احتمال سقوط قیمت سکه به کانال ۱۰ میلیون

امروز برای بازیگران بازار سکه، روند قیمت طلای جهانی اهمیت زیادی دارد؛‌ اگر طلای جهانی نتواند به بالای خط هزار و ۷۵۰ دلاری بازگردد،‌ امید سکه بازان برای اصلاح اونس طلا کاهش خواهد یافت،‌ عاملی که می تواند تا حدی مقاومت سکه در برابر افت قیمت را کنار بزند. سکه روز گذشته توانست مرز ۱۱ میلیون تومانی را با چنگ و دندان حفظ کند،‌ ولی برای ماندگاری بالای این مرز،‌ طلای جهانی باید از فاز نزولی خارج شود.

 البته برخی از بازیگران سکه چشم امید به تغییرات افزایشی قیمت دلار دارند. با این حال،‌ اگر اونس طلا در همین محدوده هزار و ۷۳۰ دلاری باقی بماند،‌ حتی با دلار ۲۶ هزار تومانی نیز ارزش ذاتی سکه به بالای ۱۱ میلیون تومان نمی رسد. در واقع با فرض ثبات اونس طلا، دلار باید رشد بسیار زیادی را تجربه کند تا از قیمت سکه ۱۱ میلیون تومانی حمایت کند. شب گذشته در معاملات پشت خطی دلار افزایشی شده بود و همین مساله موجب شده بود که سکه بازان با خوشبینی بیشتری به روند بازار در روز جاری چشم بدوزند.

افت حباب ربع سکه

 حباب قیمت ربع سکه ۳ درصد کاهش یافت و از محدوده ۵۳ درصدی به محدوده ۵۰ درصدی رسید. در واقع خروج ربع سکه از کانال ۴ میلیون تومانی و رسیدن به قیمت ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی موجب شد که حباب ربع سکه کاهش معناداری پیدا کند. در شرایط کنونی با توجه به چنین سطح حبابی، خرید ربع سکه پرریسک تر از سایر انواع سکه است.

دیروز ارزش ذاتی سکه امامی نیز تا محدوده ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی پایین رفت که فاصله حدودا ۷ درصد با قیمت بازار داشت. به گفته فعالان،‌ اگر امروز دلار به زیر ۲۵ هزار تومان برود،‌ احتمال افت سکه به کانال ۱۰ میلیون تومانی بسیار تقویت خواهد شد. با این حال، رفتار پشت خطی بازیگران دلار به گونه ای بود که به جای رفتن به کانال ۲۴ هزار تومانی، به نظر می رسید سودای بازگشت به بالای سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را در سر داشت.

منبع: اقتصاد نیوز


چاپ