آغاز به کارگروه کر ارکستر سمفونیک

آخرین مرحله انتخاب اعضای گروه کر ارکستر سمفونیک تهران در روزهای پایانی هفته گذشته با شرکت پذیرفته‌شدگان مراحل پیشین برگزار شد

و اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی، شنبه ۱۵ شهریور با رای هیات داوران اعلام شد.
سومین و آخرین مرحله آزمون انتخاب اعضای گروه کر ارکستر سمفونیک تهران برگزار شد و این گروه بعد از طی مراحل اداری و امضای قراردادهای مربوطه، فعالیت‌هایش را به رهبری دکتر حمید عسگری آغاز می‌کند. دکتر حمید عسگری، نادر مرتضی‌پور، شهلا میلانی، نیلوفر بدری‌کوهی، گیتی خسروی و وارطان ساهاکیان اعضای هیات داوران این دوره از آزمون‌ها را تشکیل می‌دادند.
دکتر حمید عسگری، رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک تهران به همراه هیات ژوری انتخاب اعضای جدید، روز چهارشنبه ۱۲ شهریور طی نشستی با خبرنگاران خبرگزاری‌ها، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت گروه کر این ارکستر، درخصوص آغاز به کار این گروه در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد.
دکتر عسگری درخصوص آزمون‌های ورودی گروه کر اظهار کرد: آزمون‌ها در ۳ مرحله برگزار شد. مرحله نخست بر شنوایی موسیقی و توانایی‌های آوازی افراد تاکید داشت که از میان ۱۲۰ نفر شرکت‌کننده، ۶۵ نفر به مرحله دوم راه پیدا کردند. داوری این مرحله را من و دکتر نادر مرتضی‌پور برعهده داشتیم. در مرحله دوم هر یک از شرکت‌کنندگان ملزم به اجرای یک قطعه کلاسیک و یک قطعه ایرانی بودند که در این مرحله خانم‌ها گیتی خسروی و شهلا میلانی به جمع داوران پیوستند. در مرحله سوم تاکید بر هماهنگی و کار گروهی بود که آزمون‌ها به‌صورت چهارصدایی (کوارتت) برگزار شد، در این مرحله استاد ساهاکیان نیز به جمع داوران پیوستند. در این مرحله ۴۸ نفر حضور داشتند که از این تعداد ۳۸ تا ۴۲ نفر به‌عنوان اعضای نهایی گروه کر ارکستر سمفونیک جهت طی مراحل اداری معرفی خواهند شد.
رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک افزود: برای آزمون پیانیست‌های گروه کر از سرکار خانم بدری کوهی دعوت کردیم که امیدوارم بتوانیم به‌عنوان پیانیست اول در خدمت ایشان باشیم.
گیتی خسروی، از اعضای هیات ژوری انتخاب اعضای گروه کر در ادامه این نشست ضمن ابراز خرسندی از مهیا شدن امکان فعالیت‌های هنری برای جوانان کشور، درخصوص رویکرد جوانان به سمت آثار کلاسیک اظهار کرد: در زمینه آوازی جوانان ما خیلی زود به سمت آثار سنگین کلاسیک می‌روند، بدون اینکه به لحاظ تکنیک و زبان توانایی‌های لازم را داشته باشند. تجربه نشان داده اجرای آثار سنگین پیش از موعد باعث می‌شود این استعدادها پیش از شکفته‌شدن خاموش شوند. شهلا میلانی، از دیگر داوران این دوره از آزمون‌ها، در همین خصوص اظهار کرد: متاسفانه در زمینه آواز کلاسیک همیشه این اندیشه نادرست وجود داشت که خواندن کار آسانی است؛ در حالی که خواندن در گروه کر حرفه‌ای یک فن است و همانطور که یک نوازنده گام به گام در مورد ساز خود تجربه کسب می‌کند، در آواز حتی از این هم سخت‌تر است. در تاریخ گروه کر در ایران، اغلب گروه‌ها عجولانه شکل گرفتند اما برای نخستین‌بار در تاریخ تاسیس گروه‌های کر می‌بینیم که این کار تا حدی جدی گرفته شده و من امیدوارم در خصوص گروه کر ارکستر سمفونیک با دقت نظر بیشتر عمل شود و کار با دید علمی و فنی هنری جلو برود. نادر مرتضی‌پور، رهبر سابق ارکستر سمفونیک و عضو هیات داوران انتخاب گروه کر درخصوص آزمون‌های دوره جدید گفت: این آزمون جزو معدود آزمون‌های تخصصی در زمینه کر و موسیقی بود که به این شکل برگزار شد. آزمون‌ها چه به لحاظ تعداد داوطلبان و چه به لحاظ سطح توانایی افراد قابل توجه بود. اکثر شرکت‌کنندگان یا در کلاس‌های مختلف آواز شرکت کرده بودند یا به‌صورت خصوصی با استادان این رشته کار کرده بودند. این افراد چنانچه تحت آموزش مناسب قرار بگیرند می‌توانند رشد خوبی داشته باشند و همین موضوع می‌تواند باعث بالا رفتن سطح گروه‌های کر در کل کشور شود.
دکتر حمید عسگری درخصوص برنامه‌های آتی این گروه به خبرنگاران گفت: ما فعالیت‌مان را بر ۲ رکن تدبیر و امید بنا کردیم. با توجه به اینکه ترکیب اصلی گروه کر را جوانان تشکیل می‌دهند، ما با برگزاری کلاس‌های تخصصی از این جوانان حمایت خواهیم کرد. اسامی پذیرفته‌شدگان نیز طی هفته آینده به مرکز موسیقی اعلام می‌شود و اعضای پذیرفته شده نهایی براساس امتیازی که در آزمون به دست می‌آورند و توانایی فنی‌شان به سه گروه تقسیم می‌شوند، کسانی که در گروه ۳ قرار می‌گیرند قراردادهای کوتاه‌مدت‌تری خواهند داشت. ما هر سال برای تکمیل ظرفیت گروه کر فراخوان خواهیم داد، چون اعضای پذیرفته شده به طور مرتب تحت ارزشیابی قرار می‌گیرند.
گفتنی است آغاز به کار ارکستر سمفونیک و گروه کر ارکستر سمفونیک تهران منوط به تخصیص بودجه‌ای از سوی دفتر ریاست‌جمهوری است که در صورت تامین این بودجه، پذیرفته‌شدگان آزمون‌ها ضمن یک قرارداد رسمی فعالیت‌شان را تحت رهبری دکتر منوچهر صهبایی، رهبر ارکستر سمفونیک و دکتر حمید عسگری، رهبر گروه کر ارکستر آغاز خواهند کرد.


چاپ