هر ۳ سال یک مورد سرقت از موزه‌ها داشته‌ایم

بنفشه رنجی - گروه گزارش: به گفته معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا، در ۱۶ ماه اخیر تنها ۴ پرونده سرقت از موزه‌ها ارجاع داده شده است که از این میان ۲ پرونده متعلق به سرقت از موزه‌های ملی و ۲ فقره نیز به موزه‌های استانی یا موزه‌هایی که تحت نظارت سازمان‌ها یا نهادهای خاص هستند ازجمله سرقت از موزه ملی کنگاور کرمانشاه و آتشکده شهرری مربوط می‌شود.

غیاثوند، ضعف امنیتی برخی موزه‌ها را علت وقوع این جرائم می‌داند، این در حالی است که مدیرکل امور موزه‌های سازمان میراث فرهنگی در گفت‌وگو با گروه آینه وضعیت ایمنی موزه‌ها را مناسب می‌داند. به گفته محمدرضا کارگر، سرقت از موزه‌ها کاملا عمدی است، همچنین به‌طور میانگین هر ۳ سال یک مورد سرقت از موزه‌ها داشتیم که ۷۵ درصد آنها هم پیدا شده است.

سرقت از موزه‌ها چقدر در کشور ما رایج است و آیا آماری از آن در دست است؟
در کشور ما اگر یک فرآیند ۱۰ ساله را در نظر بگیریم درصد پایینی از سرقت اتفاق می‌افتد. در ایران نه جزو رده بالا و نه رده پایین و در میانه و حد متوسط هستیم. ازاین‌رو نه می‌توانیم بگوییم وضعیت در این مورد خیلی بد است و نه می‌توانیم بگویم چنین اتفاقاتی نمی‌افتد. برای مثال به‌طور میانگین هر ۳ سال یک مورد سرقت از موزه‌ها داشتیم که ۷۵ درصد آنها هم پیدا شده است.
به گفته پلیس آگاهی، تعداد پرونده‌های واصله برای رسیدگی در حوزه سرقت از موزه‌ها از سال ۹۲ تاکنون تنها ۴ فقره بوده است.
درباره این آمار چیزی نمی‌دانم اما از زمانی که ما به این سازمان آمدیم تنها یک مورد سرقت از موزه‌ها اتفاق افتاده است که آن هم سرقت از موزه کنگاور کرمانشاه بوده است.

اشیای دزدیده‌شده از این موزه چقدر ارزش داشته‌اند؟
اشیای دزدیده‌شده موزه کنگاور دارای قدمت تاریخی چندانی نبوده است، اما این مسئله توجیهی برای سرقت‌ها نیست. درواقع باید بگویم که یک اثر مانند لباس که بیرون است، وقتی به موزه آمد باید حفاظت شود و در برابر آن مسئولیت وجود دارد.

سرقت‌هایی که انجام می‌شود معمولا به چه صورت است و نتیجه چه می‌شود؟
سرقت از موزه‌ها کاملا عمدی انجام می‌شود اما بی‌نتیجه و بی‌فایده برای سارقان است، چراکه همه آثار ثبت شده هستند. این آثار در هر جای دنیا باشد و اگر بخواهد به کشورهای دیگر برود بلافاصله شناخته می‌شود و مورد پیگیری پلیس اینترپل قرار می‌گیرد.

در ۸سال اخیر که گفته می‌شود میراث فرهنگی در وضعیت نامناسبی قرار داشت، وضعیت موزه‌ها و سرقت از آنها به چه شکل بود؟
در طول ۸ سال گذشته به موزه‌ها بی‌توجهی شده است. موزه‌ها مکان‌هایی هستند که دائم باید موردبررسی و توجه قرار گیرند و سرقت از آنها هم پیگیری شود. در حال حاضر وضعیت موزه‌ها تغییر کرده است، به‌شدت تحت نظارت هستند و کار آنها پیگیری می‌شود.

آیا اتفاقاتی که در سال‌های گذشته افتاد در حال پیگیری شدن است؟
اتفاق‌هایی که در زمینه موزه‌ها در ۸ سال گذشته اتفاق افتاده، در حال پیگیری شدن است اما لازم به ذکر است که هیچ موزه‌ای در دنیا نیست که سرقت در آن انجام نشود و همه موزه‌ها این اتفاق برایشان می‌افتد، به این صورت که درجایی کمتر و درجایی بیشتر است. در ۸ سال گذشته وضع چنین بوده است که برای مثال یک نظافتچی در موزه‌ها استخدام می‌شد، چیزی هم در جیب خود می‌گذاشت و می‌برد. بعدازآن هم پیگیری می‌شد و سرقتی هم ثبت می‌شد. این مسئله در ابعاد مختلف اتفاق افتاده است، اما پیگیری‌ها در حال انجام شدن است. اما اینکه دیوار را خراب کرده باشند و چیزی بردارند چنین اتفاقی هرگز نیفتاده است.

وضعیت موزه‌ها را ازلحاظ ایمنی و تجهیزات چگونه ارزیابی می‌کنید؟
موزه‌ها ازنظر امکانات ایمنی و تجهیزات در وضعیت بسیار خوبی به‌سر می‌برند. در مکان‌های خصوصی هم تصمیم با خود فرد است. اکنون در حال تلاش هستیم و پیگیری‌ها انجام می‌شود.


چاپ