نگاه حسرت بار فلز زرد به روزهای طلایی

داده‌ها نشان می‌دهند دوره رونق طلا، این فلز گرانبها از سال ۲۰۰۲م آغاز شد؛ زمانی که رشد قیمت ۲۵درصدی در یک سال برای این فلز تجربه شد. این موضوع روزهای خوشی را برای این کالای سرمایه‌ای نوید می‌داد و به همین دلیل سرمایه‌های بسیاری به سمت این بازار سرازیر شدند. این روند افزایش قیمت در سال ۲۰۰۳م نیز ادامه یافت و در این سال طلا ۱۹درصد افزایش نرخ را تجربه کرد. در سال ۲۰۰۴م اگرچه طلا کماکان در مدار صعود بود اما روند آن کاهش یافت و در پایان این سال با نزدیک ۵درصد افزایش قیمت در حدود نرخ ۴۳۵دلار برای هر اونس ثابت ماند. در سال ۲۰۰۵م باز هم اقبال سرمایه‌گذاران به این فلز افزایش یافت و در نتیجه آن طلا ۱۸درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و به بالای ۵۰۰دلار در هر اونس رسید. این روند صعودی در سال ۲۰۰۶م نیز ادامه یافت و طلا حتی به مرز ۷۰۰دلار نیز رسید اما پس از آن اندکی کاهش یافت و درنهایت در پایان سال با ۲۳درصد افزایش قیمت در ۶۳۲دلار ثابت ماند. سال ۲۰۰۷ یک دوره رونق چشمگیر برای طلا رقم خورد و این فلز خوش‌رنگ در این سال ۳۱درصد افزایش قیمت پیدا کرد و به ۸۳۳دلار رسید. این رشد پیوسته در سال ۲۰۰۷م در حالی رقم خورد که طلا سال ۲۰۰۸م را با یک روند نوسانی گذراند. در این سال طلا در بیشترین قیمت خود به ۹۷۷دلار رسید اما در پایان سال تا ۷۳۰دلار نیز کاهش یافت و در نهایت این سال را در قیمت ۸۷۰ دلار یعنی همان حدود قیمت ابتدای سال به پایان رساند.

 

بحرانی به کام طلا
در سال ۲۰۰۹م و با آغاز بحران جهانی که از بازارهای مالی شروع شد طلا بار دیگر مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفت و رشد ۲۵درصدی را تجربه کرد. در این سال قیمت هر اونس طلا مرز ۱۰۰۰دلار را شکست و تا ۱۱۶۴دلار افزایش یافت و در نهایت با اندکی کاهش و در قیمت ۱۰۸۷دلار، سال را به پایان رساند. با فراگیر شدن پیامدهای بحران جهانی در سال ۲۰۱۰م بازهم طلا توانست رشد چشمگیری داشته باشد و در این سال ۲۹درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و به ۱۴۰۵دلار رسید. این روند در سال ۲۰۱۱م نیز ادامه داشت و طلا در این سال به بیشترین قیمت خود رسید و به رکورد ۱۸۸۹دلار دست یافت. البته در پایان این سال قیمت طلا اندکی کاهش داشت و این فلز زرد سال ۲۰۱۱ را با قیمت ۱۵۳۱به پایان رساند. روند صعودی طلا در ۳ سال بعد از بحران جهانی در حالی بود که سال ۲۰۱۲ بازار این فلز گرانبها نوسانی شد. در ۳ماه ابتدای این سال، اونس طلا یک افزایش قیمت را تجربه کرد و تا ۱۸۰۰دلار نیز پیش رفت اما در دوره ۳ماهه بعد روند نزولی به خود گرفت و به ۱۵۰۰دلار رسید. با این حال در دوره ۳ماهه سوم سال بار دیگر روند قیمت طلا افزایشی شد و در مدار ۱۸۰۰دلار قرار گرفت. با این وجود این فلز باز هم نتوانست در این رقم ثابت بماند و قیمت آن دوباره کاهش یافت. در نهایت قیمت فلز زرد در پایان سال ۲۰۱۲م با ۸درصد افزایش به ۱۶۵۷دلار رسید.

