اما و اگرهای بازار طلایی

و در محدوده قیمتی ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار در نوسان است. به باور کارشناسان کاهش ارزش دلار، نگرانی از بحران مالی، بدهی منطقه یورو و ورشکستگی بانک‌های امریکا تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ داشت و به همین دلیل از زمانی که بوی بهبودی از اقتصاد امریکا و کشورهای ناحیه یورو به مشام رسید، طلا نیز از یکه‌تازی افتاد و با کاهش ناگهانی قیمت روبه‌رو شد و به مرز ۱۲۰۰دلار نیز رسید. با این حال سال ۲۰۱۴ برای طلا سال افت‌وخیزهای متعدد بود. این فلز زرد ابتدای سال را با افزایش قیمت پشت‌سر گذاشت و حتی به نرخ ۱۲۷۹دلار در هر اونس نیز رسید و بر همین اساس برخی تحلیلگران رسیدن به مرز قیمتی ۱۴۵۰ دلار را برای آن پیش‌بینی کردند، اما این پیش‌بینی‌ها در عمل محقق نشد و طلا از نیمه آوریل روند نزولی خود را آغاز کرد و در ماه ژوئن به ۱۲۶۵ دلار رسید و به‌تدریج با یک روند نوسانی به حرکت خود ادامه داد که این روند تا امروز نیز ادامه دارد.
این افت‌وخیزها در قیمت فلز گران بها حتی تحلیلگران را نیز با چالش روبه‌رو کرده و باعث شده پیش‌بینی‌های قیمتی در مورد طلا بسیار متفاوت و گاهی متناقض باشد. در این راستا نظرخواهی موسسه کیتکو از ۲۲تحلیلگر ارشد بازار فلزات قیمتی نشان می‌دهد ۹ کارشناس اعتقاد به افت قیمت طلا در هفته جاری داشته و ۸ نفر نیز از رشد قیمت سخن به میان می‌آورند. در این میان ۵ کارشناس معتقد به نبود تغییر محسوس قیمت در طول روزهای معاملاتی پیش‌رو هستند.
توجه به نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که پیش‌بینی بازار طلا در این روزها کار ساده‌ای نیست و انتظارات قیمتی متفاوتی برای این فلز خوشرنگ وجود دارد.

 

رونق اقتصادی، طلا را راکد می‌کند
اما چه عواملی بر قیمت طلا اثرگذار است و چرا چنین تحلیل‌های متفاوتی از قیمت طلا در بازار ارائه می‌شود، پرسشی است که آن را با کارشناسان بازار فلزات در میان گذاشتیم. محمدمهدی رفیعی متغیرهای اقتصادی امریکا را یک عامل موثر در قیمت طلا عنوان می‌کند و بر این باور است که هرگاه متغیرهای اقتصادی امریکا نوید بهبود وضعیت اقتصادی را بدهند، نرخ طلا در بازارهای جهانی کاهش می‌یابد.
این کارشناس بازار در گفت‌وگو با صمت میزان تقاضای مصرف‌کننده‌های بزرگ جهان در بازارهای بین‌المللی را عامل دوم تعیین قیمت طلا دانست و بیان کرد: دوکشور چین و هند به دلیل حجم تقاضای بالایی که برای طلا دارند بر بازار این فلز زرد اثرگذار هستند و هر زمان که تقاضا در این دو کشور بالا رود، قیمت طلا نیز با افزایش مواجه می‌شود. وی عامل دیگر را نوسانات در بازارهای موازی مانند بورس عنوان کرد و افزود: از آنجایی‌که طلا یک دارایی با ویژگی پوشش ریسک است، هر زمان که ریسک و نوسانات در بازارهایی همچون بازار سرمایه افزایش یابد، تمایل به سرمایه‌گذاری روی طلا بیشتر می‌شود و این موضوع نیز بر قیمت این فلز اثر می‌گذارد. رفیعی در ادامه با استناد به اظهارات اخیر جانت یلن رییس فدرال رزرو، شاخص‌های اقتصادی امریکا را خوب و مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگر نرخ بهره در امریکا بالا برود، جذب سرمایه در بانک‌های این کشور نیز به تبع آن افزایش می‌یابد و در این حالت نرخ طلا در بازار روند کاهشی به خود خواهد گرفت. وی البته بحران‌های سیاسی را نیز بر قیمت طلا موثر خواند و تصریح کرد: درگیری‌های روسیه و اوکراین و پیشروی نیروهای داعش در عراق و سوریه که درنتیجه آن اختیار بعضی مناطق نفتی در این دو کشور به‌دست این گروه افتاده است، باعث شده قیمت طلا در بازار افزایش یابد.

 

بازار طلا در ثبات
رفیعی با توجه به همه این موارد معتقد است که قیمت طلا در آینده نزدیک با تغییر اندک روبه‌رو خواهد شد و در توضیح این پیش‌بینی اظهار کرد: با توجه به مثبت بودن متغیرهای اقتصادی در امریکا و وضعیت مطلوب بازارهای موازی این طور به نظر می‌رسد که تاثیر نوسانات سیاسی بر قیمت طلا بسیار جزئی باشد و اگر تغییر هم صورت گیرد بیشتر در جهت کاهش آن خواهد بود تا افزایش قیمت.
این کارشناس بازار، آینده بازار طلا در داخل کشور را نیز در نتیجه دو عامل بیان کرد و گفت: قیمت طلا در داخل با توجه به قیمت اونس جهانی و قیمت دلار مشخص می‌شود و از این رو گاهی ممکن است قیمت طلا در جهان کاهش یابد اما به دلیل افزایش قیمت دلار، قیمت طلا در بازارهای داخلی افزایشی باشد.
وی بر همین اساس قیمت طلا در بازار داخل را تا دو هفته آینده دارای روند نزولی دانست و تصریح کرد: اگر سخنان رییس‌جمهوری مبنی‌بر خروج اقتصاد از رکود را مبنا بگیریم، طبق قوانین اقتصادی باید قیمت دلار و در نتیجه آن قیمت طلا کاهش داشته باشد. این در حالی است که رفع تحریم‌ها نیز به کاهش قیمت دلار و در نتیجه قیمت طلا کمک خواهد کرد.
تاکید رفیعی بر کاهش قیمت طلا در حالی است که دیگر کارشناس بازار فلزات این روند را نوسانی و متمایل به افزایش قیمت می‌داند.

 

جهان هنوز در بحران است
محمدحسین بابالو در گفت‌وگو با صمت ضمن تاکید بر اینکه کاربرد طلا به عنوان یک کالای فیزیکی در بازار تغییر کرده و بیشتر جنبه سرمایه‌گذاری با هدف کاهش ریسک به خود گرفته، بیان کرد: بنابراین وقتی روند در بازارهای جهانی با نوسان همراه باشد، سرمایه‌داران برای پوشش ریسک به بازار طلا متمایل می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه هر زمان اقتصاد جهانی در شرایط بحرانی قرار گرفته جذابیت این فلز گران بها به تبع آن بالا رفته است، افزود: درحال‌حاضر نرخ بهره در بازارهای اروپایی، ۰/۵ درصد است و رشد اقتصادی در ناحیه یورو صفر درصد گزارش شده، این در حالی است که برای کشوری مانند آلمان این نرخ در سطح منفی ۰/۲درصد نوسان دارد که تمام این موارد نشان می‌دهد وضعیت اقتصاد جهان هنوز از رکود و بحران خارج نشده است.
بابالو به بحران روسیه و اوکراین نیز اشاره کرد و گفت: تمام این موارد باعث می‌شود، طلا در بازار همچنان جذابیت داشته باشد و قیمت آن بالا برود.
این کارشناس حوزه بازار فلزات سیاست‌های انبساطی دولت امریکا را نیز بر بازار طلا موثر دانست و تصریح کرد: آخرین گزارش‌های اقتصادی در امریکا نشان می‌دهد نرخ بیکاری در این کشور کاهش نداشته و به همین دلیل دولت امریکا برای تحریک رشد اقتصادی سیاست‌های انبساطی را در دستورکار قرار داده است که این سیاست‌ها ارزش دلار در بازارهای جهانی را کاهش خواهد داد و در نتیجه آن، قیمت طلا افزایش می‌یابد. بابالو افزود: از آنجایی که طلا فلزی است که کاربرد صنعتی ندارد و بیشتر برای مصارف تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد از نظر منطق اقتصادی باید قیمت آن کاهش داشته باشد اما به دلیل اینکه بازارهای جهانی هنوز وارد فاز ثبات نشده‌اند قیمت آن در بازار نوسان دارد و البته بیشتر متغیرها در جهت افزایش قیمت این فلز در آینده است. وی تاثیر قیمت اونس جهانی بر بازار داخلی را نیز متفاوت دانست و توضیح داد: قیمت طلا در داخل کشور متاثر از نرخ دلار است و به همین دلیل نمی‌توان بازار طلای داخل را تنها بر اساس قیمت جهانی اونس تحلیل کرد.


چاپ