یار مهربانی که روزگار آدم با او خوش است

مریم ابراهیمی - گروه گزارش: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مثل زادروز آدم‌ها یک بار در سال روی می‌دهد که کمتر از یک‌ماه تا برپایی بیست‌وهشتمین دوره آن باقی است؛ رویدادی که شاید توجه ما را برای آنکه بخوانیمشان جلب کند... کتاب‌هایی که می‌توانند ساعتی از اوقات تنهایی و فراغت این آدم‌های شلوغ را به‌خوبی پر کنند.


اردیبهشت که نزدیک می‌شود، هدیه‌های دوستان برای دوستان کتاب می‌شود و نیاز ما به خواندن اوراق مکتوب و مصور ابراز می‌شود... و بخشی از اخبار رسانه‌ها هم به نمایشگاه کتاب اختصاص پیدا می‌کند.
بهانه خواندن و دانستن مردم، نمایشگاهی است که بیست و هشتمین سالگرد تولد خود را در تهران با مردمی جشن می‌گیرد که حداقل برای آنکه بدانند کدام کتاب‌ها به چه نامی هستند و چه دارند که بگویند، سری به او می‌زنند.
نمایشگاه کتاب امسال از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه در مصلای بزرگ امام(ره) در تهران برگزار می‌شود. ریاست و مسئولیت برگزاری این نمایشگاه، با معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اما نهادها و سازمان‌های دیگر نیز در برگزاری این نمایشگاه نقش دارند. به همین دلیل، امسال شورای سیاستگذاری نمایشگاه بیست و هشتم، سیاست واگذاری مدیریت اجرایی نمایشگاه به تشکل‌های صنفی نشر را مصوب کرده است. به گزارش ایسنا، موضوع واگذاری مدیریت اجرایی نمایشگاه به تشکل‌های نشر هم از جمله راهکارهای سیدعباس صالحی - معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس نمایشگاه کتاب - به منظور هرچه بهتر برگزار شدن نمایشگاه با همکاری اهل نشر و تشکل‌های صنفی است؛ موضوعی که صالحی در طول مدتی که به سمت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد منصوب شده همواره بر آن تاکید داشته است. چنانچه در ادامه از سوی محمود آموزگار - سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب - نیز عنوان شده که قرار است در فرآیندی سه‌ساله، همه فعالیت‌های مربوط به برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به تشکل‌های صنفی واگذار شود.

 

کتاب‌هایی که پیش از این مجوز نشر نمی‌گرفتند
خبری که امیدوار می‌شویم از شنیدن آن و اشاره به آن در این مقال خالی از لطف نیست، چاپ تعدادی از کتاب‌هایی است که سال‌ها منتشر نمی‌شدند. این بخت‌یاری بی‌تردید با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و تغییر مدیریت وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی این وزارتخانه، در ارتباط و تاثیر مستقیم قرار دارد. مجوز بسیاری از این کتاب‌ها با هدف برداشتن فشار از روی اهل فرهنگ و هنر صادر شد که به نظر می‌رسد بهتر است به عنوان رویدادی مهم در رسانه‌ها و مطبوعات درج شود.
معاونت فرهنگی با صادر کردن مجوز بسیاری از کتاب‌ها باعث ایجاد فضای مثبتی شده که این موضوع به افزایش اعتماد عمومی مخاطبان به کتاب‌ها کمک کرده است و نهایتا می‌تواند به استقبال از نمایشگاه و فروش بیشتر کتاب‌ها منجر شود.

 

بحث نه‌چندان شیرین بودجه نمایشگاه کتاب
امیدواریم در آینده‌ای نزدیک در هیچ‌یک از بخش‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از معضلی به نام کمبود بودجه خبری نشنویم... و گروه‌ها و بخش‌های مختلف دیگر با آن مواجه نباشند. آموزگار در این‌باره اذعان داشته که بودجه اختصاص‌یافته برای برگزاری این رویداد کافی نیست و به همین دلیل آنها با توجه به محدودیت‌های اعتباری تصمیم گرفته‌اند، ضمن افزایش بهای غرفه‌ها، برخی از فعالیت‌ها و برنامه‌های غیرضروری را در این دوره تعدیل کنند.

 

نبود مکانی مناسب برای برگزاری نمایشگاه
 نداشتن جای ثابت برای برگزاری نمایشگاه کتاب هنوز به قوت خود باقی است. برای حل این مشکل به‌ویژه در طول این سال‌ها که نمایشگاه از محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به مصلای امام خمینی (ره) منتقل شده، مسئولان برگزارکننده نمایشگاه کتاب در دوره‌های مختلف همواره بحث‌های متعددی مبنی بر استقرار آن در یک مکان ثابت مطرح کرده‌اند، اما تا به حال هیچ‌کدام نتیجه مثبت و مشخصی دربر نداشته است.
مهمان ویژه امسال نمایشگاه کتاب
کشور عمان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب امسال است.
روزگارتان همراه این یار دانا و خوش‌بیان.


چاپ