 

سال سیاه بازار طلا
سال ۲۰۱۳م سال سیاه بازار طلا بود. در این سال به جز در یک مقطع کوتاه، قیمت طلا همواره در مدار نزول قرار داشت و در نهایت در پایان این سال با ۲۷درصد کاهش در ۱۲۰۷دلار ثابت ماند. این موضوع باعث شد بسیاری از کسانی که روی این کالا سرمایه‌گذاری کرده بودند از این بازار خارج شوند و روند این سال را پایانی برای روزهای خوش فلز زرد بدانند.
با این حال آغاز سال ۲۰۱۴م برای فلز زرد، طلایی شد و در یک دوره کوتاه افزایش قیمت برای آن رقم خورد. این موضوع باعث شد برخی تحلیلگران به روند نوسانی و با افزایش اندک قیمت طلا در این سال امیدوار شوند اما این امیدواری ادامه نیافت و بار دیگر طلا کاهش بلندمدت قیمت را تجربه کرد، به طوری که در روزهای اخیر به مرز ۱۲۲۳دلار رسیده است.
با توجه به این نوسانات سوال اینجاست که آیا روند نزولی قیمت طلا در امسال میلادی ادامه‌دار خواهد بود یا این فلز می‌تواند دوباره روزهای خوشی را برای خود رقم بزند.
روی طلا سرمایه‌گذاری نکنید
در همین راستا یک کارشناس بازار طلا، قیمت این فلز را تا پایان امسال غیرافزایشی خواند و اظهار کرد: قیمت طلای جهانی در آینده نزدیک بالا نخواهد رفت و اگر قیمت دلار ثابت باشد، همین روند غیرافزایشی قیمت طلای جهانی در بازار ایران نیز وجود خواهد داشت. وحید قاسم‌لویی در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: درحال‌حاضر سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده‌اند که طلا بازار خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست و باید به این فلز تنها به‌عنوان یک کالای تزئینی که کاربردهایی هم در صنعت و پزشکی دارد، نگاه کرد.
وی این تصور که طلا پشتوانه پول ملت‌هاست را یک نگاه غلط دانست و توضیح داد: پشتوانه ارزش پول یک ملت منابع اقتصادی و تولید آنهاست و نباید طلا را به عنوان پشتوانه پول در نظر گرفت.
قاسم‌لویی با اشاره به اینکه تقاضا برای طلا در جهان کاهش یافته است، تصریح کرد: در شرایط فعلی تنها در صورتی تقاضا برای طلا افزایش می‌یابد که جهان دچار یک بحران سیاسی یا اقتصادی شود، در غیر این صورت تقاضا برای این کالا نزولی خواهد بود.
وی در پاسخ به این پرسش که کف قیمت برای این فلز چه میزان است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا به ۱۱۰۰ دلار برای هر اونس برسد که این موضوع بر بازار داخل نیز اثرگذار خواهد بود.
این کارشناس بازار با اشاره به اینکه قیمت طلا در داخل کشور به قیمت دلار وابسته است، اظهار کرد: اگر مذاکرات ایران با ۱+۵ به نتیجه برسد، - که احتمال آن نیز بسیار بالاست- قیمت دلار در ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰تومان ثابت خواهد ماند و تغییرات قیمت داخلی طلا با قیمت جهانی همراه خواهد شد.
کاهش بحران‌ها بازار را آرام کرد
این اظهارنظر در حالی است که دیگر کارشناس بازار طلا یکی از عوامل تاثیرگذار براین بازار را بحران‌های سیاسی در سطح جهان دانست و در این زمینه گفت: هر زمان بحران‌های سیاسی در دنیا افزایش یابد، تقاضا برای طلا افزایش خواهد یافت و در مقابل هر زمان که آرامش در جهان ایجاد شود، قیمت طلا نیز کاهشی خواهد شد.
مهرداد رشیدبیگی در گفت‌وگو با صمت کاهش قیمت اخیر طلا را ناشی از کاهش بحران در سطح جهان دانست و تصریح کرد: درحال‌حاضر از بحران‌های یکی دو سال قبل در خاورمیانه کاسته شده است و مسئله هسته‌ای ایران نیز مانند گذشته حساس نیست که این مسائل باعث شده قیمت طلا کاهش یابد.
وی عامل دوم تاثیرگذار بر قیمت طلا را وضعیت اقتصادی کشورهای بزرگ دانست و توضیح داد: وقتی مزیت اقتصادی جهان رو به بهبود باشد، سرمایه‌گذاران به سمت بازارهای مالی مانند سهام متمایل می‌شوند و در نتیجه جذابیت طلا کاهش می‌یابد.
رشیدبیگی پیش‌بینی قیمت طلا برای آینده را یک موضوع کلی دانست و اظهار کرد: اگر بحران سیاسی جدیدی در جهان ایجاد نشود و اقتصاد بین‌المللی رو به بهبودی حرکت کند، طلا در مدار صعودی قرار نخواهد گرفت.


چاپ