28 مهر، 1400

آخرین وضعیت قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در مجلس

دسته‌بندی: بانک و بیمه

1400/7/19 14:02

آخرین وضعیت قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در مجلس

دسته‌بندی: بانک و بیمه
14:02:00 1400/7/19

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: بحث رمز ارزها به سمتی می‌رود که خود به خود ایران هم خود را با آن انطباق می‌دهد. باید بررسی های بیشتری انجام شود اما صحبت‌ها پیرامون مخالفت یا عدم قانون‌گذاری نیست.

طرح رمز ارزها چند سالی است که در میان کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی مطرح شده است و هنوز به نتیجه درستی نرسیده است. در حالی ضرورت برای قانون‌گذاری در این حوزه احساس می‌شود که تعدادی از نماینده‌ها به صورت جدی مخالفت خود و سایر نماینده‌ها را با این موضوع اعلام کرده‌اند. در این خصوص گفتگویی با یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی داشتیم که در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید.

چگونگی تأمین برق برای صنعت استخراج ارزهای دیجیتال

روبرت بگلریان، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با گسترش نیوز گفت: گزارشی از طریق کمیسیون برق برای کمیسیون انرژی تهیه شده است که در آن گزارش، بیش‌تر مشکلات حوزه رمز ارزها مطرح است. کمیسیون اقتصادی نقطه نظرات را از جنبه‌های اقتصادی مورد ارزیابی قرار داده است. آنچه فعلاً محل مناقشه است، بحث چگونگی تأمین برق و نحوه قیمت‌گذاری هست. بحث ماینرهایی که در حال حاضر در کشور وجود دارند، مطرح است که با این طرح و قانون چه زمینه‌هایی برای ماینرها ایجاد می‌شود.

 

روبرت

احتمال بررسی طرح رمز ارزها در کمیسیون انرژی

بگلریان اظهار کرد: در خصوص تأمین برق مشکلات جدی داریم، اگر فشار و بار انرژی ماینرها به شبکه برقی زیاد باشد؛ فضای اجتماعی بر ضد دولت و وزارت نیرو خواهد بود و ممکن تبعات اجتماعی داشته باشد. نماینده‌های کمیسیون انرژی تمایل داشتند، رسیدگی طرح در کمیسیون انرژی مطرح شود. به واسطه جنبه‌های انرژی و برق که اهمیت دارد.

مجلس مخالف قانون‌گذاری نیست

وی افزود: بحث رمز ارزها به سمتی می‌رود که خود به خود ایران هم خود را با آن انطباق می‌دهد. نقطه ضعف ما در بسیاری از امور این است که معمولاً با تأخیر اقدامات انجام می‌شود. باید تلاش بیشتری کرد اما صحبت‌ها پیرامون مخالفت یا عدم قانون‌گذاری نیست. با توجه به بحث اساسی در اقتصاد کشورها و شرایط پیش آمده برای سرمایه‌گذاران، مردم و دولت‌ها به دنبال مدیریت‌های موضوع هستند. به این موضوع بدبین نیستم. بحث تأمین انرژی مهم‌تر از مباحث اقتصادی ارزهای دیجیتال است. در کوتاه مدت تأمین انرژی اهمیت بیشتری دارد.

ضرورت آگاهی بخشی در خصوص رمز ارزها

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بحث آگاهی بخش عمومی در خصوص ارزهای دیجیتال موضوع مهمی است. نمایندگان بخشی از این موضوع هستند. هنوز خیلی از نماینده‌ها اطلاعات درستی نسبت به رمز ارزها ندارند. نمی‌دانیم امنیت ارزهای دیجیتال چگونه تأمین می‌شود. در دوره‌های قبلی هم مجلس شورای اسلامی به بحث بلاک چین و ارزهای دیجیتال ورود کرده بود اما هنوز به درستی آگاهی‌بخشی نشده است.

سؤالات مهمی در خصوص رمز ارزها مطرح است

بگلریان خاطرنشان کرد: مردم و نمایندگان باید لمس کنند که رمز ارزها چه هستند و قرار چه نیازهایی را برطرف کنند. چه چیزی منجر به رشد و توسعه ارزهای دیجیتال شده است؟ چگونه تعریف پول عوض شده است؟ در این مقطع زمانی کوتاه باید بیشتر به این موارد پرداخته شود.

افزایش تعاملات کشورها در حوزه ارزهای دیجیتال

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: زمانی که دنیا به سمت ارزهای دیجیتال برود، شاهد افزایش تعاملات کشورها خصوصاً تعاملات منطقه‌ای خواهیم بود. در حوزه تجارت این روند بیشتر نمایان خواهد شد. برای کشورها امنیت اقتصادی و استراتژیک در این حوزه مهم است.

مجلس صدای واحد باشد

در شرایطی که فعالان ارزهای دیجیتال درگیر مباحث بین‌المللی و تحریم ایران از سوی صرافی‌ها هستند و در ایران نیز با مشکلات مختلف اعم از نبود قانون و پروژه‌های کلاه‌برداری رو به رو هستند، مجلس باید صدای واحد باشد و هرچه زودتر بررسی‌های جدی را برای قانون‌گذاری آغاز کند. ارزهای دیجیتال منشأ خارجی دارند اما در آینده نزدیک مطمئناً اقتصاد جهانی به ارزهای دیجیتال وابسته خواهد شد و در آن زمان قانون‌گذاری به مراتب سخت‌تر خواهد شد.

منبع: گسترش نیوز

برچسب: ارز دیجیتال ، مجلس ، برق ، ماینرhttps://smtnews.ir/direct/3899

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |