افزایش ۷۳ درصدی سود خالص هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی شستا

این جلسه به ریاست آقای جلال بهارستان و نظارت آقایان محمدحسین ملک و علی مهدوی پارسا و دبیری آقای محمدرضا پاشایی تشکیل شد. در ابتدای این مجمع مهندس محمود مخدومی، مدیرعامل شرکت ضمن ارائه گزارش عملکرد هیات‌مدیره به سوالات سهامداران حاضر و آنلاین پاسخ دادند.سپس صورت‌های مالی و ترازنامه شرکت برای سال مالی منتهی به ۳۱/۰۲/۱۳۹۹ به تصویب حضار رسید. همچنین در این جلسه پس از تصویب صورت‌های مالی از سوی سهامداران تقسیم مبلغ ۶۳۰ ریال سود به ازای هر سهم مورد تایید حاضران قرار گرفت. انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیرالانتشار شرکت و سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت برای سال مالی منتهی به ۳۱/۰۲/۱۳۹۹ از دیگر مصوبات این مجمع بود. مجمع عمومی عادی سالانه هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی شستا (تاپیکو) امروز در حالی برگزار شد که گزارش هیات‌مدیره شرکت حاکی از افزایش سودآوری تاپیکو در شاخص‌های مختلف از جمله رشد حدود ۷۳ درصدی سود خالص این شرکت بود.محمود مخدومی، مدیرعامل تاپیکو در این مجمع که به صورت آنلاین در حال پخش برای سهامداران بود، اعلام کرد: سود خالص شرکت اصلی از مبلغ ۳۵۳۰ میلیارد تومان به ۶۰۷۶ میلیارد تومان رسیده و بیش از ۷۳ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: درآمد عملیاتی تلفیقی تاپیکو در سال مالی منتهی به اردیبهشت ۹۹ شاهد رشد ۵۰ درصدی فروش بود به طوری که فروش شرکت به مبلغ ۱۹ هزار و ۳۰۱ میلیارد تومان رسید. همچنین سود خالص تلفیقی گروه نیز بالغ بر ۵۰۴۸ میلیارد تومان و فروش صادراتی شرکت هم با ۵۰ درصد افزایش مواجه شد. به گفته مخدومی تاپیکو در صورت‌های مالی شرکت اصلی با ۷۲ درصد افزایش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها مواجه شد تا ۵۰۹۷ میلیارد تومان درآمد از این محل کسب کند؛ از این رقم ۷۸ درصد مربوط به عملکرد شرکت‌های بورسی و ۲۲ درصد ناشی از فعالیت شرکت‌های غیربورسی اعلام شده است.مدیرعامل تاپیکو گفت: از مجموع درآمدهای عملیاتی این هلدینگ، مبلغ ۱۱۲۲ میلیارد تومان ناشی از سود فروش سهام بوده است. همچنین در مجموع سرمایه‌گذاری‌های شرکت در ابتدای سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۹۹ تاپیکو ۹۴۶۸ میلیارد تومان بود که این سرمایه‌گذاری‌ها در انتهای سال به ۱۲۷۴۴ میلیارد تومان رسید و تاپیکو علاوه بر افزایش میزان سهامداری در صدر تامین و شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی برای تکمیل سبد محصولات، خود اقدام به خرید حدود ۱۱ درصد از سهام پتروشیمی تبریز نیز کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: با تمام موانعی که سال گذشته برای صادرات وجود داشت اما شرکت‌های زیرمجموعه توانستند به صادرات ادامه دهند و در شرکتی مانند ایرانول شاهد افزایش ۹۰ درصدی صادرات بودیم. این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد ارز سامانه نیما از فروش پتروشیمی‌ها تامین شده است و هلدینگ تاپیکو نیز ۲۷۳ میلیون دلار از این ارز را تامین کرده است. وی به سهم تاپیکو در طرح‌های بزرگ ملی در حال احداث اشاره کرد و گفت: برآورد سرمایه‌گذاری تاپیکو در این طرح‌ها حدود ۷ میلیارد یورو به صورت ارزی و ۱۴۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی است. مخدومی در خصوص عرضه شرکت‌های تاپیکو در بازار سرمایه گفت: در سه ماهه ابتدای امسال چوب خزر کاسپین و محصولات کاغذی لطیف در بازار سرمایه پذیرش شده‌اند و امیدواریم که طی دو ماه آینده عرضه آنها انجام شود.

همچنین اقدامات لازم برای پذیرش و عرضه شرکت سرمایه‌گذاری وتوسعه صنایع لاستیک (نخ تایر)، شیمی بافت و هلدینگ سلولزی به عنوان سایر شرکت‌های مدیریتی تاپیکو در حال انجام است. وی در ادامه به اهمیت نفت ستاره خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: تاپیکو سهم ۴۹ درصدی در این شرکت دارد و اهمیت نفت ستاره خلیج‌فارس با تولیدات استراتژیکی که دارد مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است. درحال‌حاضر ۵۰ درصد نیاز روزانه بنزین کشور و ۲۵ درصد نیاز گازوئیل کشور از طریق این شرکت تامین می‌شود. ضمن اینکه علاوه بر خودکفایی، بهره‌برداری از این شرکت موجب شد تا از خروج سالانه ۱۰ میلیارد دلار ارز جلوگیری شده و برای بیش از ۲۰ هزار نفر به‌طور غیرمستقیم و ۳۸۰۰ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد شود. مخدومی در ادامه با اشاره به افزایش نرخ ارز تسهیلات دریافتی در این پروژه گفت: گام‌های اجرایی برای جبران این موضوع در حال برداشتن است، از جمله اینکه افزایش سرمایه از محل آورده سهامداران از ۲۵۵۰ میلیارد تومان به ۱۰ هزار میلیارد تومان در کنار عرضه ۱۰ تا ۱۵ درصدی در بازار سرمایه می‌تواند برای تامین نقدینگی شرکت را یاری کند.
در همین حال در تلاش هستیم تا با رایزنی‌های مختلف بخشی از تسهیلات ارزی را به ریالی تبدیل کرده و بتوانیم تسهیلات دریافتی را با سرعت بیشتری تسویه کنیم.

وی در ادامه با اشاره به افزایش تعداد سهامداران حقیقی تاپیکو به ۱۶۴ هزار نفر در پایان سال مالی منتهی به اردیبهشت ۹۹ تاکید کرد: سود تلفیقی هر سهم شرکت طی عملکرد سال مالی منتهی به اردیبهشت ۹۹ با رشد ۳۱ درصدی از ۴۷۳ ریال به ۶۱۹ ریال به ازای هر سهم افزایش یافت و سود شرکت اصلی نیز با ۷۲ درصد افزایش از مبلغ ۴۳۳ ریال به ۷۴۶ ریال رسیده است.
در پایان و با تصویب مجمع مبلغ ۶۳۰ ریال سود نقدی به ازای هر سهم تقسیم شد که به نسبت سال گذشته رشدی حدود ۵۷ درصد داشت.

 

 

smt_1599.bmp


پیام هیات‌مدیره


سال مالی منتهی به ۳۱/۲/۱۳۹۹ برای کلیه سازمان‌ها، نهادها و بنگاه‌های اقتصادی ایران، سالی دشوار از برخی جهات بود. در ماه‌های ابتدایی سال مالی گذشته، تحت تاثیر تمدید و تشدید تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه مردم بزرگ ایران، کلیه شرکت‌های صنعتی، تولیدی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری ایرانی دچار مشکلات عدیده‌ای در مسیر تامین مواد اولیه، فروش، حمل‌ونقل کالا، انتقال وجوه حاصله و سایر مواردی از این دست شدند. از سوی دیگر، شاخص‌های صنعتی و اقتصادی از بهمن‌ماه سال گذشته و در ۴ ماه پایانی این سال مالی، برای اغلب شرکت‌ها در اثر شیوع ویروس کرونا به کلی تغییر کرد. چالش‌های فراوانی که در این ۴ ماه در مسیر فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی ایجاد شد، بسیاری از این شرکت‌ها را دچار مشکلات عدیده‌ای کرد. با این حال آنچه به‌زعم ما شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین را به‌عنوان یکی از بزرگترین و متنوع‌ترین هلدینگ‌های چندرشته‌ای بازار سرمایه، که در صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، سلولزی، تایر و معدنی کشور، نقشی راهبردی ایفا می‌کند، از دیگر شرکت‌ها متمایز کرده و روند سودآوری شرکت را علی‌رغم همه این مشکلات دچار دستخوش و کاهش قرار نداده است، وجود همکاران متخصص و با انگیزه‌ای بوده است که وجه همت خود را برای ایجاد ارزش‌افزوده برای سرمایه بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی و رشد سودآوری برای کلیه ذینفعان و سهامداران شرکت قرار داده‌اند.آنچه از سوی همکاران ما در این سال انجام شده است تلاش فوق‌العاده برای افزایش و بهبود شاخص‌های کمی و کیفی تولید، بازرگانی، فروش و درنتیجه افزایش ارزش سهام شرکت در بازار سرمایه با وجود تمامی مشکلات بوده است.


 صمت همچنین با تاکید هیات‌مدیره تاپیکو تلاش کردیم تا در سال مالی گذشته، به خوبی از فرصت‌های ناشی از بهبود فضای بازار سرمایه و رونق بازار سهام استفاده کرده و پرتفوی سرمایه‌گذاری هلدینگ را متنوع‌تر و گسترده‌تر نماییم. کسب سهم ۱۷.۳درصدی از شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین به عنوان بزرگترین هلدینگ معدنی و املاح کشور در راستای بهره‌مندی از همین فضای ایجاد شده به انجام رسید که ارزش‌افزوده بسیار زیادی در سود عملیاتی و سبد سرمایه‌گذاری شرکت ایجاد کرد. انجام این فرآیند در شرکت‌های تابععه نیز به رشد سود تلفیقی شرکت به میزانی بسیار زیاد منجر شد که در این راستا می‌توان به عایدی حاصل از خرید سهام و فروش سهام برای شرکت‌های پتروشیمی فن‌آوران، نفت پاسارگاد، هدلینگ سلولزی و پتروشیمی شیمی بافت اشاره کرد.

در سال مالی گذشته، موفق شدیم جایگاه شرکت را در رتبه‌بندی یکصد شرکت برتر ایرانی در همایش IMI۱۰۰ با یک پله بهبود از رتبه ۲۰ به رتبه ۱۹ ارتقا داده و از منظر ارزش‌افزوده در این فهرست‌ها با دو پله ارتقاء، عنوان نهمین شرکت ایرانی را به خود اختصاص دهیم. همچنین کسب رتبه ۱ در هفت شاخص اصلی در بین هلدینگ‌های چندرشته‌ای ازجمله کسب رتبه ۱ بیشترین بازده فروش و شاخص بیشترین بازده دارایی‌ها هر کدام با یک پله صعود، کسب رتبه ۱ در شاخص بهره‌وری کل عوامل با یک پله ارتقاء، کسب رتبه ۱ در شاخص بهره‌وری عوامل و شاخص بهره‌وری عوامل سرمایه‌ای هر کدام با ۲ پله صعود، کسب رتبه ۱ در رشد تعدیل شده سود با ۲ پله صعود، کسب رتبه ۱ در تعداد کارکنان برای دومین سال متوالی کسب رتبه ۲ در شاخص رشد فروش و شاخص بیشترین ارزش ویژه هر کدام با ۲ پله صعود ازجمله این موفقیت‌ها بوده است.ما به تلاش خود برای افزایش ثروت سهامداران محترم تاپیکو ادامه می‌دهیم و امیدواریم که با حمایت، هدایت و پشتیبانی تک‌تک سهامداران ارزشمند تاپیکو، این شرکت گام‌های موفقیت و سربلندی را بیش از گذشته و با سرعت بیشتری بردارد. بر خود لازم می‌دانیم از تمامی همکاران حرفه‌ای و کارآزموده و تیم اجرایی تاپیکو به خاطر تلاش‌های خستگی‌ناپذیرشان و حرکت در مسیر تعالی شرکت قدردانی نماییم.


تغییرات در صنعت یا شرکت‌های مهم صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند


متانول: باتوجه به اینکه در صنعت متانول تعدادی از طرح‌ها در مرحله نزدیک به بهره‌برداری می‌باشد با وارد مدار شدن تولید این شرکت‌ها و افزایش حجم عرضه محصول مذکور در کشور توسعه زنجیره پایین‌دست و یا افزیاش صادرات الزامی می‌باشد. همچنین تغییر مثبت در تقاضای متانول و افزایش نرخ ارز باعث شده که وضعیت سودآوری آن را بهبود بخشد. لازم به ذکر است تاپیکو با لحاظ نمودن شرایط مورد اشاره انجام سرمایه‌گذاری در قالب اجرای پروژه‌های MTO را در دستور کار دارد که در صورت رفع موانع، اقدامات عملی پیش‌روی این شرکت خواهد بود.


قیر: نظر به عدم شفافیت لازم و کافی در فرمول قیمت‌گذاری خوراک وکیوم باتوم و باتوجه به اینکه در حدود ۹۰% از قیمت تمام‌شده محصول قیر مربوط به قیمت خوراک VB می‌باشد، این موضوع به عنوان یکی از گلوگاه‌های موثر در آینده شرکت ریسک‌هایی را ایجاد کرده است. تدوین تمامی سناریوهای ممکن جهت تامین پایدار خوراک از اولویت‌های راهبردی شرکت نفت پاسارگاد می‌باشد. ضمنا تولید قیر با عملکرد متفاوت مزیت رقابتی برای شرکت نفت پاسارگاد نسبت به رقبا ایجاد نموده است. همکاری با رقیب اصلی یعنی شرکت نفت جی در جهت صادرات و نیز مدیریت قیمت فروش داخل نیز از دیگر نکات مورد توجه می‌باشد.

