30 دی، 1400

کشاورزان یزدی در انتظار جواب آزمایش سموم محصولات گلخانه‌ای

جواب آزمایش فلفل‌های برگشت‌خورده کجاست؟

دسته‌بندی: استان‌ها

1400/10/25 11:17
کشاورزان یزدی در انتظار جواب آزمایش سموم محصولات گلخانه‌ای

جواب آزمایش فلفل‌های برگشت‌خورده کجاست؟

دسته‌بندی: استان‌ها
11:17:00 1400/10/25

به درازا کشیدن اعلام نتایج سموم کشاورزی محصولات گلخانه‌ای یزد، از یک سو نگرانی مردم را تشدید کرده و از سوی دیگر، قیمت این محصولات را کاهش داده و گلخانه‌داران را متضرر کرده است. اعلام نتایج آزمایشات اندازه‌گیری سموم کشاورزی محصولات گلخانه‌ای استان یزد قرار بود آخر هفته گذشته اعلام شود. معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مسئولیت اعلام این نتایج را برعهده داشت. قرار بود این اطلاعات بعد از ارائه به دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، در اختیار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته و اطلاع‌رسانی عمومی صورت گیرد.

این اطلاعات درحال‌حاضر در اختیار معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دارد اما با توجه به مطالبات مالی آزمایشگاه مجری، انجام آزمایشات، در گیرودار پرداخت هزینه از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان، باقی مانده و اعلام نشده است.

بنا بر گزارش مهر، چندی پیش تصاویر ناشی از بازگشت محصولات گلخانه‌ای به‌طور شاخص فلفل دلمه‌ای محصول گلخانه‌های استان یزد در فضای مجازی خبرساز شد؛ البته این خبر در سطح کشور مطرح بود و بازگشت این محصولات از کشورهای مقصد صادرات، خسارت جبران‌ناپذیری به کشاورزان وارد کرد.

گلایه گلخانه‌داران 

آنها از مسئولان به‌ویژه سازمان جهاد کشاورزی انتظار داشتند استانداردهای لازم برای تایید محصولات صادراتی را به کشاورزان اعلام کنند تا این خسارت‌ها دوباره به بار نیاید.

اینجا بود که پای آزمایش میزان سموم استفاده شده برای تولید محصولات گلخانه‌ای به صورت جدی در سطح کشور و به‌ویژه در استان یزد به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات گلخانه‌ای مورد توجه قرار گرفت.

با حضور کارشناسان سازمان غذا و داروی کشور، نمونه‌برداری از گلخانه‌ها و نوع محصول به انتخاب کارشناسان انجام شد و نمونه‌ها برای آزمایش به آزمایشگاه تخصصی تهران ارسال شد چراکه یزد فاقد آزمایشگاه سم شناسی است.

مشت نمونه خروار نیست

در این هنگام جهاد کشاورزی با گلایه از اینکه مشت نمونه خروار نیست، از کارشناسان خواست از اعلام نظر کلی درباره محصولات کشاورزی گلخانه‌ای پرهیز کنند و با نمونه‌برداری از گلخانه‌های تولید‌کننده محصولات در هر استان، نظر دهند.

همه این مراحل طی و نمونه‌برداری انجام شد و نمونه‌ها در آزمایشگاه تست شد و معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد در نخستین نشست خبری در جمع خبرنگاران اعلام کرد نتیجه سم‌شناسی محصولات گلخانه‌ای استان اعلام می‌شود.

بهروز حیدری افزود: با توجه به اینکه آزمایشگاه سم‌شناسی در استان نداریم، نمونه‌ها به معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارسال شده و نتیجه نهایی به سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام خواهد شد.

اعلام حد مجاز باقیمانده سموم 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی نیز در گفت‌وگو با مهر از آمادگی برای اعلام عمومی نتایج آزمایشات سم‌شناسی محصولات گلخانه‌ای استان خبر داده و افزود: به محضی که این اطلاعات در اختیار سازمان قرار بگیرد، به اطلاع عموم خواهد رسید.

محمدحسین ملانوری پیش از این بارها به کلی‌گویی درباره کیفیت محصولات گلخانه‌ای و نمونه‌برداری از سطح عرضه محصولات گلایه کرده بود و این بار هم بر این موضوع تاکید کرد.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۸ لیست حد مجاز باقی‌مانده سموم و فلزات سنگین در محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای استان در پایگاه اطلاع‌رسانی اداره حفظ نباتات بارگذاری شده است. ملانوری گفت: کشاورزان محصول را به صورت آزاد از مراکز عرضه خریداری می‌کنند اما سمومی که عرضه می‌شود مورد نظارت و بازرسی سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد و مجاز است و در صورت مشاهده سموم غیرمجاز به عرضه‌کننده برخورد می‌شود.

تعیین حد مجاز استفاده از ۲۰۳ سم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد اعلام کرد: جهاد کشاورزی استان یزد نسبت به تعیین حد مجاز مصرف ۲۰۳ سم در تولید ۸۰ محصول کشاورزی استان اقدام کرده است و هر کس ادعایی مبنی‌بر سمی بودن تولیدات کشاورزی استان دارد می‌تواند با مستندات به سازمان مراجعه کند اما ادعای کلی را رد می‌کنیم.

وی از اعلام نتیجه نهایی آزمایشات سم‌شناسی اظهار بی‌اطلاعی کرد و افزود: قرار بود نتیجه نمونه‌برداری صورت گرفته از گلخانه‌های استان یزد به‌ویژه محصول فلفل دلمه‌ای به دانشگاه علوم پزشکی یزد و سپس جهاد کشاورزی استان اعلام شود که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

اطلاع‌رسانی در گرو‌ پرداخت هزینه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اما از آماده بودن نتایج آزمایشات سم‌شناسی در دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: آزمایشات برای پرداخت هزینه آزمایش از سوی سازمان جهاد کشاورزی به استان اعلام نشده است.

خطیبی با بیان اینکه آزمایشگاه خصوصی این تست اندازه‌گیری سموم را انجام داده است و هزینه آن باید پرداخت شود، گفت: تا زمانی که این هزینه از سوی سازمان جهاد کشاورزی پرداخت نشود، نتیجه اعلام نخواهد شد. 

وی اما از تجهیز استان به آزمایشگاه مجهز سم‌شناسی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: ساخت این آزمایشگاه با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان از مصوبات دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد است که امیدواریم هرچه زودتر شاهد راه‌اندازی آن باشیم تا خدمات با تعرفه دولتی انجام شود.

سخن پایانی

در هر حال بده‌بستان‌های مالی برای اعلام نتیجه آزمایشی که هم برای مصرف‌کننده و هم تولید‌کننده بسیار مهم است و بازار داخل و خارج را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، مایه تاسف است و امیدواریم با تعامل بین‌دستگا‌هی، این مشکل برطرف شده تا هرچه زودتر تکلیف کیفیت محصولات گلخانه‌ای استان مشخص شود.

 

برچسب: گروه استان ها ، صفحه ۱۰ ، شماره ۱۹۸۰https://smtnews.ir/direct/11637

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |