فولاد چینی در کوره تخلف

به‌طوری‌که به‌نوعی می‌توان آن را جزو خبرسازترین صنایع محسوب کرد. خبرهایی که در برخی از مواقع به داستان کلنگ‌زنی پروژه‌ها یا سرمایه‌گذاری‌های جدید معطوف شده و گاهی به تخلفات جدید و عقب‌ماندگی در روند اجرای پروژه‌ها منتهی می‌شود. به‌هرحال اخبار فولادی این بار موضوعات فوق را دربر نمی‌گیرد، بلکه پای دوستان چشم‌بادامی چینی در میان است.
حدود ۱ ماه پیش بود که موضوع تحقیق و تفحص از صنعت فولاد در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت. در این رابطه سیدشریف حسینی، عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه تحقیق و تفحص مجلس از صنعت فولاد فقط شرکت‌های دولتی را در بر می‌گرفته گفته بود: در این زمینه هیچ تحقیق و تفحصی از شرکت‌های خصوصی انجام نمی‌شود اما در برخی از پروژه‌های فولادی به‌خصوص طرح‌های ۷گانه ردپایی از چینی‌ها و تخلفات بخش خصوصی دیده می‌شود.
همچنین نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس که ریاست کمیته تحقیق و تفحص از صنعت فولاد را عهده‌دار است نیز ۱ ماه پیش از اتمام گزارش درباره تخلفات صورت گرفته خبر داده و گفته بود: سوءمدیریت وزرای سابق صنعت، معدن و تجارت و مدیران شرکت ملی فولاد باعث شده تکمیل طرح‌های فولادی به‌جای ۲هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۹ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشته باشد.
درواقع موضوع تحقیق و تفحص از صنعت فولاد به‌ویژه ۷ طرح فولادی در حالی از سوی نمایندگان مجلس مطرح می‌شود که طرح‌های ۷گانه فولادی علاوه بر مشکلات مختلف چون مکان‌یابی نادرست دستخوش مشکلات زیادی ازجمله سوءمدیریت شدند، به‌گونه‌ای که شاهد بروز تخلفاتی در کیفیت قطعات استفاده‌شده در این طرح‌ها بوده‌ایم. در این رابطه رییس کمیته تحقیق و تفحص معتقد است، بیشترین تخلفات صورت‌گرفته در پروژه‌های دولتی قیمت بالا و همچنین کیفیت نامطلوب قطعات استفاده‌شده از سوی پیمانکار چینی بوده است. البته در این خصوص مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز نظر دیگری داشته و در نخستین نشست خبری خود در سال‌جاری گفته بود، در پروژه‌های فولادی هیچ‌گونه گران‌خری رخ نداده است.
نعمت‌زاده همچنین درباره اینکه گفته می‌شود قرارداد ۴ طرح فولادی استانی با چینی‌ها با مبلغ بسیار زیاد ۲۵۰ میلیون دلار به‌ازای هر طرح منعقد شده است، گفته بود: ۸ طرح فولادی که بعدها یکی از آنها به بخش خصوصی واگذار شد هم‌اکنون توسط ایمیدرو در دست اجرا هستند که تاکنون ال‌سی تعدادی از این طرح‌ها گشایش شده است.
وی تاکید کرده بود: ما حتی قیمت‌های قراردادهای مربوط به دولت قبل را مجددا مورد بازنگری قرار دادیم و در قراردادهای جدید توانستیم برای اجرای طرح‌های فولادی از پیمانکاران تخفیف هم بگیریم، درحالی‌که آنها توقع افزایش قیمت داشتند.
هر چند که وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است، در طرح‌های فولادی گران‌خری رخ نداده و وزارتخانه متبوعش با بررسی مجدد قراردادهای دولت قبل از بروز هرگونه تخلفی از سوی پیمانکاران چینی جلوگیری کرده، بااین‌حال کمیسیون صنایع مجلس عهده‌دار تحقیق و تفحص از این صنعت شده تا مشخص شود آیا چینی‌ها در تخلفات صنایع فولادی همچون قراردادهای مربوط به نفت از فضای تحریمی سوءاستفاده کرده و کالا و خدمات خود را با قیمت‌های بالا عرضه کرده‌اند؟

تخلف چینی‌ها محرز است
نادر قاضی‌پور رییس کمیته تحقیق و تفحص از صنایع فولادی درخصوص نتیجه بررسی‌های این کمیته و تخلفات پیمانکاران چینی در عرضه کالا و خدمات با قیمت بالا و کیفیت نامناسب به «صمت» می‌گوید: گزارش تحقیق و تفحص از صنعت فولاد پایان‌یافته و به هیات‌رییسه تقدیم شده و باید منتظر شد تا در صحن علنی مجلس قرائت شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا تخلف چینی‌ها محرز بوده با سکوت طولانی به کلمه انشالله اکتفا کرد.
همچنین رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز در گفت‌وگو با «صمت» درخصوص تخلفات چینی‌ها در صنایع فولادی گفت: بیشترین تخلف چینی‌ها در صنایع فولادی، تاخیر در اجرای پروژه‌هاست. وی افزود: البته باید توجه داشت که این تحقیق و تفحص مربوط به کل صنعت فولاد بوده اما آنچه بیش از سایر موارد موردتوجه اعضای کمیته قرار گرفته افزایش هزینه‌ها به‌دلیل تاخیر در اجرای پروژه‌ها بوده است. این عضو کمیته تحقیق و تفحص از صنایع فولاد گفت: احداث طرح‌های فولادی در سال ۸۵ با برآورد هزینه حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان آغاز شد اما تاخیر ۸ ساله در اجرای آنها هزینه احداث را به بیش از ۹ هزار میلیارد تومان افزایش داده است که این موضوع موردتوجه نمایندگان قرار دارد.
وی در پاسخ به اینکه آیا تخلف پیمانکاران چینی محرز شده است، گفت: گزارش نهایی کمیته به هیات‌رییسه تقدیم شده و باید منتظر شد تا در صحن علنی قرائت شود. اما امیدواریم پس از تعطیلات عید سعید فطر شاهد ارائه این گزارش در صحن علنی باشیم.


چاپ