طلا در مدار سکون

اما این روزها این بازار از تب و تاب افتاده و دیگر برای سرمایه‌گذاران جذابیت گذشته را ندارد و از ثبات نسبی برخوردار شده است. این ثبات قیمت هم در حالی است که متغیرهای اقتصادی خبرهای خوشی را برای صاحبان این فلز زرد به همراه ندارد و به نظر می‌رسد، درخشش این فلز کم‌کم رو به افول است. این موضوعی است که رییس اتحادیه طلا و جواهر هم بر آن صحه می‌گذارد. متن گفت‌وگوی صمت با محمد کشتی‌آرای را در ادامه می‌خوانید.

 

به نظر شما چه عواملی باعث شده بازار طلا درحال‌حاضر یک روند ساکن داشته باشد؟
یکی از عوامل موثر بر قیمت طلا در جهان، موضوع مناقشات سیاسی بین‌المللی است. درحال‌حاضر روندهای سیاسی جهان در یک حالت سکون قرار دارد، درگیری‌های بین سوریه و اوکراین دیگر مانند ماه‌های قبل، بحرانی نیست و نگرانی‌ها در مورد وضعیت خاورمیانه نیز نسبت به گذشته کمرنگ شده است. به همین دلیل سرمایه‌گذاری روی طلا کاهش یافته، در نتیجه قیمت آن در سیر نزولی قرار دارد.
علاوه بر این آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که وضعیت اقتصادی امریکا به‌تدریج در حال خروج از رکود است که نتیجه آن هم این شد که ارزش دلار در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد و به تبع آن قیمت طلا کاهشی خواهد شد.

 

با توجه به این موضوع آیا بازار طلا هنوز گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید؟
به نظر می‌رسد درحال‌حاضر بازار طلا جاذبه سرمایه‌گذاری محض که بتوان انتظار سوددهی از آن داشت را ندارد. اگر سیر گذشته قیمت طلا را معیار بگیریم، متوجه خواهیم شد که در یک سال و نیم گذشته قیمت طلا در یک روند نزولی حرکت کرده و افرادی که در این مدت روی طلا سرمایه‌گذاری انجام داده‌اند از این طریق دچار زیان شده‌اند. بنابراین از آنجا که شواهد اقتصادی نیز بیشتر بر کاهش قیمت طلا دلالت دارند، این بازار درحال‌حاضر گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود.

 

در شرایطی که قیمت طلا روند نزولی دارد، کدام بازارهای موازی طی این مدت توانستند سرمایه‌های خارج شده از این بازار را به سمت خود جذب کنند؟
در یکی، دو سال گذشته روند نزولی بازار طلا باعث شدکه بخش زیادی از سرمایه‌ها از این بازار خارج شود و به سمت بازارهای دیگر حرکت کند. بازار سرمایه هم یکی از بازارهایی بود که به دلیل بازدهی مناسبی که نصیب سرمایه‌گذاران می‌کرد، توانست بخش زیادی از نقدینگی‌ها را به سمت خود جذب کند. در کنار این بازار، بانک‌ها هم به دلیل جذابیتی که در نرخ سود بانکی ایجاد کردند، توانستند در جذب منابع آزاد شده از بازار طلا موفق عمل کنند و در حاشیه سود مناسبی را نصیب سپرده‌گذاران کنند. بنابراین به نظر می‌رسد که طی این مدت این دو بازار توانستند در جذب سرمایه‌های آزاد شده از بازار طلا و سکه بسیار موفق باشند.

هرچند بارها تاکید کرده‌اید که پیش‌بینی طلا غیرممکن است و تغییر در این بازار وابسته به عوامل زیادی است اما با توجه به شرایط فعلی به نظر شما این بازار تا چه زمانی با همین روند باثبات حرکت می‌کند؟
تغییرات قیمتی در طلا به عوامل بسیاری در حوزه اقتصاد و سیاست وابسته است و همین امر باعث می‌شود که پیش‌بینی قیمت‌ها دراین بازار سخت باشد و تحلیل‌های متفاوتی هم دراین خصوص ارائه شود، اما همانطور که اشاره شد، به دلیل این خروج اقتصاد جهانی از رکود و عوامل سیاسی که حکایت از کم شدن بحران‌ها از حالت اولیه آن دارد، به نظر می‌رسد که این روند باثبات در بازار طلا که چند هفته‌ای است آغاز شده ادامه یابد یا اوایل مهر نیز شاهد این روند باشیم.


چاپ