بازار طلا و ارز آرام است

گروه بانک و بیمه: قیمت طلا در یک ماه گذشته با نوسانات قیمتی تا محدوده ۱۵ دلار همراه بود به‌طوری‌که در یک بازه زمانی طلا با افزایش قیمت مواجه شد، اما به دلیل تغییر شرایط اقتصادی دنیا بار دیگر بر مدار نزول قرار گرفت.

به‌این‌ترتیب، طی این مدت وضعیت شاخص‌های اقتصادی امریکا بهبود یافت و رکود در بازار بین‌الملل حاکم شد که این امر به کاهش تقاضای طلا در بازارهای جهانی انجامید و روند قیمتی طلا را در مدار نزول قرار داد.
اما طی چند هفته گذشته بحران به وجود آمده در عراق و اوکراین باعث شد قیمت طلا تا ۴۰ دلار افزایش یابد ولی بار دیگر با رفع بحران‌ها دراین مناطق قیمت طلا به نرخ‌های قبلی بازگشت و باعث شد که بازار طلای جهانی یک روال عادی را طی کند.
اما در بازار داخل هم به تبعیت از این جریان قیمت‌ها با نوساناتی همراه شد، به‌طوری‌که در طول یک ماه گذشته حداقل نرخ سکه ۹۴۸ و حداکثر آن ۹۶۸ هزار تومان بود که در محدوده ۲۰هزار تومان نوسان داشت. قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار هم از قیمت ۹۶هزار و ۵۰۰ تومان تا ۹۸ هزار و ۵۰۰ تومان متغیر بود که ۲ هزار تومان نوسان را شاهد بوده است. به‌هرحال، این‌طور به نظر می‌رسد که بازار طی این مدت، روند تقریبا آرامی را طی کرده و نوسانات قیمتی حاکم هم یک امر طبیعی محسوب می‌شود که تمامی اینها نشان از برقراری ثبات اقتصادی در کشور دارد.
کشتی‌آرای، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر به خبرنگار صمت می‌گوید؛ اگر اتفاق خاصی نیفتد و معادلات در بازار به هم نخورد، پیش‌بینی می‌شود که این روند آرام همچنان طی شود و روند باثباتی را در روزهای آتی شاهد باشیم. البته ناگفته نماند که طی یک ماه گذشته بازار طلا و سکه با رکود خریدوفروش و کم شدن تقاضا مواجه بوده است که با پیش‌بینی رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر به نظر می‌رسد با پایان یافتن ماه مبارک رمضان و همچنین افزایش مراسم‌ها و مناسبت‌ها قبل از ایام محرم، این بازار تا حدودی از رکود خارج شود.
در بازار دیگر یعنی ارز هم، به گفته فعالان این بازار، طی یک ماه گذشته شاهد افزایش یا کاهش‌های آنچنانی قیمت‌ها نبوده‌ایم و همچنان بازار شاهد رکود و کاهش تقاضا برای انواع ارزهاست. خانزاده یکی از فعالان این بازار حتی مسافرت‌های خارجی در تابستان را تاثیرگذار در افزایش تقاضا در بازار ندانست و به خبرنگار صمت گفت: به دلیل اینکه ارزهای مسافرتی سهم چندانی را در حجم معاملات ندارند، حتی با قرار گرفتن در فصل مسافرت‌ها این امر تاثیری در رونق بازار نداشته است. وی با بیان اینکه خرید ارز توسط فعالان اقتصادی از راه‌های خروج رکود بازار ارز است، تصریح کرد: اما مشکلاتی که بخش‌های اقتصادی با آن مواجه هستند سبب شده که حجم خرید در بازار کم شود و قیمت‌ها هم به‌تبع آن تکان نخورد.


چاپ