گردش مالی ۴۲۰میلیارد دلاری بازار طلا در جهان


رییس انجمن کارفرمایان طلا و جواهر استان تهران در گفت‌وگوی اختصاصی با صمت با بیان اینکه میزان مصرف طلا وجواهر از تولید داخل بیشتر است ادامه داد: در بازارهای ایران سالانه تا ۳۵۰ تن مصرف طلا وجود دارد، ضمن اینکه حدود ۱۰۰تن طلا در منازل مردم به عنوان زینت‌آلات و پس‌انداز وجود دارد که می‌توان با یک برنامه‌ریزی درست و حساب شده این ذخایر را به چرخه تولید بازگرداند.
 عباداله محمدولی با اشاره به اینکه کشور ما این ظرفیت را دارد که سالانه ۵میلیارد دلار طلا و جواهر صادرات داشته باشد، افزود: در وهله اول به دنبال آن هستیم تا پاسخگوی نیاز بازار داخل باشیم و پس از آن به دنبال توانمندی‌های صادراتی این صنعت و بازارهای هدف می‌رویم.
رییس انجمن کارفرمایان طلا و جواهر استان تهران با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی ما این است که تا سال ۱۳۹۵ رقم صادرات را به ۲ میلیارد دلار برسانیم، افزود: بازارهای هدف صادراتی طلا و جواهر ایران شامل روسیه، بلوک شرق و کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس است. محمدولی با اشاره به این‌که با کمترین سرمایه‌گذاری در صنعت طلا و جواهر می‌توان بیشترین میزان اشتغالزایی و ارزش افزوده را نصیب کشور کرد، گفت: درحال‌حاضر ۱۰هزار واحد تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ در کشور فعال هستند که از این تعداد، ۱۴۰۰واحد دارای کد استاندارد در تهران فعالیت می‌کنند، اما این واحدها هم‌اکنون با ۳۰درصد ظرفیت به فعالیت ادامه می‌دهند. اشتغال مستقیم در تولید طلا نیز ۱۳۰هزار نفر است که می‌توانیم این شاخص را به ۳۵۰ هزار نفر برسانیم.
وی افزود: درحال‌حاضر فناوری لازم در تولید طلا افزایش قابل توجهی داشته و به لحاظ کیفیت نیز طلای تولید کشور از کیفیت بالایی برخوردار است. با توسعه حمایت‌های دولتی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در بخش تولید، پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده ایران جزو ۵ کشور برتر دنیا در این حوزه قرار گیرد. وی تاکید کرد: این امر به حمایت بیشتر دولت نیازمند است. البته ثبات قیمت که در ۱۴ماه گذشته و از زمان آغاز به کار دولت یازدهم به‌وجود آمده به تولیدکنندگان کمک زیادی کرده است.
در گذشته نوسانات بازار و تغییرات لحظه‌ای قیمت‌ها بسیار آزاردهنده بود.
رییس انجمن کارفرمایان طلا و جواهر استان تهران با اشاره به اینکه بیشتر طلاهای تولید داخل از مواد اولیه دست دوم و آب کردن طلاهای اسقاطی تهیه می‌شود، افزود: این موضوع برای تولید هزینه بر است و به نوعی هزینه‌های سربار ایجاد می‌کند. درواقع نبود بانک طلا در بازار ایران مساوی با تحمیل هزینه‌های سربار به تولیدکنندگان در این بخش است. همین موضوع باعث می‌شود هزینه بیش از درآمد شود و به ناچار تولیدکننده تولید را رها کند. در کشورهای دیگر، بانک طلا وجود دارد و هر تولیدکننده از این بانک طلای روز را خریداری کرده و با آن مصنوعات طلا می‌سازد.
محمدولی با بیان اینکه بر اساس آمار بانک مرکزی سالانه حدود ۵/۲ تن طلا در کشور استخراج می‌شود، اظهار کرد: این طلاها به هیچ‌وجه در اختیار تولیدکننده طلا قرار نمی‌گیرد و بانک مرکزی نیز در تأمین مواد اولیه دخالت نمی‌کند. وی تصریح کرد: واردات طلا به میزانی که منجر به ایجاد رقابت در داخل شود ایرادی ندارد، ولی زمانی که این موضوع تبدیل به سیل واردات شود، ویرانگر خواهد بود.
رییس انجمن کارفرمایان طلا و جواهر استان تهران به ضرورت ایجاد اتاق فکر در این صنف اشاره کرده و گفت: وجود یک اتاق فکر می‌تواند بسیار راهگشا باشد تا امور این صنعت را به صورت تخصصی مدیریت کند. محمدولی بر ضرورت حمایت مراجع ذی‌صلاح از تولیدکنندگان برای ورود فناوری‌های جدید تأکید کرد و افزود: باتوجه به گردش مالی ۱۲۰۰میلیارد دلاری صنعت طلا و جواهر در دنیا باید به این صنعت بیش از پیش توجه کرده و راهکارهای حمایت از تولید برای آن فراهم شود تا بتوان سهم قابل توجهی از بازارهای جهانی را نصیب ایران کرد.


چاپ