انتقادشهرام ناظری از تعلل در صدور ویزا

نشست‌خبری کنسرت شهرام ناظری سه‌شنبه ۱۱شهریورماه در تالار امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد که طی آن ناظری به لغو کنسرت خود که قرار بود به همراه نوازندگان خارجی اجرا شود اشاره کرد و تعلل وزارت امور خارجه را دلیل لغو این کنسرت دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام ناظری در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت‌های یک ساله گذشته خود در عرصه موسیقی توضیح داد: سال گذشته تمامی فعالیت‌های من در اختیار کارهای خیریه بود چراکه من در این دوران احساس کردم باید تا جایی که لازم است کارها را به این سمت و سو هدایت کنم. حادثه مدرسه روستای شین‌آباد که قلب من را به درد آورد، بهانه‌ای شد که من کارهایی را در جهت امور خیریه انجام دهم.
وی افزود: برگزاری چند برنامه موسیقایی با حمایت از بیماران سرطانی و کلیوی به‌ویژه در مناطق غرب کشورمان و مناطق کردنشین ازجمله برنامه‌هایی بودند که من در این مدت نسبت به برگزاری آنها اقدام کردم. من معتقدم این کارها برای هنرمند تنها فعالیت‌هایی است که می‌تواند برای کمک به مردم محروم و حادثه دیده انجام داد چراکه در باور من، هنرمند تنها این نیست که ساز خوب بزند و آواز خوب بخواند، بلکه این عملکرد انسانی و نوع تفکر هنرمند به زندگی است که می‌تواند راه واقعی در هنر را به او نشان دهد. شما می‌بینید که اگر هنرمندان این نگاه آسمانی را ادامه دهند ماندگار می‌شوند و به‌تبع آن اگر از این مدار عشق و انسانی خارج شوند، در انتها هنر خود را از دست می‌دهند.
من کار مهمی انجام نداده‌ام شوالیه آواز ایران در ادامه این نشست خبری گفت: من کار مهمی انجام نداده‌ام و معتقدم که باید این راه را ادامه دهم چراکه این نوع فعالیت کمترین کاری است که باید انجام شود. گرچه در این مدت من توانستم جوایز زیادی را به خاطر این اقدامات کسب کنم، اما معتقدم نباید چنین رویکردهایی مهم باشد. ناظری در توضیح برگزاری کنسرت خود بیان کرد: این برنامه قرار بود با محوریت حضور چندین نوازنده بین‌المللی و خوانندگی من و حافظ ناظری در تالار وزارت کشور برگزار شود. همچنان که پیرامون برگزاری این اجرا قراردادهای متعددی بسته شد و ما علاوه بر برنامه‌ریزی در داخل کشور و رایزنی با هنرمندان و نوازندگان خارجی، اقدامات متعددی را انجام دادیم.
اما متاسفانه به‌دلیل اینکه همیشه موسیقی خیلی جدی گرفته نمی‌شود وزارت امور خارجه در کار صدور ویزا تعلل کرد و این برنامه لغو شد. وزارت امور خارجه موسیقی را جدی نگرفت وی یادآور شد: ما در پی لغو این کنسرت دچار خسارت‌های زیادی به لحاظ معنوی و مادی شدیم چراکه خارجی‌ها برای برگزاری کنسرت تهران برنامه شهریور ماه خود را خالی گذاشته بودند اما جدی نگرفتن موضوع توسط متولیان باعث لغو برنامه شد.
چون ما مجبور بودیم متحمل خسارت بیشتری نشویم، خود من جور ماجرا را کشیدم و تصمیم گرفتم برای برطرف کردن بخشی از خسارت‌هایی که متحمل شدیم کنسرتی را در همین تاریخ برگزار کنم. اتفاقا مهم‌ترین دلیل برگزاری این نشست هم همین بود که به مردم بگوییم چرا کنسرت ما لغو شد و مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورد. در این برهه‌ای که دولت می‌خواهد روابط خارجی خود را بهتر کند و خیلی هم از هنر و هنرمند حرف می‌زند، ما باز هم می‌بینیم موسیقی همچنان جدی نیست و نتیجه آن هم لغو کنسرت است.


چاپ