17 مرداد، 1401

برابری به سود همگان است

دسته‌بندی: یادداشت

1400/6/20 19:56

برابری به سود همگان است

دسته‌بندی: یادداشت
19:56:00 1400/6/20

چرا برابری به سود همگان است. مردم فطرتا نابرابری را مسبب فساد اجتماعی می‌دانند، اما دلایلی چند نشان می‌دهد سطوح نابرابری در جوامع پیشرفته آنقدر بسیارند که می‌توان تاثیرات آنها را اندازه گرفت.

 البته نظریه‌پردازان اجتماعی با خیل عظیمی از نظرات فردی و علائق قوی و مشروع مردم روبه‌رو هستند. ما در عصر بدبینی به‌سر می‌بریم. باوجود غنای مادی بیش از پیش تحت فشار ناکامی‌های اجتماعی قرار داریم و رکود اقتصادی و افزایش بیکاری هم بر این درد می‌افزاید.

بسیاری معتقدند در جامعه همه موارد انسانی؛ از طول عمر تا بیماری روانی و از خشونت تا بی‌سوادی، نه از میزان ثروت که از میزان برابری در آن جامعه تاثیر می‌پذیرد. در جوامعی که شکاف عمیقی میان فقیر و غنی وجود دارد، این شکاف برای تک‌تک افراد زیان‌آور است.

در تاریخ بشریت شاید تا این حد، رنج روانی و عاطفی وجود نداشته است. آنچه در دنیای مدرن از آن می‌نالیم معمولا کمبود وقت برای لذت بردن از مصاحبت با دوستان است که البته این روزها غیرممکن می‌نماید. چنان حرف می‌زنیم که گویی زندگی ما یک نزاع روانی دائم است؛ توأم با اضطراب و احساسات سرخورده، اما حقیقت این است که تجملات و ریخت‌وپاش زندگی‌هامان آنقدر زیاد شده که کره زمین هم از آن در امان نیست.

مردم به‌طور روزافزون از یکدیگر دورتر، خودخواه‌تر و بی‌مسئولیت‌تر شده‌اند و خواهان حرکت به‌سوی زندگی برمبنای ارزش‌ها، اجتماع مردمی و خانواده‌اند. برای ایجاد باور مشترک در جهت ایجاد جامعه بهتر، هر فرد فقط برای بهبود وضعیت شخصی خودش می‌کوشد، این در حالی است که تمام شهروندان به‌عنوان فردی در اجتماع موجود باید برای بهبود روانی و اجتماعی کل جامعه تلاش کنند.

وقت آن است که به‌جای متهم کردن والدین، ادیان، ارزش‌ها، تحصیلات و سازمان‌های کیفری، باور کنیم این نابرابری‌ها هستند که سلامت روانی جامعه را به‌خطر می‌اندازند. در تمام جهان بهترین روش برای ارتقای کیفیت زندگی همواره ارتقای سطح استانداردهای مادی بوده است؛ به‌علاوه اینکه درون هر کشور سلامت و خوشبختی مردم به میزان درآمدشان مربوط می‌شود. باید در راستای کاهش نابرابری‌ها در جامعه تلاش کنیم. ساختار اجتماعی یا روانشناسی فردی جامعه را باید شناخت و روی آن کار کرد. جوامع کنونی نسبت به گذشته بسیار مضطرب‌تر و نگران‌ترند، زیرا افسردگی و اضطراب با یکدیگر مرتبط‌ هستند.

فردی که به یکی از این موارد مبتلا است، به دیگری هم مبتلا می‌شود و روانپزشکان نیز هر دو را با روش‌های مشابه درمان می‌کنند. در دنیای نابرابر امروز آنچه به‌جای افزایش اتکا به نفس سالم مشاهده می‌شود، افزایش خودشیفتگی، به‌ویژه در جوانان است.

باید برای از بین بردن نابرابری‌ها در جامعه به ارزیابی اجتماعی فکر کرد. باید تنش‌های روانی جامعه را کاهش داد تا جامعه به خود شک نکند و نگران قضاوت‌هایی نباشیم که در آن ما را خسته‌کننده، ناخوشایند، کودن و نالایق بدانند. کاهش نابرابری بهترین راه ارتقای کیفیت محیط اجتماعی و پیرو آن کیفیت حقیقی زندگی همه ماست.

 


نویسنده: قربانعلی تنگ‌شیر- مدرس دانشگاه
برچسب: صفحه ۱۶ ، قربانعلی تنگ‌شیر ، شماره ۱۸۸۰



https://smtnews.ir/direct/1633

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |