واکنش مثبت بازار طلا به مذاکرات

با این حال در عالم واقع در کشورهای مختلف عوامل گوناگون می‌توانند قیمت داخلی را از قیمت جهانی منحرف کنند. با توجه به همین موضوع اگر بخواهیم بازار طلای داخل را تحلیل کنیم باید هم تغییر قیمت‌های جهانی و هم عوامل دیگر تاثیرگذار بر بازار داخلی را در نظر داشته باشیم.
درحال‌حاضر ارزش جهانی طلا روند نزولی گرفته است و به نزدیکی ارزش سال گذشته خود رسیده و در مرز ۱۲۰۰دلار برای هر اونس نوسان دارد. این روند نزولی بر بازار داخلی طلا نیز موثر بوده و قیمت‌ها را کاهش داده است.
با این حال بازار طلای داخل کشور از عامل دیگری نیز تاثیر گرفته و آن مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در مورد مسائل هسته‌ای است. شواهد نشان می‌دهد که این مذاکرات به نقاط روشنی رسیده است و این می‌تواند یک وضعیت باثبات را در اقتصاد ایجاد کند. باید توجه کرد در شرایطی که نااطمینانی در اقتصاد وجود دارد مردم روی کالاهایی که نقدشوندگی بالایی دارند و به نوعی امن هستند (سکه و ارز) سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما زمانی که اقتصاد به ثبات می‌رسد بخشی از این سرمایه‌ها به بازاهای موازی
سرازیر می‌شوند.
 با این توضیح می‌توان نتیجه گرفت که سرنوشت مذاکرات هسته‌ای درحال‌حاضر مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در داخل کشور به شمار می‌رود. البته نباید این تصور را داشت که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات قیمت طلا در داخل یک افت چشمگیر را پیدا کند کشور ما یک تجربه مشابه در زمان تصویب قطعنامه ۵۹۸ و اتمام جنگ به واسطه انعقاد این قطعنامه داشت که در همان دوره نیز تغییرات چشمگیر در حوزه قیمت‌ها اتفاق نیفتاد. دلیل این موضوع هم وابستگی قیمت طلا در داخل به قیمت‌های جهانی است و این دو نرخ نمی‌توانند انحراف زیادی از هم داشته باشند.
بدیهی است اگر قیمت طلا در داخل کشور بیشتر از قیمت جهانی باشد بخشی از آن صادر می‌شود و اگر قیمت این کالا به پایین‌تر از قیمت جهانی برسد، واردات آن رونق می‌یابد و در نهایت این ۲ نرخ با هم به تعادل می‌رسند. با این حال در چند سال گذشته و به دلیل تحریم و مشکلات نقل و انتقال پولی این سازوکار تا اندازه‌ای مختل شد و در نتیجه قیمت طلا در داخل نسبت به قیمت‌های بین‌المللی انحراف پیدا کرد اما با برقراری دوباره ارتباطات مالی با جهان و ثبات در قیمت ارز این دو نرخ هم راستا با هم تغییر می‌کنند.

علی اصغر بهرامی / کارشناس فلزات کارگزاری مفید


چاپ