و آموزشگاه‌های زبان‌های خارجی، کلاس‌های تقویتی و... اشاره کرد که از سوی دیگر مدت‌زمان محدود بهره‌برداری از گوشی تلفن همراه (به‌طور متوسط ۳سال برای هر دستگاه گوشی تلفن همراه)، به دلیل چرخه طول عمر کوتاه این کالا از دیگر دلایل نیاز بازار به واردات این کالای مصرفی به شمار می‌رود، ضمن اینکه گفتنی است میزان واردات گوشی تلفن همراه در ۴ ماه‌ نخست ۹۹، بیش از ۴ میلیون و ۳۱ هزار دستگاه و به ارزش ۵۲۷ میلیون دلار بوده است.

غنیون ادامه داد: اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه، از اقدامات اساسی در جهت جلوگیری از ورود غیرقانونی و قاچاق این کالای مصرفی به داخل کشور بوده از طرفی ماخذ ورودی پایین (۵ درصد) به لحاظ نبود صنایع الکترونیکی تولید گوشی‌های هوشمند در داخل کشور نیز روند ورود این کالا را تسهیل کرده است.

معاون فنی دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران گفت: متوسط نرخ واحد هر گوشی تلفن همراه وارداتی در مدت‌زمان مورد بررسی حدود، ۲۲۴ دلار برآورد می‌شود که نسبت به متوسط ارزش وارداتی هر گوشی تلفن همراه در ۴ ماه نخست سال گذشته، که ۱۴۲ دلار بوده، حدود ۸۲ دلار بیشتر است. این رقم متضمن افزایش ۵۸ درصدی شاخص متوسط ارزش وارداتی این کالاست.

وی تاکید کرد: کشور‌های طرف معامله در واردات گوشی تلفن همراه، عمدتا امارات متحده عربی، چین و ویتنام بوده است.

غنیون افزود: در کنار واردات گوشی تلفن همراه با رویه تجاری واردات این کالای مصرفی از طریق ورود مسافر نیز صورت می‌پذیرد که نیاز به انجام ثبت مشخصات گوشی تلفن همراه در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) دارد و براساس اطلاعات موجود و مقدماتی ۴ ماه نخست امسال، تعداد ۹۲ هزار و ۷۲۱ گوشی تلفن همراه از طریق مسافری وارد کشور شده که در مجموع کل واردات گوشی تلفن همراه از راه تجاری و مسافری در مدت‌زمان مورد بررسی به ۵میلیون و ۲۴۹ هزار دستگاه افزون شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در مجموع گوشی تجاری و مسافری حاکی از افزایش حدود یک میلیون و ۱۳۸ هزار گوشی تلفن همراه است.

وی گفت: این میزان واردات گوشی موبایل از راه مسافری طی ۴ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۹ که حدود ۷۹هزار و ۶۹۴ دستگاه وارد کشور شده بود، افزایش ۱۶ درصدی در تعداد را نشان می‌دهد.

معاون فنی دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران ادامه داد: مطابق با اخبار مربوط به ماخذ تعرفه گوشی تلفن همراه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۰، حقوق ورودی واردات گوشی‌های تلفن همراه وارداتی به شیوه تجاری با ارزش بالای۶۰۰ دلار را از ۸ درصد به ۱۲ درصد ارتقا دادند به علاوه اینکه سود بازرگانی برای تلفن‌های وارداتی نام‌برده به شیوه مسافری، دو برابر بوده و مبنای محاسبه نرخ تسعیر ارز سامانه سنا (به طور متوسط دلاری حدود ۲۴۰۰۰ تومان) است.

براساس این مصوبه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است تمام تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند بارکدخوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل را نیز همانند گوشی‌های موبایل در سامانه هوشمند مدیریت و تجهیزات سامانه‌ای (همتا) ثبت کند که این امر عملیاتی شده است.

معاون فنی دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، با اعمال نرخ حقوق ورودی برای گوشی‌های با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار روند واردات این کالای مصرفی به سوی گوشی‌های با ارزش کمتر از سقف تعیین‌شده سوق داده می‌شود، به طوری که عموم مردم توان خرید و بهره‌برداری از این کالای مصرفی را داشته باشند چنانکه متوسط نرخ هر دستگاه گوشی تلفن همراه وارداتی نیز موید این امر است.

سخن پایانی

براساس آمار، در میان کالا‌های وارداتی، گوشی تلفن همراه نه‌تنها در بین ۱۰ قلم عمده کالا‌های وارداتی به لحاظ ارزشی رخ می‌نماید، بلکه به‌عنوان نخستین کالای وارداتی مشاهده می‌شود و بیش از یک میلیارد دلار واردات این کالای مصرفی است که حدود ۸ درصد از ارزش کل واردات کشور در ۴ماه نخست سال را به خود اختصاص داده است. از مهم‌ترین دلایل افزایش واردات این کالا نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹، می‌توان به افزایش نیاز به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند در منازل توسط دانش‌‌‌آموزان حسب شرایط آموزش مجازی مدارس، ناشی از اثرات بیماری کرونا و تعطیلی مدارس و آموزشگاه‌های زبان‌های خارجی، کلاس‌های تقویتی و... اشاره کرد.


نویسنده: گروه تجارت
برچسب: صفحه ۷ ، شماره ۱۸۸۴https://smtnews.ir/direct/1977

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |