23 مرداد، 1401

تاثیر برداشته شدن تحریم ها بر قیمت خودروهای خارجی

دسته‌بندی: صنعت خودرو

1400/6/21 01:30

تاثیر برداشته شدن تحریم ها بر قیمت خودروهای خارجی

دسته‌بندی: صنعت خودرو
01:30:00 1400/6/21

مدتی است زمزمه هایی از آزادسازی واردات خودروهای خارجی به بازار داخلی به گوش می رسد و این در حالی است که بسیاری معتقدند با وضعیت کنونی بازار ارز، واردات اشتباه بوده و امکان پذیر نیست.

یکی از مهم ترین موانع برای آزادسازی واردات خودرو، تامین ارز کافی است که از زمان وضع مجدد تحریم ها ممکن نیست و به همین دلیل است که واردات دستخوش ممنوعیت گردیده است. نتیجه این ممنوعیت، بالا رفتن قیمت دلار و صعود وحشتناک قیمت خودرو دست دوم بوده است که در ادامه این مطلب قصد داریم بیشتر در این باره با شما صحبت کنیم.

برداشته شدن تحریم ها و تاثیر آن بر روی واردات خودرو

در ابتدا قصد داریم کمی راجع به موارد جانبی که بر قیمت خودروها تاثیرگذار است، صحبت کنیم. خوب همانطور که میدانید قیمت دلار در سالهای گذشته جهش بسیار زیادی را تجربه نمود و باعث شد تا بازار خودرو دستخوش تغییرات قیمتی سنگینی گردد.

به دلیل اینکه واردات خودرو در کشور ممنوع شده بود، شوکی به بازار خودرو وارد شد و باعث شد تا قیمت خودرو کارکرده بصورت سرسام آوری بالا برود اما این پایان کار نبود و ضربه بعدی به بازار خودروی کشور زمانی زده شد که قیمت دلار هم افزایش پیدا کرد. حال فرض کنید زمانی که قرار است دیگر هیچ خودروی جدیدی وارد ایران نشود و دلار هم گران شود، چه اتفاقی در چنین بازاری رخ میدهد!

این موضوع باعث شد تا جهشی وحشتناک در قیمت همه خودروها بخصوص خودروهای دست دوم خارجی ایجاد شود که در نهایت دلیل بر این شد که حباب قیمتی برای این دست خودروها ایجاد گردد. پر واضح است زمانی که خودروی خارجی نو به داخل کشور وارد نشود، مردم مجبورند برای رفع نیاز خودرویی خود به خرید خودرو دست دوم با قیمت غیر واقعی روی بیاروند و به عبارتی چارهای جز این نخواهند داشت.

بعد از بوجود آمدن چنین وضعیتی، بازار خودرو کارکرده به دلیل عدم وجود خودروهای نو رونق پیدا نمود و البته دلالها نیز باز از این موضوع سو استفاده نموده و قیمت را باز هم افزایش دادند تا سرانجام، قیمت به عددی که امروز شاهد آن هستیم برسد.

اما به غیر از موارد فوق، موارد دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر قیمت خودروها تاثیرگذار باشند مانند بودجه ای که دولت برای سال جاری در نظر گرفته. اگر بودجه به همین شکل باقی بماند و چارهای برای آن اندیشیده نشود، قطعا شاهد افزایش دوباره قیمت دلار خواهیم بود. به عقیده بسیاری از متخصصین، اگر دولت سیاست های انقباضی جدیدی را در پیش نگیرد، دلار شروع به جهش خواهد کرد و تا پایان سال احتمال اینکه به ۳۲ یا ۳۳ هزار تومان برسد، وجود دارد.

اما اگر این دولت سیاستهای صحیحی را در همه حوزهها از جمله بازارهای سرمایه ای و ارز پیاده کند و تحریم ها هم برداشته شود به احتمال زیاد قادر خواهد بود تا افزایش قیمت دلار را کنترل کند.

با برداشته شدن تحریم ها اولین و مهم ترین اتفاقی که می افتد این است که دسترسی به منابع ارزی متعددی که میتواند برای واردات خودرو مورد استفاده قرار گیرد، باز خواهد شد. دسترسی به منابع جدید برای واردات خودرو به معنی این است که دلیلی که دولت برای ممنوع کردن واردات خودرو، ۳ سال پیش اعلام کرده بود، دیگر وجود نخواهد داشت و دیگر مانعی بر سر آزادسازی واردات خودرو وجود ندارد.

تاثیر برداشته شدن تحریم ها بر قیمت خودروهای خارجی

با برداشته شدن تحریمها، دسترسی به منابع جدید ارزی تسهیل شده و واردات خودروهای خارجی نیز به بازار، آزاد میشود. به دنبال این موضوع علاوه بر اینکه خودروهای جدید و به روز وارد بازار داخلی میشوند، قیمت خودروهای خارجی کارکرده موجود نیز کاهش چشمگیری را تجربه خواهند نمود.

اما این کاهش قیمت به عوامل بسیاری بستگی دارد. به طور مثال مشخص نیست که تحریم ها کی برداشته میشوند و این رفع تحریمها، شامل چه مواردی خواهند شد. در هر حال به عقیده بسیاری از کارشناسان بازارهای سرمایهای و بازار خودرو، برداشته شدن تحریم ها و آزادسازی واردات خودروهای خارجی، قطعا تکانی به این بازار خواهد داد.

کاهش قیمت خودروهای خارجی

با توجه به شرایط بد بازار خودروی کشور و با توجه به بالا بودن قیمتها، تقاضا هم پائین آمده اما به دلیل چسبندگی قیمتی که در این بازار، مانند بازار مسکن ایجاد شده، متاسفانه قیمتها ساکن مانده و پائین نمی آیند.

از این موارد که بگذریم چیزی که واضح است این موضوع است که به دلیل شرایطی که پیشتر نیز ذکر شد، خودرو قطعا ارزان خواهد شد اما زمان این کاهش قیمت هنوز دقیقا مشخص نبوده و به عوامل بسیاری وابسته است.

نتیجه گیری

در هیچ کجای جهان مرسوم نیست که  مردم برای سرمایه گذاری به خرید خودرو روی بیاورند و بر روی خودرو سرمایهگذاری کنند. مسالهای که وجود دارد این است که آینده بازار خودروی ایران کاملا نامشخص است. ممکن است دلار گران شده و خودرو گرانتر هم بشود اما احتمال اینکه با توجه به شرایط موجود، خودرو ارزان شود بیشتر است.

در مجموع به دلایل مختلف، توصیه اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان حوزه خودرو این است که به خودرو به هیچ عنوان به دید کالای سرمایهای نگاه نشود. به طور مثال همانطور که شاهد هستیم تولید و عرضه خودروهای الکتریکی در جهان روز به روز در حال افزایش است و ممکن است روزی بازار خودروها به کل به آن سو حرکت کند و در اینصورت قیمت خودروهایی که با سوخت های فسیلی کار میکنند با افت شدیدی مواجه خواهند شد.

اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قصد دارید تا برای سرمایه‌گذاری، خودرو تهیه کنید، باید به موارد متعددی دقت داشته باشید تا متحمل ضرر نشوید. یکی از مهمترین و پراهمیتترین موارد در خرید خودرو دست دوم خارجی، نحوه خرید است. به طور مثال اگر شما به عنوان یک خریدار نتوانید خودرو صحیح را برای خرید انتخاب کنید یا خودروی مورد نظرتان را با قیمتی بالاتر خریداری کنید، از چند جهت متضرر میشوید. حال فرض کنید علاوه بر اینکه برای خودرو مورد نظرتان را گران خریدهاید، آن خودرو را بدون کارشناسی صحیح نیز تهیه نموده باشید. این موضوع می تواند ضرر بزرگتری برای شما در پی داشته باشد.

زمانی که شما خودروی مورد نظرتان را گرانتر از قیمت واقعی خریداری میکنید، در زمان خرید متحمل ضرر میشوید اما زمانی که خودرو را کارشناسی نشده میخرید، در زمان فروش هم ضرر سنگینی را تجربه میکنید چرا که نمیتوانید خودرو را به قیمتی که مد نظر دارید به فروش برسانید و این موضوع به معنای دو سر سوخت شدن سرمایه شما خواهد بود. اما چاره چیست؟

در این بین شرکت های محدودی مشغول به فعالیت هستند که خودروهای دست دوم را بصورت کاملا کارشناسی شده و به قیمت، به بازار عرضه میکنند که به خریداران این امکان را میدهد تا خودرو مد نظر خود را با اطمینان کامل از هر لحاظ و به قیمت مناسب خریداری کنند تا هر دو سوی این سرمایه گذاری برایشان سودآور باشد. از میان این شرکت ها، Auto۳۶۰ توانسته به دلیل رضایت بالای مشتریان، جایگاه بالایی در این بازار بدست بیاورد. این شرکت با بهره گیری از برترین متخصصین صنعت خودرو و همین طور کارشناسان خبره و با سابقه، مدتی است در این بازار مشغول به فعالیت است.

 

منبع: خبر آنلاین

برچسب: تحریم ، بازار خودرو ، قیمت خودرو ، خودرو وارداتیhttps://smtnews.ir/direct/1680

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |