۱۰غول طلایی جهان


به گزارش صمت بیش از ۹۰ کشور در تولید طلای جهان نقش دارند اما در این میان تنها ۱۶ کشور هستند که تامین ۹۹درصد از طلای جهان را برعهده دارند. البته کشور ما هم جزو یکی از کشورهای تامین‌کننده طلای جهان محسوب شده اما به‌دلیل عدم تمایل بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری این بخش از معدن خیلی موفق عمل نکرده و فقط توانسته سهم ۳ درصدی از تولید طلای جهانی را به خود اختصاص دهد. در این گزارش تلاش کرده‌ایم تا از میان ۱۶ کشور اصلی تولیدکننده طلا ۱۰ تولیدکننده عمده را معرفی کنیم. تولیدکنندگان بزرگی که در راس آنها کشور چین قرار داشته و بعد از آن استرالیا، کانادا، امریکا و افریقای جنوبی قرار دارند.

1-    چین
چین علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین تولیدکننده طلای جهان است، بزرگ‌ترین بازار مصرف‌کننده این فلز نیز به‌شمار می‌رود. عطش این کشور برای طلا بی‌مانند است. حدود ۶۰ درصد از تولید طلای چین در
۵ استان شاندونگ، هنان، جیانگ شی، یونان و فوجیان انجام می‌گیرد. شرکت معدنی زیجین‌شان بزرگ‌ترین تولیدکننده طلای چین است. صنعت معدنکاری طلای چین در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری خارجی فزاینده‌ای جذب کرده و شمار پروژه‌ها با افزایش اکتشافات جدید رشد کرده است. هم‌اکنون تولید سالانه طلا در این کشور ۴۱۳/۱ تن است و ذخایر طلای استخراج نشده آن نیز ۱۹۰۰ تن برآورد شده است.

2-    استرالیا
استرالیا همواره یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان طلای جهان بوده و ایالت استرالیای غربی با تولید ۷۵درصد از طلای استرالیا بزرگ‌ترین منطقه تولیدکننده در این کشور است. استرالیا یکی از بزرگ‌ترین ذخایر طلا را در جهان دارد که به ۷۴۰۰ تن بالغ می‌شود تولید سالانه طلا در این کشور به بیش از ۲۵۰ تن می‌رسد و ۱/۶۵ درصد تولید ناخالص ملی این کشور را به خود اختصاص داده است.

3-    آمریکا
سه‌چهارم از تولید طلای امریکا در ۵ ایالت نوادا، آلاسکا، کالیفرنیا، کلرادو و داکوتای جنوبی انجام می‌گیرد. ایالت نوادا به تنهایی ۷۴ درصد از طلای امریکا را تولید می‌کند و در بیش از ۱۰درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور سهم دارد. همچنین شماری از بزرگ‌ترین معادن طلای جهان شامل هوم استک در داکوتای جنوبی، گولد کانتری در کالیفرنیا و کارلین تراند در نوادا در امریکا وجود داشته به‌گونه‌ای که سالانه در این کشور بیش از ۲۳۱/۳ تن طلا تولید می‌شود.

4-    روسیه
روسیه یکی از کشورهایی است که بیشترین منابع طبیعی را به خود اختصاص داده. طبق اعلام وزارت منابع طبیعی روسیه، این کشور دومین ذخایر بزرگ طلای جهان را در اختیار دارد که به ۱۲۵۰۰ تن بالغ می‌شود. دوسوم از تولید طلای روسیه در مناطق آمور، ایرکوتسک، خاباروفسک، کراسنویارسک، ماگادان و ساخا یاکوتیا انجام می‌گیرد. در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده طلای روسیه معدن اولیمپیاد است که ۷۲۰ هزار اونس تولید در سال ۲۰۱۱ داشت. برآورد می‌شود حدود ۵ هزار تن طلا در خاوردور سیبری همچنان استخراج نشده هستند. تولید طلا در این کشور سالانه بالغ بر ۲۳۰/۱ تن برآورده شده است.

5-    پرو
پرو بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا در امریکای جنوبی است. بخش معدنی این کشور در یک دهه گذشته به‌دلیل بزرگی ابعاد معدنکاری طلا به میزان ۴۰۰ درصد افزایش یافته است رابطه این کشور با طلا به اندازه‌ای است که ۱۴ درصد از درآمد دولت از محل آن تامین می‌شود. در این کشور سالانه بیش از ۱۸۵ تن طلا تولید شده به‌گونه‌ای که ۳/۳۲درصد از تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص داده است.

6-    افریقای جنوبی
افریقای‌جنوبی تولیدکننده شماره یک طلا در افریقاست و ۳۵ معدن بزرگ طلای فعال در این کشور وجود دارد. در یک برهه از زمان این کشور بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا در جهان شناخته شد و در سال ۱۹۷۰ با تولید طلایی که ۷۹درصد از کل تولید جهان بود، رکورد زد. برآورد می‌شود که افریقای جنوبی حدود ۴۰هزار تن طلا از زمان آغاز ثبت رکوردها تولید کرده است. این کشور سالانه حدود ۱۱۷/۸ تن طلا تولید می‌کند.

7-    کانادا
کانادا اگرچه هفتمین تولیدکننده بزرگ طلا در جهان است اما تولیدش در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده و به کمتر از ۱۶۶ تن رسیده است. عمده تولید طلای کانادا در اونتاریو به‌ویژه معدن طلای ردلیک صورت می‌گیرد. طلا با ارزش تولید ۵/۹میلیارد دلار، دومین کالای ارزشمند کانادا محسوب شده و سالانه بیش از ۱۰۸/۲ تن طلا تولید می‌کند.

8-    غنا
غنا دومین تولیدکننده بزرگ طلا در افریقاست و با داشتن یکی از مطلوب‌ترین محیط‌های تجاری منطقه، تولید طلا بیش از ۹۰درصد از مجموع تولید جاری غنا را تشکیل می‌دهد. بخش معدنی غنا از ۶۹۸ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ به ۷۸۹ میلیون دلار تا سال ۲۰۱۸ صعود خواهد کرد. هم‌اکنون در این کشور ۹۵/۸ تن طلا در سال تولید می‌شود.

9-    مکزیک
تولید طلا در مکزیک در فاصله سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به میزان ۵۵درصد افزایش یافت و از سالانه ۴۱/۴ تن به ۶۴/۲ تن رسید و برآورد می‌شود تولید این کشور تا سال ۲۰۱۴ به ۷۵ تن برسد. هم‌اکنون تولید طلای این کشور توانسته سهم ۰/۳درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص دهد.

10-    اندونزی
اندونزی حدود چهار درصد از تولید جهانی طلا سهم دارد که عمدتا به دلیل معدن گراسبرگ است. برآورد می‌شود که این معدن بزرگ‌ترین ذخایر طلای جهان (۶۷/۴ میلیون اونس) را دارد. در مجموع هفت معدن در حال حاضر در اندونزی فعال بوده و سالانه حدود ۸۹ تن طلا تولید می‌کند.


چاپ