بررسی حق انتفاع ۳۰ درصدی معادن

به گزارش صمت، مهدی کرباسیان گفت: در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس که سه‌شنبه گذشته برگزار شد، مقرر شد چنانچه نیاز باشد، نرخ ۳۰درصدی حقوق دولتی معادن یا حق انتفاع در بودجه امسال اصلاح شود.
وی افزود: با توجه به کاهش حدود ۵۰درصدی قیمت جهانی سنگ‌آهن، وجود نرخ ۳۰درصدی حق انتفاع سبب شده تا سود شرکت‌هایی مانند چادرملو و گل‌گهر کاهش یابد، لذا کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره موضوع یادشده تشکیل جلسه داد.
کرباسیان با بیان اینکه پروانه بهره‌برداری معادن یادشده متعلق به دولت (ایمیدرو) است، تصریح کرد: حقوق مالکانه معادن یا حق انتفاع به میزان ۳۰درصد از سال ۹۲ توسط مجلس شورای اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تصویب شده است.
شرکت‌های چادرملو و گل‌گهر از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن کشور محسوب می‌شوند به‌طوری که در ۹ماه امسال میزان تولید سنگ‌آهن چادرملو بیش از ۹میلیون تن بود و میزان تولید شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به ۷میلیون و ۵۰۰هزار تن رسید.
 اما کاهش جهانی نرخ سنگ‌آهن حاشیه سود این ۲ شرکت بزرگ را به شدت کاهش داده است به همین جهت کمیسیون صنایع و معادن برای بررسی میزان حق انتفاع این شرکت‌ها تشکیل جلسه داده است.


چاپ