26 مرداد، 1401

آشنایی با ‌گاتر (Gutter) و انواع آن

دسته‌بندی: اخبار روز

1400/9/15 19:40

آشنایی با ‌گاتر (Gutter) و انواع آن

دسته‌بندی: اخبار روز
19:40:00 1400/9/15

برای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی از کانال های پیش ساخته آب استفاده می شود که در واقع به همین کانال های پیش ساخته آب گاتر گفته می شود.

برای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی از کانال های پیش ساخته آب استفاده می شود که در واقع به همین کانال های پیش ساخته آب گاتر گفته می شود.

جمع آوری آب در کف پارکینگ، موتورخانه، رمپ ورودی ساختمان، سونا، دور استخر، جکوزی، بام، تراس، روف گاردن، فضاهای تاسیساتی، فضاهای صنعتی، کارخانه ها، آشپزخانه های صنعتی، سرویس بهداشتی و برای جمع آوری آب باران در لبه ی سقف های شیب دار به عنوان ناودانی و غیره توسط این کانال های پیش ساخته انجام می شود.

گاتر چیست ؟

گاتر در لغت به معنی کانال آب یا ناودان است و در علم مهندسی به انواع کانال پیش ساخته ، آبرو، ناودان یا جوی آب گفته می شود که برای جمع آوری و زهکشی آبهای سطحی در فضاهای مختلف استفاده می شوند. ناودان یا همان گاتر با توجه به نوع کاربری آن در ابعاد مختلف و با جنس ها و طرحهای متنوع تولید می شود مانند گاتر فلزی و پلاستیکی که متداولترین نوع کانال آب است.

آشنایی با ‌گاتر و انواع آن

کاربرد اصلی و ماهیت گاتر یا همان (ناودان ، آبرو) برای جلوگیری از تجمع آب است و این وسیله کاربردی انواع مختلفی دارد که با توجه به موارد استفاده آن در مکان‌های مختلف، خصوصیات و ویژگی‌های آن (جنس، اندازه،شکل و…) تغییر می‌کند.

انواع گاتر در صنعت

گاتر صنعتی (Industrial gutter)

در محیط ‌های صنعتی همانند کارخانه‌ها، کارگاه‌های تولیدی، آشپزخانه‌های صنعتی و… از گاترهای صنعتی استفاده می‌شود، این نوع گاتر نسبت به گاتر‌های معمولی مقاومت بالاتری دارد و هنگام ساخت آن باید به این نکته توجه کرد که دقیقا در چه مکانی قرار است مورد استفاده قرار بگیرد.

گاتر صنعتی (Industrial gutter)

با توجه به این نکته جنس آن را انتخاب کرد برای درک بهتر در برخی از کارخانه‌ها که ماشین‌های سنگین تردد دارند این محصولات باید مقاومت وزنی بالایی داشته باشند و یا در آشپزخانه‌های صنعتی به دلیل شستشوی مداوم و ضد عفونی شدن با مواد اسیدی نیاز هست که جنس آن نسبت به ترکیب‌های شیمیایی و مواد اسیدی مقاومت داشته باشد.

گاتر فلزی (Metal gutter)

به طور کلی در نوع فلزی دو دسته وجود دارد: (سقف، کف) استفاده از جنس فلز برای نوع سقفی (ناودان سقف شیبدار) به دلیل بارش باران اسیدی و رفتن رنگ و ایجاد سر‌‌ و‌ صدا اضافی هنگام باران مناسب نیست و برای نوع کف هم از جنس فلز به دلیل انقباض و انبساط نمی‌شود استفاده کرد، در واقع به بیانی ساده از گاتر تمام فلز نمی‌توان به راحتی استفاده کرد چون ایراداتی دارد اما درب فلزی در گاتر‌ها مشکل آنچنانی ندارد.

گاتر فلزی

گاتر پارکینگ (Parking gutter)

این محصول تا حد زیادی به نوع رمپ شباهت دارد و به منظور جمع‌آوری آب‎های سطحی پارکینگ (آب‌های باران وارد شده به پارکینگ و آب‌های شستشو ماشین و…) استفاده می‌شود و از لحاظ مقاومت و جنس همانند نوع رمپ دارای شرایط خاصی است چرا که باید تحمل عبور ماشین را داشته باشد و در برابر سرما، گرما، شوینده‌های بهداشتی و… مقاومت داشته باشد.

گاتر پارکینگ (Parking gutter)

انتخاب گاتر مناسب در طول عمر آن بسیار تاثیرگذار است و همان‌طور که در توضیحات بالا بیان شد، جنس این محصول که میزان مقامت آن را تعیین می‌کند در شرایط و مکان‌های مختلف تغییر پیدا می‌کند. برای مثال: جنس و میزان مقاومت نوع پارکینگ‌ ساختمان عادی با نوع رمپ یک پارکینگ طبقاتی تفاوت دارد، در نتیجه بهتر است قبل از خرید تحقیق کنید و با افراد آگاه و با تجربه مشورت نمایید.

لینک منبع : https://www.showerdrain.ir/gutter

 


نویسنده: رپورتاژ
برچسب: جمع آوری آب ، ‌گاتر ، گاتر صنعتیhttps://smtnews.ir/direct/8320

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |