تلاش برای تدوین سند اصول و سیاست‌های موسیقی

گروه آینه: نخستین جلسه بررسی سند اصول و سیاست‌های موسیقی کشور با حضور حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد فاضلی معاون پژوهشی مرکز پژوهش‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و جمعی از اساتید، هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کشور برگزار شد.


در این جلسه که بیش از ۲ ساعت به طول انجامید، پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی، حسین علیزاده آهنگساز، محمدرضا درویشی پژوهشگر و آهنگساز، سیدمحمد میرزمانی آهنگساز، علی ترابی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، ساسان فاطمی استاد دانشگاه، هومان اسعدی استاد دانشگاه، محمدرضا آزاده فرد مدرس دانشگاه، مسعود کوثری مدرس دانشگاه، ایرج نعیمایی استاد دانشگاه، علی صدیقی مدیر نشر موسیقی هرمس، حمید اسفندیاری مدیر فرهنگی هنری آواری باربد، حسین دانش مزیان مدیر موسسه موسیقی عارف، حمید عسکری استاد دانشگاه، بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد رودکی، بابک چمن آرا مدیر نشر فرهنگی هنری بتهوون و... حضور داشتند.

 

سند یک ابزار کاربردی استراتژیک در حوزه موسیقی کشور است
علی مرادخانی، در معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این نشست درباره مباحث مطرح شده، با بیان اینکه این جلسه به دعوت دکتر آشنا معاون فرهنگی رئیس‌جمهوری برگزار شد، گفت: در این جلسه سند راهبردی موسیقی کشور که توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه شده و انشاالله در آینده به تصویب خواهد رسید، مورد بررسی و بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.
مرادخانی ادامه داد: با توجه به اینکه این سند به عنوان یک ابزار کاربردی اساسی و استراتژیک در حوزه موسیقی کشور مطرح است و دکتر آشنا وجود تحقیق، پژوهش و بررسی‌های دقیق پیرامون این موضوع را بسیار لازم می‌دانستند، با دعوت از استادان موسیقی، دانشگاهیان، دست‌اندرکاران و فعالان عرصه موسیقی سوال‌هایی را که در این زمینه داشتند، مطرح کردند و نقطه نظرات این عزیزان را شنیدند.
معاون امور هنری افزود: فعلا موضوعات به صورت میدانی در حال بررسی است و قرار شد در آینده در زمینه‌های مختلف کمیسیون‌ها و کارگروه‌هایی تشکیل شود تا اگر قرار است سندی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد، سندی متقن، دقیق، درست و با توجه به همه ویژگی‌هایی مورد نیاز موسیقی کشور باشد. مرادخانی همچنین تصریح کرد: این اتفاق، مبارکی است؛ چراکه مصوباتی هستند که بدون هیچ تحقیق و پژوهشی تهیه، تصویب و حتی ابلاغ می‌شوند اما نتیجه خوبی که از این جلسه حاصل شد، این بود که مشخص شد این سند نیاز به بررسی بیشتر با حضور متخصصان و فعالان این حوزه دارد.

 

سند در واقع سیاست ملی موسیقی کشور است
حسام‌الدین آشنا معاون فرهنگی رئیس‌جمهوری نیز در سخنان کوتاهی درباره این سند گفت: با توجه به سطحی که ما درباره آن صحبت می‌کنیم به نظرم این سند در واقع سیاست ملی موسیقی کشور است و چون باید وضعیت موسیقی به طور کل مشخص شود نیاز به چنین سندی قطعا وجود دارد.
آشنا افزود: مطمئنا اگر سند خوب و دقیقی تهیه شود ما به ساماندهی تولید، آموزش، پژوهش، ترویج، واردات و صادرات موسیقی کشور خواهیم رسید و حتما این سند به روشن‌تر شدن رابطه دولت، جامعه، اهالی موسیقی و فضای موسیقایی خارج از کشور کمک خواهد کرد.
معاون فرهنگی رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوالی درباره اینکه موسیقی به دست آویزی برای فشار به دولت توسط برخی گروه‌ها تبدیل شده و این سند در این زمینه چه کمکی می‌تواند بکند، عنوان کرد: موسیقی فقط دستاویز نیست، دستاورد هم هست و همان‌طور که برای بعضی یک دستاویز است برای گروه‌های مقاومت نیز یک دستاورد است. ضمن اینکه سطح این سند ربطی به مسائل اجرایی مانند مجوز کنسرت‌ها و از این دست ندارد.
آشنا همچنین درباره روند تهیه اسناد توسط دولت توضیح داد: زمانی هست که ما سندی را تهیه و تصویب می‌کنیم به عنوان یک سند سیاستی، تا بگوییم که نگاه دولت به یک موضوع چگونه است.
شکل دیگر این است که ما سندی را تهیه می‌کنیم و طی تولید این سند صدای افرادی را که در مورد آن سند ذی‌نفع هستند را نیز می‌شنویم.
نوع سومی هم در تهیه سند وجود دارد که اساسا سند با مشارکت افراد ذی‌نفع تهیه می‌شود و این به معنی آن نیست که ما فقط صدای آنها را شنیده باشیم و در نهایت خودمان تصمیم گرفته باشیم. بلکه درباره این سند ما تلاش می‌کنیم که از نوع سوم باشد.

 

نظرخواهی از اهل فن برای سند اصول و سیاست‌های موسیقی کشور
حسین علیزاده، آهنگساز و موسیقیدان برجسته کشورمان نیز با بیان اینکه شرکت خودم را در این جلسه به خاطر اینکه می‌توانم نظراتم را بیان کنم نوعی اعتراض به وضعیت موسیقی کشور می‌دانم، گفت: اکثر ما فقط می‌دانستیم که قرار است سندی در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره موسیقی به تصویب برسد اما هیچ‌کدام از محتویات آن اطلاعی نداشتیم اما ظاهرا آقای روحانی با توجه به این نگاه که می‌بایست اهل فن درباره این سند نظر بدهند این جلسه برگزار شد که عملا مورد تایید هیچ یک از افرادی که در این جلسه حاضر بودند، قرار نگرفت.
علیزاده در ادامه با اشاره به اینکه در این جلسه نظرات اهالی موسیقی در حدود ۴۰ صفحه گفته شد و باید برای تهیه یک سند جدید دوباره تلاش کرد، ادامه داد: به نظرم آقای روحانی روی نکته درستی تاکید می‌کنند، چراکه انسان همیشه به امید زنده است و ما هم طی این ۳۵ سال که در حوزه موسیقی از خیلی چیزها مثل عبور از یک کوچه عمل کردیم، در واقع این امید بوده که ما را نگه داشته تا در کشورمان، خودمان حق کار کردن داشته باشیم.
این آهنگساز مطرح موسیقی کشور در پاسخ به این سوال که این سند تا حد می‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه موسیقی کشور باشد، عنوان کرد: ایران مملکت ماست پس باید امید داشته باشیم تا بتوانیم نقایص آن را رفع کنیم.
 اگر می‌شود یا نمی‌شود بالاخره زمان و تاریخ آن را نشان می‌دهد و آیندگان نیز با امید این کار را ادامه خواهند داد. در واقع خیلی کارها دیر شده ولی امیدوارم زودتر به این مسائل رسیدگی شود، چراکه خیلی عقب افتاده‌ایم.
علیزاده اضافه کرد: ما چه موافق باشیم و چه مخالف، بالاخره اسنادی در کشور تهیه و تصویب شده و به قانون تبدیل می‌شوند و ما نباید نسبت به این مسائل موضع خنثی داشته باشیم و همان طور که همیشه گفتم موسیقی یک تخصص است و این درست است که ما در یک کشور دینی زندگی می‌کنیم و باید از نظر شرعی نظر داده شود، اما این نیز باید تخصصی باشد.


چاپ