PVC: تامین مشترک خوراک در دو شرکت پتروشیمی آبادان و غدیر و همچنین امکان فروش هم‌افزایی محصولات فی‌مابین دو شرکت می‌تواند راهگشا باشد.
DOP.PA: باتوجه به آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی سینا، تامین اورتوزایلن به‌عنوان عامل محدودکننده تولید محصول فوق محسوب می‌شود. واردات اورتوزایلن به‌عنوان یک سناریو پیش‌روی شرکت می‌باشد. باتوجه به قدیمی بودن تجهیزات تولید در پتروشیمی فارابی، اجرای طرح بازسازی در این شرکت به عنوان یک الزام مورد تایید و تاکید بوده است. توسعه رقبای بخش خصوصی با انعطاف‌پذیری بیشتر نیز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل محدودکننده است. باتوجه به موقعیت پتروشیمی فارابی و همچنین در اختیار داشتن مخازن، مخزن‌داری به‌عنوان یکی از مزیت‌های این شرکت محسوب می‌گردد. استفاده از این ظرفیت و اجاره مخازن فوق به‌عنوان زمینه مناسب درآمدی برای مجموعه فارابی مورد توجه می‌باشد.
محصولات زیرمجموعه PIIC: در راستای توسعه حضور تاپیکو در صنایع پایین‌دستی و تکمیل زنجیره ارزش در این بخش، شرکت مذکور به‌عنوان بازوی اجرای طرح‌های پایین‌دست پتروشیمی مورد توجه تاپیکو می‌باشد. دو شرکت تولیدکننده دوده صنعتی، دو شرکت تولیدکننده صنایع پایین‌دست محصولات پتروشیمی (MTBE و MEK)، سه شرکت تولیدکننده انواع لوله و ۴ مجموعه فعال در صنعت خدمات مهندسی و پیمانکاری در پرتفوی این شرکت وجود دارد. ایجاد انسجام در فعالیت‌های مجموعه‌های تولیدی و همچنین مجموعه‌های خدمات مهندسی در قالب یک مجموعه متمرکز پیمانکاری عمومی (GC) مورد تاکید تاپیکو می‌باشد.
صنعت روانکاران (ایرانول): باتوجه به اهمیت تولید محصولات نهایی از روغن پایه و نظر به ارزش‌افزوده ایجاد شده از تولید این محصولات در مقایسه به خام‌فروشی، شرکت ایرانول در نظر دارد در قالب همکاری‌های مشترک و تحت عنوان Joint Venture روند توسعه محصولات نهایی را عملی نماید و از این محل ضمن ارزآوری باعث ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر در محصولات شرکت گردد. بهسازی و اصلاح برخی فرآیندهای مرتبط با تولید و افزایش بهره‌وری تولید نیز به‌عنوان بخشی از فعالیت‌های این شرکت مدنظر می‌باشد. همکاری و هماهنگی با رقبای اصلی داخلی در کسب سهم بازار نیز به‌عنوان رویکرد مورد توجه است.
گروه صنعتی بارز: باتوجه به اجرای طرح توسعه تولید تایرهای سواری در مجموعه بارز کردستان، رسیدن به ظرفیت اسمی در این مجموعه به عنوان یکی از برنامه‌های پیش‌روی این شرکت می‌باشد. طرح توسعه لاستیک TBR و برنامه‌ریزی جهت خرید بهینه مواداولیه همچون کائوچوی طبیعی از منابع طبیعی و نیز توسعه محصولات جدید از رویکردهای پیش‌روی شرکت می‌باشد.رقابت در سطح هلدینگ و شرکت‌های تابعه باتوجه به تعدد شرکت‌ها و هلدینگ‌های فعال در حوزه بالادستی و پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی زیاد است. هلدینگ‌های مختلفی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه مشغول می‌باشند و در خرید سهام و همچنین در صورت تمایل ادغام و تملیک شرکت‌های فعال در این زمینه فعالیت می‌کنند. ریسک این رقابت مربوط به از دست رفتن احتمالی فرصت حضور در شرکت‌های دارای امتیازات رقابتی و یا توانمند در ایجاد ارزش‌افزوده بالا می‌باشد.رقابت در شرکت‌های تابعه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بسیار بالا می‌باشد. این امر باعث شده است تا حد بسیار زیادی قدرت چانه‌زنی‌های فرعی و وابسته هلدینگ تاپیکو مانند خیلی از شرکت‌های دیگر کاهش یابد. یکی از ریسک‌های این رقابت بالا، تحمل آثار منفی ریسک نوسانات قیمتی کالا به‌واسطه عدم تمایل شرکت‌های تامین‌کننده خوراک در عقد قراردادهای بلندمدت تامین خوراک می‌باشد که این موضوع نیز ناشی از تعدد شرکت‌های نیازمند خوراک این تامین‌کنندگان است.


اقدامات یا اقداماتی که در طول دوره مالی برای رشد شرکت انجام شده است


- برنامه افزایش ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه در روز به ظرفیت فازهای سه‌گانه پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس تا پایان سال مالی
- اخذ مجوز و تخصیص زمین ۵۰ هکتاری جهت اجرای مگاپروژه طرح توسعه پتروالفین فن‌آوران جهت تولید پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن از متانول در پتروشیمی فن‌آوران
- تولید لاستیک سبز در گروه صنعتی بارز
- بهره‌برداری از طرح‌های توسعه نفت ایرانول (مخازن ذخیره بندر امام جهت انعطاف‌پذیری در بازارهای صادراتی، بهبود راندمان واحد موم‌گیری برای تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر- تبدیل اسلاک وکس به پارافین)
- تصویب طرح‌های توسعه نفت پاسارگاد (احداث مخازن ذخیره واحدهای آبادان، تهران و تبریز، احداث پایانه صادراتی بندر شهید رجایی، احداث پایانه صادراتی بندر امام، احداث پایانه تولید و بارگیری بندرعباس، احداث مخازن ذخیره بندرعباس و توسعه تاسیسات عملیاتی کارخانه اراک)
- تصویب طرح‌های پتروشیمی آبادان (طرح‌های اصلاح ساختار نیروی انسانی، طرح افزایش خوراک دریافتی از پالایشگاه آبادان و نوسازی واحد ۶۰۰)


موضوعات مهمی که بر عملیات آتی شرکت تاثیر خواهند گذاشت در حالی‌که در گذشته تاثیرگذار نبوده‌اند


افتتاح برخی از طرح‌های سرمایه‌گذاری تاپیکو در نیمه اول سال ۱۳۹۹ ازجمله فاز دوم طرح پتروشیمی ایلام (با درصد مالکیت ۱۷درصدی تاپیکو)، رفع موانع تولید متانول پتروشیمی بوشهر (مالکیت تاپیکو از طریق سهام ۴۰درصدی پتروشیمی مارون در این طرح) پس از افتتاح آن مجموعه، به ظرفیت‌رسانی و تولید پایدار پتروشیمی مرجان و افزایش ظرفیت فازهای سه‌گانه پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس (با درصد مالکیت ۴۹درصدی تاپیکو) به دنبال تثبیت تولید در فازهای ۱، ۲ و ۳، ازجمله موضوعات مهمی است که بر سودآوری آتی تاپیکو موثر خواهد بود. تاثیر گسترش و شیوع ویروس کرونا بر بازارهای مختلف ازجمله تقاضای محصولات پتروشیمی باعث گردید که ۲۰ تا ۲۵درصد تقاضا در اغلب محصولات پتروشیمیایی کشور کاهش پیدا کند. البته در برخی محصولات روند اصلاح و برگشت مجدد قیمت‌ها شروع شده و پیش‌بینی می‌گردد در شش ماهه دوم امسال در برخی حوزه‌ها قیمت‌ها تا حدودی افزایش یابند.اعمال محدودیت‌های بیشتر برخی کشورها ازجمله کشور هندوستان در واردات فرآورده‌های شیمیایی و پتروشیمیایی از ایران. برخی از این محدودیت‌ها که به پوشش بیمه‌ای و نوع مالکیت کشتی‌های حامل فرآورده‌ها و اسناد حمل آنها برمی‌گردد، باعث به هم خوردن وضعیت تجاری ایران و هند شده است. درحال‌حاضر بخش بزرگی از بازار هندی جای خود را به بازار چین داده است و شرکت‌های ایرانی تلاش می‌کنند که میزان صادرات خود به کشور چین را افزایش دهند. این موضوع باعث رقابت بیشتر در این بازار و افزایش هزینه‌های حمل و همچنین پایین آمدن نرخ فروش محصولات شده است. 
سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به صنایع تایرسازی کشور تغییر یافته و از شروع سال جدید (۱۳۹۹) هیچگونه ارزی با نرخ دولتی به صنعت تایر تخصیص پیدا نکرده ا ست. باتغییر نرخ مذکور به نرخ ارز نیمایی، شرکت‌های تایرسازی گروه تاپیکو بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز به نقدینگی بیشتر پیدا کرده و این موضوع هزینه‌های تولید، مالی و فروش آنها را دچار تغییر و افزایش کرده است.
تحریم خطوط کشتیرانی کشور، محدودیت‌های حمل دریایی، نگرانی ارسال کشتی به سواحل ایران و کمبود ناوگان حمل‌ونقل دریایی برای حمل محصولات شیمیایی و پتروشیمی شرکت‌ها ازجمله کشتی‌های مایع‌بر و مخزن‌دار، باعث افزایش کرایه حمل دریایی شرکت‌های صادرکننده شده و بعضا افزایش مجدد بیش از ۲۰درصد به هزینه حمل شرکت‌های صادراتی اضافه گردیده است. باتوجه به الزام خطوط کشتیرانی دریایی مبنی بر استفاده از سوخت با سولفور پایین، این موضوع نیز تا حدود ۵ درصد باعث افزایش هزینه‌های حمل دریایی شرکت‌ها شده است.
افزایش نرخ ارز نیمایی در طی ماه‌های امسال (چهار ماهه اول) باعث گردید که شرکت‌های واردکننده مواداولیه ازجمله بارز، نخ صبا و ایرانول هزینه‌های وارداتی بیشتری را متحمل شوند، به‌طوری که در چهار ماه نخست سال نرخ ارز نیمایی بیش از ۴۵درصد افزایش یافته است (از حدود ۱۳۵۰۰ تومان به بیش از ۱۹۵۰۰). این موضوع باعث افزایش قیمت کالاها و تحمیل هزینه‌های مالی و نقدینگی بیشتر برای شرکت‌ها گردیده است.


موضوعاتی که در گذشته بر عملیات جاری شرکت تاثیر داشتند و اکنون انتظار می‌رود بر عملیات آتی تاثیر نداشته باشد


تغییرات نرخ ارز در طی سال گذشته در تامین خوراک و مواداولیه و انواع کاتالیست‌ها و همچنین فروش محصولات تاثیرات مثبت بر سودآوری صنعت پتروشیمی داشته است که باتوجه به تغییرات نرخ ارز براساس سامانه نیما در نیمه اول سال ۱۳۹۹ درخصوص خوراک و محصولات، انتظار می‌رود در ساغل آتی روند کنونی ادامه داشته باشد.


برنامه‌های آتی شرکت


۱- پیگیری ادامه پروژه افزایش ظرفیت اسمی تولید پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از ۳۶۰ هزار بشکه در روز به ۴۸۰هزار بشکه در روز از طریق استفادته از ظرفیت‌های مازاد پالایشگاه
۲- پیگیری استفاده از ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر برای بازپرداخت بخشی از بدهی ارزی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با نرخ زمان دریافت تسهیلات از صندوق ذخیره ارزی
۳- پیگیری تخفیف ۵درصدی خوراک پالایشگاه تا حصول به نتیجه مطابق ماده ۱۳ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر
۴- عرضه شرکت‌های زیرمجموعه در بازار سرمایه ازجمله شرکت‌های چوب خزر کاسپین و محصولات کاغذی لطیف.
۵- ارزیابی، امکان‌سنجی و اقدام برای عرضه دیگر شرکت‌های زیرمجموعه در بازار ازجمله، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع لاستیک، شیمی بافت، هلدینگ سلولزی و نفت ستاره خلیج‌فارس.
۶- پیگیری‌اجرای طرح پتروالفین فن‌آوران و پیگیری برای جذب شریک خارجی.
۷- ادامه مذاکرات جهت همکاری‌های مشترک خارجی شرکت نفت ایرانول برای تولید مشترک در واحد احیا سپاهان واحد روغن‌سازی آبادان با شرکت‌های خارجی
۸- پیگیری همکاری شرکت نفت ایرانول با یک شرکت‌های خارجی برای تولید مشترک روغن‌های گروه ۲ و ۳ در واحد روغن‌سازی پالایشگاه آبادان و آمادگی جهت از سرگیری مذاکرات پس از رفع موانع تحریم
۹- اجرای‌طرح ایجاد ظرفیت ۴۴.۰۰۰ تنی لاستیک TBR در شرکت بارز کرمان
۱۰- احیای اقتصادی و راه‌اندازی مجدد کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه
۱۱- افزایش تعداد جایگاه‌های عرضه سوخت تحت برند پرسیران در شرکت پرسی ایران گاز
۱۲- مطالعه اجرای طرح‌های بازسازی و نوسازی اساسی در شرکت‌های آبادان، فارابی و چوکا
۱۳- عرصه سهم برخی از شرکت‌های گروه در بازار سرمایه در راستای استمرار سیاست شفاف‌سازی گروه
۱۴- اجرای‌ادغام برخی شرکت‌های‌گروه در راستای اصلاح پرتفوی و چابک‌سازی
۱۵- خروج از شرکت‌های کم‌بازده و خارج از استراتژی و اصلاح پرتفوی
۱۶- واگذاری املاک و دارایی‌های غیرمولد شرکت‌های گروه
۱۷- به ظرفیت رساندن تولید پتروشیمی آبادان باتوجه به استارت واحد ۶۰۰
۱۸- افزایش تولید در پتروشیمی فارابی با تامین پایدار خوراک
۱۹- نظارت بر تولید پایدار کلر در شرکت نیروکلر به‌عنوان محصول جدید در پرتفوی تاپیکو
۲۰- به ظرفیت رساندن واحد اسید استیک پتروشیمی فن‌آوران
۲۱- پیگیری راهکارهای تامین مخازن در شرکت نفت پاسارگاد به‌عنوان یکی از گلوگاه‌های تولید و افزایش تولید

 

add.jpg


چاپ