ریسک بالا دلیل کاهش سرمایه‌گذاری

البته با وجودی که بررسی‌ها نشان می‌دهد ایران از ذخیره به نسبت خوب طلایی برخوردار است، اما باید توجه داشت که ۹۹ درصد طلای تولید جهان از سوی ۱۶ کشور تامین شده و چین با تولید سالانه ۳۶۱ تنی رتبه نخست را در این حوزه به خود اختصاص داده، این در حالی است که کشور ما تنها سهم ۳درصدی را از این میزان در اختیار دارد. افشین اکبری استاد دانشگاه و فعال بخش معدن در پاسخ به اینکه چرا سهم ایران از تولید طلای جهانی تنها ۳درصد است به صمت گفت: ذخایر کشف شده در ایران ظرفیت لازم را نداشته و تنها معادن کوچک هستند که به بهره‌برداری می‌رسند. وی در ادامه درخصوص راهکار افزایش تولید گفت: مدیریت صحیح و استفاده از فناوری مناسب و همچنین نظارت مستمر بر نحوه اکتشاف می‌تواند به بهبود این روند بینجامد.
وی در ادامه یکی از دلایل پایین بودن فعالیت در این عرصه را نبودن نظارت دولت بر اکتشافات معدن دانست و گفت: مدتی این فرآیند در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت اما ازآنجاکه سرمایه‌گذاری در این بخش نیازمند فرآیندی طولانی بوده و ریسک بالایی دارد و همچنین بخش خصوصی نیز متمایل به کسب سود در کوتاه‌مدت است، به همین دلیل نتیجه مطلوبی از این پروژه حاصل نشد. اکبری همچنین عدم وجود اطلاعات کافی از وضعیت معادن را یکی از دلایل مهم در استخراج محدود طلا در کشور دانست و گفت: در شرایط کنونی اطلاعات جامعی از معادنی که امکان استخراج در آنها وجود دارد در اختیار معدنکار قرار نداشته و این موضوع به افزایش ریسک در اکتشاف و استخراج مواد معدنی دامن می‌زد، به‌گونه‌ای که هم‌اکنون تمایل زیادی از سوی بخش خصوصی برای فعالیت در معادن طلا وجود نداشته و درنتیجه سهم کشور نیز در تولید طلای جهانی اندک است.
این استاد دانشگاه در ادامه درخصوص نحوه استخراج طلا یادآور شد: استخراج طلا به ۲روش روباز و زیرزمینی صورت می‌گیرد که در روش روباز معمولا در مورد ذخایری که دارای ضخامت قابل‌ملاحظه‌ای نبوده و در قسمت سطح زمین نیاز به خاک‌برداری و باطله‌برداری زیادی نداشته، کاربرد داشته و برای این منظور معادن را به‌صورت پلکانی حفاری کرده و طلا را استخراج می‌کنند. وی درخصوص روش دوم یا زیرزمینی گفت: در روش زیرزمینی بیشتر ذخایری موردتوجه است که دارای ضخامت قابل‌ملاحظه بوده و ماده معدنی در قسمت‌های عمیق زمین قرار گرفته و برای رسیدن به ماده معدنی نیاز به باطله‌برداری زیادی است.
وی افزود: باید توجه داشت که هزینه استخراج در روش زیرزمینی به‌مراتب بیشتر از روش روباز است و به همین دلیل معدنکاران بیشتر در پی معادنی هستند که بتوان با استفاده از روش روباز هزینه‌های تولید را کاهش دهند. گفتنی است تاریخ به‌کارگیری طلا در کشور که به هزاره سوم قبل از میلاد برمی‌گردد، نشان می‌دهد کشور ما منابع عظیم طلا را در اختیار دارد.


چاپ