16 تیر، 1401

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درگفتگو با گسترش نیوز:

اعتراضات مردمی وسیع نیست/ دولت رئیسی تورم را مهار می‌کند

دسته‌بندی: سیاست

1401/2/27 15:00
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درگفتگو با گسترش نیوز:

اعتراضات مردمی وسیع نیست/ دولت رئیسی تورم را مهار می‌کند

دسته‌بندی: سیاست
15:00:00 1401/2/27

مصباحی مقدم: کاری که دولت می‌کند کاری برنامه‌ریزی شده و معقول و کارشناسی شده است مردم نباید نگران باشند و نباید فکر کنند کاری عجیب و غریب در حال صورت گرفتن است. البته من بی‌اطلاع نیستم که اعتراضات نسبت به آنچه در گذشته رخ می‌داد متفاوت است و از نظر ابعاد کاملا فرق دارد و وسیع نیست.

 

«پرداخت یارانه رئیسی آغاز شد» از زمان اعلام این خبر با جزییات ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی آن، گویی جنگی بدون مهمات نظامی در کشور آغاز شد، گرانی‌ها که پیش از آن هم استارت خورده بود سر به فلک کشید و مردم با هجوم به سوپرمارکت‌ها روغن و ماکارونی و تخم‌مرغ را جارو کردند، بخش دیگری از جامعه هم که به طور معمول نظاره گر بالارفتن قیمت‌ها و خالی تر شدن جیب هایشان بودند طبق معمول که از گوشت به سویا رسیدند و تن ماهی و ماکارونی و مرغ را به شکلی دوره‌ای از سفره‌های خود حذف کردند منتظر نشستند تا ببینند این ماه با کدام کالا خداحافظی کنند. اما این همه نتیجه تصمیمات اقتصادی دولت و یارانه رئیسی نبود چراکه در برخی شهرها مردم به شکلی دیگر نشان دادند که دل خوشی از شرایط فعلی ندارند و تیغ جراحی اقتصادی مستقیما روی گلوی آنها است. با این حال غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است« اعتراضی هم اگر شده وسیع نیست و از تجمعات در زمان دولت روحانی ابعاد کمتری دارد» با او در این مورد گفت‌وگو کردیم. با گسترش نیوز همراه باشید.

جراحی اقتصادی درد دارد

مصباحی مقدم در رابطه با عوامل ایجاد شرایط فعلی و گرانی های افسار گسیخته، اظهار کرد: وضعیت فعلی اقتصاد و معیشت کشور هیچ ربطی به جنگ روسیه و اوکراین ندارد؛ ربطی به برجام هم ندارد. این یک امر داخلی است. ما همواره نیازمند این بودیم که نرخ کالاهایمان در بازار بر اثر عرضه و تقاضا تعیین شود نه اینکه قیمت‌ها دستوری تعیین شود. دولت‌ها معمولا تلاش کرده‌اند که قیمت‌ها را به طور دستوری کنترل کنند. و معمولا نسبت به برخی از کالا‌ها ارز با قیمتی متفاوت در نظر گرفته می‌شود که براساس همین قیمت‌های دستوری بتوانند ضروریات زندگی مردم را در سطح پایینتری پاسخ بدهند. همیشه گفته شده است که اصلاح این روش و رویه به اقدامی مثل جراحی اقتصادی نیاز دارد و دولت‌ها معمولا جرات این جراحی را نداشتند . حتی در این موضوع  به تاخیر افتاده بودیم حالا دولتی به میدان آمده و عزم دارد تا این جراحی را انجام بدهد، اگر این جراحی انجام نگیرد این چالش استمرار پیدا می‌کند و این مشکلات ادامه خواهد داشت. اگر این جراحی صورت بگیرد اصلاحی اساسی در انتظار کشور است اما درد دارد.

دولت رئیسی، دولت نزول تورم است

وی افزود: دولت برای مهار تورم نباید قیمت‌ها را کنترل کند بلکه باید عوامل تورم را از بین ببرد. چون افزایش قیمت‌ها حاصل اقدامات پیشینی و حاصل عوامل دیگری است. یکی حاصل تورم و دو نرخی کردن ارز است یکی حاصل چند نرخی کردن نرخ برخی کالاها و خدمات است. دولت اگر تورم را مهار کند می‌تواند موفق باشد این دولت به طور اساسی در صدد کنترل تورم بر آمده است عامل اساسی تورم در اقتصاد ما کسری بودجه دولت است. همچنین رشد نقدینگی ناشی از استقراض دولت از بانک مرکزی و یا استقراض بانک‌ها از بانک مرکزی مورد توجه است. قسمت اول معلول کسری بودجه دولت است. تا اینجا در دولت سیزدهم تورم نزولی است و ماه به ماه روند نزولی را طی می‌کند پس این گرانی‌ها معلول دو نرخی‌ها است و معلول مداخله دولت در قیمت‌ها و ثابت نگه داشتن برخی از قیمت‌ها است بدون اینکه قیمت‌های نهاده‌های تولیدی آن کالا ثابت باشد. از جمله حقوق و دستمزد! این دولت جراحی انجام می‌دهد و جراحی درد و واکنش دارد. این واکنش‌ها طبیعی است باید اجازه دهیم دوره جراحی به پایان برسد تا این واکنش‌ها تمام شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: من معتقدم گرانی‌های اخیر درد جراحی است و اقتصاد دانانی که تصور می‌کنند این یارانه‌ها به تورم دوباره منتهی می‌شود از این نکته غافل هستند که در بودجه ۱۴۰۱ برای این یارانه‌ها اعتبار بزرگی در نظر گرفته شده است. جزء ذات بودجه بوده است و بودجه هم از طریق تورم تعیین نمی‌شود.

یارانه رئیسی فقط دو ماه است

وی ادامه داد: بنا نیست برای همیشه یارانه نقدی داده شود رئیس‌جمهوری اعلام کرده است یارانه نقدی برای دو ماه است تا بستر لازم برای کالا برگ الکترونیکی فراهم شود به اعتباری تا کارت‌های مردم بتواند از ظرفیت استفاده برخوردار شود و وقتی این ساختار پرداخته شد، قرار نیست یارانه نقدی داشته باشیم. این روش خوب است دولت یارانه قبلی را که هیچ خواصیتی نداشت ولی هزینه‌ای سنگین بر دوش دولت گذاشته بود حذف کرد آن یارانه ماهانه ۴۲ هزار میلیارد تومان بود و آن را حذف کردند و این یارانه جدید را داده‌اند تا مردم در کارت‌های خود پول داشته باشند و ما به التفاوت نرخ جدید و قدیم را از این کارت‌ها تامین کنند. دولت باید سریعتر برای فعال کردن کالا برگ‌های الکترونیک اقدام کند تا مردم استفاده کنند و برایشان نرخ کالا همان قیمت‌های گذشته باشد.

مردم معترض نگران نباشند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان خطاب به مردم معترض گفت: کاری که دولت می‌کند کاری برنامه‌ریزی شده و معقول و کارشناسی شده است مردم نباید نگران باشند و نباید فکر کنند کاری عجیب و غریب در حال صورت گرفتن است. البته من بی‌اطلاع نیستم که اعتراضات نسبت به آنچه در گذشته رخ می‌داد متفاوت است و از نظر ابعاد کاملا فرق دارد و وسیع نیست؛  از اساس فرق دارد و پر دامنه نیست و اعتراضاتی مقطعی است و بعضا از ناحیه برخی موارد دیگر است و اگر از طرف دولت و وزرای مربوطه توضیح داده شود و تبیین صورت بگیرد تا قانع شوند این اعتراضات گه گاهی هم مرتفع می‌شود.

 

برچسب: تورم ، برجام ، یارانه ، مذاکرات برجامی ، رییسیhttps://smtnews.ir/direct/19085

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |